Ientulehdusta ollut, ja hammaskiven putsauksessa kävinkin tänään.. kuitenkin seuraava aika vasta vuoden päähän ja pelottaa nyt vain tuo d82.. Eli tarjoaa vaihtoehdoksi Parodontiittia... Mitään sellaisesta eivät puhuneet , vaan käskivät hankkia sähköhammasharja ja langata huolellisemmin.. pelottaa ja itkettää. Hampaat eivät heilu. Jos minulla olisi tuo sairaus, niin Kait minulle siitä oltaisiin sanottu suoraan vai??
D82 Mitä mitä tämä tarkoittaa??
13
1358
Vastaukset
- Anonyymi
Apua kiitos!!
- Anonyymi
D82 Halooo
- Anonyymi
Up!!!
- Anonyymi
Up!!!!
- Anonyymi
Jos parodontiitti todetaan, hoidon kulmakiviä ovat omahoito – päivittäinen hampaiden ja hammasvälien puhdistus – sekä ammattilaisen tekemä perushoito ja sen jälkeen säännöllinen ylläpitohoito. Tupakoivan parodontiittipotilaan hoitoon kuuluu myös tupakkatuotteista vieroitus.
Sekä kiinnityskudostulehdusta (parodontiitti) että ientulehdusta (gingiviitti) voidaan ehkäistä hyvällä suuhygienialla: hampaat harjataan huolella sekä aamuin että illoin. Sähköhammasharjan on todettu olevan hampaiden päivittäisessä puhdistuksessa tehokkaampi kuin tavallisen hammasharjan.
Harjauksen lisäksi myös hammasvälit pitää muistaa puhdistaa päivittäin; parodontiitti alkaa usein takahampaiden hammasväleistä. Hammasvälien puhdistukseen on olemassa erilaisia hammasväliharjoja, -tikkuja ja -lankoja. Näistä väliharja on tehokkain bakteeripeitteiden poistamisessa. - Anonyymi
Minulla on. Eikä johdu huonosta hampaiden hoidosta. Omahoitoani ovat hammaslääkärit ylistäneet vuosikausia. Hampaiden liikkuminen kun väleistä puuttuu hampaita, on aiheuttanut sen että ientaskut ovat avautuneet eikä ien enää painaudu tiiviisti hampaan pintaan suojaten siltä, ettei ruoka pääse ientaskuihin tulehduttamaan. Ei riitä että harjaa hampaan näkyvän osan.
Jos mä oisin sä, soittaisin ajan terveydkeskukseen ja pyytäisin päästä useammin kunnolliseen puhdistukseen, sellaiseen että puhdistetaan myös ientaskut. Niiden syvyydestä riippuen sen voi tehdä hygienisti, jos hyvin syviä, voi tehdä vain hammaslääkäri. Minulla on neljä kertaa vuodessa ja tähän asti on ollut hammaslääkäri. Saa nähdä soten myötä miten käy. Hygienistille kyllä menen jos sinne määrätään. Hyvällä omahoidolla ja ammattihenkilön putsauksella ientaskut madaltatuvat. Sitten kelpaa hygiensisti oikein hyvin. Ientaskut voivat myös hävitä kokonaan. Jos on parandontiitti, putsaus kerran vuodessa ei riitä, sen on minulle sanonut useampi hammaslääkäri. Netissä jankataan vain omahoitoa, jonka merkitystä en väheksy, mutta tiedän että se ei riitä, vaikka kuinka huolellisesti putsauksen itse tekisi. Ientaskuihin ei itse pääse. - Anonyymi
D82 on hampaan numero. Se on alaoikealla oleva maitohammas, toinen hammas keskeltä laskettuna. Se ei tarkoita mitään muuta, eikä sillä ole mitään tekemistä parodontiitin kanssa. T. hammaslääkäri.
- Anonyymi
Kyllä ihmettelinkin kun en ole koskaan kuullut vaikka sairastan paradontiittiä. Miksihän, kun laittaa tuon D82 googleen, tulee paradontiitistä pitkät jutut, eikä sanallakaan mainita että olisi hampaan nro. Ohessa linkki joka tulee haulla D82.
https://www.kaypahoito.fi/khp00126
Mutta totta on että maitohampailla on numerointi, jossa on juuri tuo alaoikea 82. Eli aloittaja on niin nuori että on vielä maitohampaat. Joka tapauksessa hyvä kysymys kun opin uuden asian. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ihmettelinkin kun en ole koskaan kuullut vaikka sairastan paradontiittiä. Miksihän, kun laittaa tuon D82 googleen, tulee paradontiitistä pitkät jutut, eikä sanallakaan mainita että olisi hampaan nro. Ohessa linkki joka tulee haulla D82.
https://www.kaypahoito.fi/khp00126
Mutta totta on että maitohampailla on numerointi, jossa on juuri tuo alaoikea 82. Eli aloittaja on niin nuori että on vielä maitohampaat. Joka tapauksessa hyvä kysymys kun opin uuden asian.sieltä tulee myös kaikkea muuta d 82 lle
- Anonyymi
150e ja pääset putsaukseen yksityiselle niin useasti kuin haluat.
- Anonyymi
Mutta pudistavat huonosti, kokemus Oralista. Mimmi rapsutteli sieltä täältä, ei mennyt ientaskuihin ollenkaan. Vaihteli radiokanavia ja sai kuin saikin puoli tuntia kulumaan. Hinta yli 100 euroa jo vuosia sitten ja laskussa: paradontiittinen hampaiden puhdistus. Sen jälkeen olen tilatessani kysynyt, osaako myös puhdistaa tai mennyt kunnalliselle suuhygienistille.
- Anonyymi
aloittajan kannattaa ostaa sähköhammasharja ja puhdistaa välitkin ensin ennen pesua. ite ostin sähköhammasharjan helmikuussa ja aloin joka ilta puhdistaa hammasvälitkin. Yhtään ei ole hammaskiveä tullut eli kyllä se sähköhammasharja on parempi plus ne välien puhdistus. Olen 47 ja yhtään reikää ei ole tullut elämäni aikana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941753
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581169Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181168- 951028
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36801Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6744- 46706
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676