Joo...eiköhän se ole jo nähty tarpeeksi selkeästi ette demokraattiset keinot toimi autoilun verotukseen liittyvissä asioissa, varmasti päättäjillä on jo riittävän hyvin tiedossa että autoilun verotuksessa on vikaa ja nykyinen systeemi ei ole kenellekään hyvä. Siltikään ei edes yritetä korjata asiantilaa...kun ei sana kuulu niin kai se on sitten turvauduttava siihen keinoon joka on historian valossa aina toiminut, VÄKIVALTA!!
autoverokirjoittelusta
autoilija
4426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
, mutta esim. jatkuvat mielenosoitukset eduskuntatalon edessä, kielteisen Suomi-kuvan levittäminen maailmalla, "automarssi" Hesaan jne.
Tällaista kiusaa ainakin...
Mutta eikös se ole KOMMUNISMIA, kun kansa nousee pakkovaltaa ja riistäjää vastaan?
On taidettu jo vappu aloittaa, rähinäviinan kera =-o
Ketä muuten ajattelit lyödä? Ai niin, eihän se olekaan oleellista, kunhan pointti tulee selville.
Olenpa vieläkin siinä käsityksessä, että jos tai kun valtio aikanaan menettää nyt autoverosta saamansa tulot, pyrkii se ottamaan ne jostain muualta. Niinpä esim. jo nyt _siivottoman_ korkeaa alkoholiveroa on varmasti houkuttelevaa entisestäänkin korottaa ja perustella jollain terveyspoliittisella älyttömyydellä niin kuin tähänkin asti. Mutta tätähän EU ei tietenkään voisi kovin pitkään hyvällä katsella, eikä se tekisi sitä alunperinkään. Nytkin maamme nykyinen alkoholiverotuskäytäntö on vain 'jatkoajalla'.
Väkivaltahan on sinänsä ikivanha keino muuttaa jotain silloin, kun mikään muu ei auta, mutta miten ihmeessä sitä voisi tässä tapauksessa soveltaa? Kuka tai mikä olisi väkivallan kohde?