Lähes heti kun aita valmistui niin raja suljettiin ja suomalaisten poistuminen venäjälle estettiin.
Aita on selvästi suomen puolella ja estää aidan kohdalla suomesta poistumisen, muttei estä toisella puolen aitaa aidan viereen suomen puolelle tulemista.
Pohjois suomen rajat on vielä auki mutta suljettanee jollain tekosyyllä välittömasti kun esteaita raja-aseman lähellä valmistuu.
Miksi meidät sitten halutaan eristää venäjästä? Veikkaan että kohta alkaa Raamatun ennustusten mukainen kansalaisten mikrosirutus jossa venäjä ei ole mukana.
On todella hyvä että venäjä vapautti itäukrainan siellä kansalaiset saavat nyt elää vapaasti osana venäjää.
Aita on selvästi suomen puolella ja estää aidan kohdalla suomesta poistumisen, muttei estä toisella puolen aitaa aidan viereen suomen puolelle tulemista.
Pohjois suomen rajat on vielä auki mutta suljettanee jollain tekosyyllä välittömasti kun esteaita raja-aseman lähellä valmistuu.
Miksi meidät sitten halutaan eristää venäjästä? Veikkaan että kohta alkaa Raamatun ennustusten mukainen kansalaisten mikrosirutus jossa venäjä ei ole mukana.
On todella hyvä että venäjä vapautti itäukrainan siellä kansalaiset saavat nyt elää vapaasti osana venäjää.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Niin..., Suomen rypistelyt ja hallituksemme paniikki ovat vain merkki russofobiasta.
Eivät nuo itärajamme yli pyrkivät venäläisiä ole vaan somaleja ja arabeja.
Heidät on otettava vastaan jos pyytävät turvapaikkaa.
Toki on vaikea ymmärtää miksi Ruotsin kautta tulleet kymmenet tuhannet somalit ja arabit eivät uhkaisi kansallista turvallisuuttamme kuten itärajan ylittäjien väitetään tekevän.
Eli jos kerran tehdään virhe niin se pitää toistaa joka kerta uudestaan kun annetaan mahdollisuus?
Uusi uutinen Suomen Tietotoimistolta:
2 turvista loikkinut panssariesteiden yli Nuijamaalla.
Hallitus pitänee yöllä hätäkokouksen tähän liittyen koska kyse on kansallisesta turvallisuudestamme.
Monet Ukrainasta tulleet pakolaiset ovat valittaneet että Finnairin lentoruoka on paskaa.
Olen toki samaa mieltä.
Ruotsin kautta Suomeen tulevat mamut ovat parempia ja hyväksyttävämpiä, kuin Venäjän kautta tulevat.
Ei valtiolla tullut mieleenkään sulkea Tornion raja-asemaa, kun Suomeen rynnisti yli 30 000 nuorta miestä. Vastaanotto oli lämmin ja sotilaspojat komennettiin kantamaan matkamiesten laukut.
Nyt olemme ihan hermona, kun Venäjän kautta tuli parikymmentä mamua ja rajoja suljetaan sekalaisin päätöksin!
Väärästä suunnasta tulivat. Älyäisivät nyt rajantaakse jääneet matkustaa Ruotsiin ja sitä kautta Suomeen, niin ongelma olis ratkaistu! Sama se, mistä maasta niitä päänkatkojia tulee, kunhan tulevat Ruotsin kautta!
"Ne jyrää meiti." "Ei ne mitään jyrää, siellä on miinoitus...ei saatana olekaa, kun Haloska raapusti nimensä Ottavalaiseen paperiin."
Tadja Lahonen vaihtoi ne miinat kissaan!!!
Nimihän sen jo sanoo, se oli ottava sopimus; mitään se ei antanut.
Raja-aita on aivan rinnastettavissa Berliinin muuriin. Kumpainenkin on fasismin vastainen puolustusmuuri. Eivät narkomaaninatsit hyökkää kun rakennetaan muuri !
Eikö Suomi taistellut Natsi-Saksan rinnalla?
Mitä muita vaihtoehtoja oli ?
Olivatko baltit tyytyväisiä valintaansa, joka johti 50 vuotta kestäneeseen miehitykseen ???
Varmaan siinä rajalla on vielä joku reikä josta Viktor ja Delfine voivat ryömiä ja päästä täten jälleensijoitetuiksi siperialaiseen lyijykaivokseen, raskaihin rautakahleihin kytkettyinä.
Vedä sinä kääk-kääk piirakka päähäsi.
Noni, pojat kehään!
Kummankaan ei tarvitse tulla pois.
Minkälainen pirog saisi olla?
Kurpitsapiirakat ovat hyvänmakuisia vaan varo sienipiirakkaa sillä siinä saattaa olla nivitshokkia mukana.
Kukapa suomalainen tuonne nykyoloissa haluaisikaan mennä?
Myös se entinen matalampi aita on Suomen puolella, venäläisten huomattavasti korkeampi ja tiheämpi aita oli taas reilusti kauempana rajasta, ainakin kilometrin päässä. Sen vieressä oli sarka jota muokattiin mullokselle että jalanjäljet näkyivät.
Suomen aidan viereen ei taas venäläisillä ollut tulemista, kyllä ne ruskeapukuiset konepistoolimiehet pitivät siitä huolen.
Veikkasit väärin, mitään kansalaisten mikrosirutusta ei ole alkamassa, eikä ala, ajatuskin on täysin typerä ja mielikuvituksellinen, myös teknisenä suorituksena mahdoton.
Suomalaiset lampsivat venäjän aroille 1941.
Yhdelläkään äijällä ei ollut taskuissaan muita papereita kuin mitä perseen pyyhintään vaadittiin.
Sitten perustivat Itä-Karjalaan keskitysleirejä saksalaisten malliin jonne asujaimisto pakattiin ja tapettiin nälkään.
Ei (Itä-)Karjalassa taida juurikaan aroja olla.
Juu. Ja venäjällä saavat kaikki äänestää vapaasti putiinia. Rynnäkkökiväärimies vierellä varmistaa äänestyksen.
Ei siihen vartijaa äänestävän vieressä tarvita.
Riittää että se on ääntenlaskijan, tai kenties ainoastaan tulosten julkaisijan, vieressä.