Paineita lapsikasteen suuntaan?

Kysely

Helluntailainen tuttuni, jota pidetään seurakuntansa toisinajattelijana ja joka kritisoi seurakunnassa näkemiään epäkohtia, väittää tällaista. Hänen mukaansa Suomen vanhimmat ja suurimmat helluntaiseurakunnat ovat jo niin institutionalisoituneet, että niissä on alkanut esiintyä paineita hyväksyä lapsikaste, kun jotkut kolmannen polven helluntailaiset ovat alkaneet viedä lapsiaan luterilaiselle kasteelle, ja että sen hyväksymistä on seurakunnissa pohdittu vakavasti. Totta vai tarua?

10

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ritari009

      Jos niin olisi,se ei silloin enää ole "helluntaiseurakunta"!

    • fri

      että se on paremminkin Staarin Reeaa Göteborgista.

      • Kysely

        Kyseistä henkilöä en tunne, mutta tuon tiedon kuulin eräältä Heikiltä jonka kyllä tunnen.


      • fri
        Kysely kirjoitti:

        Kyseistä henkilöä en tunne, mutta tuon tiedon kuulin eräältä Heikiltä jonka kyllä tunnen.

        Rea tytön krittisen kannan moneen otteeseen lukenut jo näiltä sivuilta.

        Itselleni on tullut hänestä kuva, että usko elävään Jumalaan tuo ongelmia ja katkeruutta, ei kait muuten voi kaikessa olla "vastakarvaan" ja katkeroitunut.


      • Kysely
        fri kirjoitti:

        Rea tytön krittisen kannan moneen otteeseen lukenut jo näiltä sivuilta.

        Itselleni on tullut hänestä kuva, että usko elävään Jumalaan tuo ongelmia ja katkeruutta, ei kait muuten voi kaikessa olla "vastakarvaan" ja katkeroitunut.

        Olen lukenut muutaman tekstin Realta, mutta sen perusteella en häntä vielä tunne, enkä tosielämässä edes ole tavannut. Niin että miksi otit hänet esiin? Luuletko, että olen Rea?


      • fri
        Kysely kirjoitti:

        Olen lukenut muutaman tekstin Realta, mutta sen perusteella en häntä vielä tunne, enkä tosielämässä edes ole tavannut. Niin että miksi otit hänet esiin? Luuletko, että olen Rea?

        nuo minun aiemmat kirjoitukset nousivat vain aloittamastasi henkilöstä joka oli seurakunnassa "toisin ajattelia" eli koen Rean eräällä tavalla olevan hyvinkin toisin ajattelia arvostelunsa lisäksi.

        Arvostella saa ,mutta jos ei vikoja itsestä löydy niin kyll on kurja ammatti "poliisinakin" olla tuomitsemassa joka asia, ilman armon häivää.


    • TaistoRa.

      >>Kirjoitit-
      >>Paineita lapsikasteen suuntaan?
      Totta vai tarua?>Apt 2:41 "Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua".

      42 Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa!.

      • fri

        TaistoRa, kun laitoit tuon raamatun kohdan jonka sain kaste tilaisuudessani muisto jakeeksi elämän tielle kaste saarnan pitäjältä.

        On muuten hyvä jae muistaa muidenkin varsinkin tuo 42.


    • tiedossa

      Parempi kastaa lapset kuin katua, etteivät jää tyhmien hengettömien neitsyitten kanssa häähuoneitten ulkopuoleelle Kristuksen tullessa tempaamaan yläilmoihin, kun kuulemma se hääpuku on luvattu siinä kastehessa antaa. Gal.3:27

      • "...kuulemma se hääpuku on luvattu siinä kastehessa antaa". Gal.3:27
        Aivan!

        "Te olette vastaanottaneet peson, te olette vanhurskautetut, te olette pyhitetyt meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä." (1. Kor. 6:11)

        "...me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi..." (1. Kor. 12:13)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe