Ientulehdusta ollut, ja hammaskiven putsauksessa kävinkin tänään.. kuitenkin seuraava aika vasta vuoden päähän ja pelottaa nyt vain tuo d82.. Eli tarjoaa vaihtoehdoksi Parodontiittia... Mitään sellaisesta eivät puhuneet , vaan käskivät hankkia sähköhammasharja ja langata huolellisemmin.. pelottaa ja itkettää. Hampaat eivät heilu. Jos minulla olisi tuo sairaus, niin Kait minulle siitä oltaisiin sanottu suoraan vai??
D82 Mitä mitä tämä tarkoittaa??
13
2034
Vastaukset
- Anonyymi
Apua kiitos!!
- Anonyymi
D82 Halooo
- Anonyymi
Up!!!
- Anonyymi
Up!!!!
- Anonyymi
Jos parodontiitti todetaan, hoidon kulmakiviä ovat omahoito – päivittäinen hampaiden ja hammasvälien puhdistus – sekä ammattilaisen tekemä perushoito ja sen jälkeen säännöllinen ylläpitohoito. Tupakoivan parodontiittipotilaan hoitoon kuuluu myös tupakkatuotteista vieroitus.
Sekä kiinnityskudostulehdusta (parodontiitti) että ientulehdusta (gingiviitti) voidaan ehkäistä hyvällä suuhygienialla: hampaat harjataan huolella sekä aamuin että illoin. Sähköhammasharjan on todettu olevan hampaiden päivittäisessä puhdistuksessa tehokkaampi kuin tavallisen hammasharjan.
Harjauksen lisäksi myös hammasvälit pitää muistaa puhdistaa päivittäin; parodontiitti alkaa usein takahampaiden hammasväleistä. Hammasvälien puhdistukseen on olemassa erilaisia hammasväliharjoja, -tikkuja ja -lankoja. Näistä väliharja on tehokkain bakteeripeitteiden poistamisessa. - Anonyymi
Minulla on. Eikä johdu huonosta hampaiden hoidosta. Omahoitoani ovat hammaslääkärit ylistäneet vuosikausia. Hampaiden liikkuminen kun väleistä puuttuu hampaita, on aiheuttanut sen että ientaskut ovat avautuneet eikä ien enää painaudu tiiviisti hampaan pintaan suojaten siltä, ettei ruoka pääse ientaskuihin tulehduttamaan. Ei riitä että harjaa hampaan näkyvän osan.
Jos mä oisin sä, soittaisin ajan terveydkeskukseen ja pyytäisin päästä useammin kunnolliseen puhdistukseen, sellaiseen että puhdistetaan myös ientaskut. Niiden syvyydestä riippuen sen voi tehdä hygienisti, jos hyvin syviä, voi tehdä vain hammaslääkäri. Minulla on neljä kertaa vuodessa ja tähän asti on ollut hammaslääkäri. Saa nähdä soten myötä miten käy. Hygienistille kyllä menen jos sinne määrätään. Hyvällä omahoidolla ja ammattihenkilön putsauksella ientaskut madaltatuvat. Sitten kelpaa hygiensisti oikein hyvin. Ientaskut voivat myös hävitä kokonaan. Jos on parandontiitti, putsaus kerran vuodessa ei riitä, sen on minulle sanonut useampi hammaslääkäri. Netissä jankataan vain omahoitoa, jonka merkitystä en väheksy, mutta tiedän että se ei riitä, vaikka kuinka huolellisesti putsauksen itse tekisi. Ientaskuihin ei itse pääse. - Anonyymi
D82 on hampaan numero. Se on alaoikealla oleva maitohammas, toinen hammas keskeltä laskettuna. Se ei tarkoita mitään muuta, eikä sillä ole mitään tekemistä parodontiitin kanssa. T. hammaslääkäri.
- Anonyymi
Kyllä ihmettelinkin kun en ole koskaan kuullut vaikka sairastan paradontiittiä. Miksihän, kun laittaa tuon D82 googleen, tulee paradontiitistä pitkät jutut, eikä sanallakaan mainita että olisi hampaan nro. Ohessa linkki joka tulee haulla D82.
https://www.kaypahoito.fi/khp00126
Mutta totta on että maitohampailla on numerointi, jossa on juuri tuo alaoikea 82. Eli aloittaja on niin nuori että on vielä maitohampaat. Joka tapauksessa hyvä kysymys kun opin uuden asian. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ihmettelinkin kun en ole koskaan kuullut vaikka sairastan paradontiittiä. Miksihän, kun laittaa tuon D82 googleen, tulee paradontiitistä pitkät jutut, eikä sanallakaan mainita että olisi hampaan nro. Ohessa linkki joka tulee haulla D82.
https://www.kaypahoito.fi/khp00126
Mutta totta on että maitohampailla on numerointi, jossa on juuri tuo alaoikea 82. Eli aloittaja on niin nuori että on vielä maitohampaat. Joka tapauksessa hyvä kysymys kun opin uuden asian.sieltä tulee myös kaikkea muuta d 82 lle
- Anonyymi
150e ja pääset putsaukseen yksityiselle niin useasti kuin haluat.
- Anonyymi
Mutta pudistavat huonosti, kokemus Oralista. Mimmi rapsutteli sieltä täältä, ei mennyt ientaskuihin ollenkaan. Vaihteli radiokanavia ja sai kuin saikin puoli tuntia kulumaan. Hinta yli 100 euroa jo vuosia sitten ja laskussa: paradontiittinen hampaiden puhdistus. Sen jälkeen olen tilatessani kysynyt, osaako myös puhdistaa tai mennyt kunnalliselle suuhygienistille.
- Anonyymi
aloittajan kannattaa ostaa sähköhammasharja ja puhdistaa välitkin ensin ennen pesua. ite ostin sähköhammasharjan helmikuussa ja aloin joka ilta puhdistaa hammasvälitkin. Yhtään ei ole hammaskiveä tullut eli kyllä se sähköhammasharja on parempi plus ne välien puhdistus. Olen 47 ja yhtään reikää ei ole tullut elämäni aikana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512366Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283679Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963524Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss453056Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082779Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132148Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372117Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935