Mulla on nyt iPodissa neljä Miles Davisin levyä, Kuuntelen
juuri viidettä kertaa tänään "Tutu"-levyn kappaletta
"Portia",
Kiitos Miles, tiesin että iän myötä rupeasin tajuamaan
sinua.
Ainoastaan Mahavishnu Orchestra tulee viivalla, mutta
ne ovat hot, Miles oli cool.
Miles Davis
9
832
Vastaukset
- June Day
Miles Davis on täysin omaa luokkaansa.
Oma suosikkini on Bitches Brew.
Siellä soittelee myös Iso-Jussi eli John Mclaughlin.- valeriana68
Minun suosikkini taas on Bitches Brewta edeltänyt In a Silent Way. Niiden välillä on kaksi vuotta, mutta Silent Waylla voi kuulla jo mitä tuleman pitää seuraavaksi... Ehdottomasti hienoja levyjä molemmat, mutta jotenkin Silent Way on enemmän yötunnelmointia, Brew taas enemmän fuusiojazzia.
Niin, ja siellä myös mukana McLaughlin, sekä muita tuttuja, kuten Chick Corea, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Tony Williams... - punky-funk
valeriana68 kirjoitti:
Minun suosikkini taas on Bitches Brewta edeltänyt In a Silent Way. Niiden välillä on kaksi vuotta, mutta Silent Waylla voi kuulla jo mitä tuleman pitää seuraavaksi... Ehdottomasti hienoja levyjä molemmat, mutta jotenkin Silent Way on enemmän yötunnelmointia, Brew taas enemmän fuusiojazzia.
Niin, ja siellä myös mukana McLaughlin, sekä muita tuttuja, kuten Chick Corea, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Tony Williams...Miles Davisin sähköfuusiokauden levyt ovat upeita.
Tuo otsakkeen levy on hieman vanhempi, heti Kind of Bluesta seuraava. Jos katsoo Kind of Bluen viimeisen biisin nimeä, voi siitä vetää parallerin Sketches of Spainiin.
Kun maestro soittaa espanjalaistunnelmissa Gil Evansin kanssa, niin ei voi olla diggaamatta. Varsinkin kolmen indexin versio Rodrigon klassisesta kitarakonsertosta on sellaista kamaa, että järki lähtee ja tulee tippa silmään. - ....
punky-funk kirjoitti:
Miles Davisin sähköfuusiokauden levyt ovat upeita.
Tuo otsakkeen levy on hieman vanhempi, heti Kind of Bluesta seuraava. Jos katsoo Kind of Bluen viimeisen biisin nimeä, voi siitä vetää parallerin Sketches of Spainiin.
Kun maestro soittaa espanjalaistunnelmissa Gil Evansin kanssa, niin ei voi olla diggaamatta. Varsinkin kolmen indexin versio Rodrigon klassisesta kitarakonsertosta on sellaista kamaa, että järki lähtee ja tulee tippa silmään.Sellanen pieni juttu vaan, että kind of blue-levyn vikan biisin nimestä voi ehkä päätellä jotain, mutta..... Flamenco Sketches on balladi, joka pohjautuu 5 eri moodiin. Se on siis viimesen päälle modaalista musiikkia (niinkun koko kind of blue albumi), soittajat improvisoi, kirjotettua melodiaa ei ole. Ja ehkä siitä fryygisestä jotain espanjalaissävyjä voi löytää, mutta musiikillisesti en siis näe kind of bluen vikan biisin ja levyn skethes of spain välillä niin paljon yhteyttä.
- AlfredJKwak
punky-funk kirjoitti:
Miles Davisin sähköfuusiokauden levyt ovat upeita.
Tuo otsakkeen levy on hieman vanhempi, heti Kind of Bluesta seuraava. Jos katsoo Kind of Bluen viimeisen biisin nimeä, voi siitä vetää parallerin Sketches of Spainiin.
Kun maestro soittaa espanjalaistunnelmissa Gil Evansin kanssa, niin ei voi olla diggaamatta. Varsinkin kolmen indexin versio Rodrigon klassisesta kitarakonsertosta on sellaista kamaa, että järki lähtee ja tulee tippa silmään.kuuntele vaikka.
- punky-funk
.... kirjoitti:
Sellanen pieni juttu vaan, että kind of blue-levyn vikan biisin nimestä voi ehkä päätellä jotain, mutta..... Flamenco Sketches on balladi, joka pohjautuu 5 eri moodiin. Se on siis viimesen päälle modaalista musiikkia (niinkun koko kind of blue albumi), soittajat improvisoi, kirjotettua melodiaa ei ole. Ja ehkä siitä fryygisestä jotain espanjalaissävyjä voi löytää, mutta musiikillisesti en siis näe kind of bluen vikan biisin ja levyn skethes of spain välillä niin paljon yhteyttä.
Siitä nimestä mulle just mieleen tulikin, että Miles noihin aikoihin ehkäpä tutkaili Espanjalais-musiikin tuulia. Kyllähän minäkin sen huomaan, että Flamenco Sketches on musiikillisesti eri kamaa kuin Sketches of Spain, vaikka edellisen turautelussa kuuluukin jo paikoitellen hispanjalaismeininki.
Jälkimmäisen levyn kansitarina kertoo, että Miles Davis diggaili Evansin kanssa tuolloin kovasti Rodrigon Concerto de Aranjuezia. He myös päättivät levyttää sen kimpassa. Oliko Concerto de Aranjuezia kuunneltu jo Flamenco Sketchesia tehdessä? En tiedä.
- juuffo
On tällä hemmolla niin hirmusti hienoa musiikkia!
esmes tuo otsikon mukainen. Soi per'aikaa täällä. AIJAI! Yksi hyvä Miles Davis-levy jää helposti huomaamatta, nimittäin Somethin Else vuodelta 1958. Sen tiedoissa nimittäin ilmoitetaan tekijäksi Cannonball Adderley. Levyllä on mm. "Love for Sale".
- jeh
En ole kuullut yhtään Milesin levyä, josta en olisi pitänyt. Miles on paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi434006Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal513651- 703218
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak933087Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no882066- 352028
- 241889
- 311841
- 341830
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231774