Ammoisia uskomuksia, taikakonsteja ja noitahommia

Yki Räikkälän arvostelu Karolina Kouvolan kirjasta Pohjolan noituus.

Noituudesta syyttäminen on paikoin maailmalla edelleen todellisuutta, vaikkei nyt enää niinkään länsimaisessa kulttuurissa.
Noituudesta syytettiin myös miehiä, ja Suomessa pappikin joutui asiasta käräjille 1600-luvulla.
Suomeen levitetty kristinuskokin sai vaikutteita magiasta ja toisin päin.
Taikausko elää edelleen: musta kissa tien yli, pitää koputtaa puuta jne.

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/ammoisia-uskomuksia-taikakonsteja-ja-noitahommia/
15366
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Suomalaiset leninismin noitaoppiin uskoneet, jotka pakenivat punakaartista leninisti-Venäjälle teloitettiin aika tasa- arvoisesti melkein kaikki

Kuuluisin noitaoppiin leninismi uskonut on tietenkin Suomen perustajiin kuulunut

Mäntysalon kollega tilastomatematiikan dosentti Helsingin yliopistosta

Edvard Gylling joka kylläkin tuomittiin ja pikateloitettiin Kommunarkassa (kartano Moskovan lähellä) vaikka ajankohta ei ole tiedossa varmuudella eikä hautapaikkaa ole

Kommunarka oli merkittävä noitateloituspaikka jossa leninistit teloittivat mm. koko Mongolian hallituksen

Äänestä
  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    ❤️ ­­N­­y­m­­f­o­­m­­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#181272302

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Noituus kiinnostaa ja nykyään noidat ovat ylpeitä omasta noita-identiteetistään. Kehitys kehittyy.

Äänestä

Vasliitto esimerkiksi edustaa Suomen vastaisia noitaoppeja ja sellainen porukka on ollut hallituksessa

Äänestä
  • Antivapari ilmeisesti haluaisi polttaa Li n roviolla.

    Äänestä

Onko tämä asiallista toimintaa vai nykyajan noitavainoa? Kissa valtiolle, eläintenpitokielto, "rikoshyöty" valtiolle ja roimat sakot päälle.
https://www.is.fi/viihde/art-2000010006139.html

Eläintenpito ei ole köyhän hommaa. Eikä lääketiedettä vieroksuvien.

Äänestä

Lisää kutsuttavia vapaaklubille siis.

Äänestä

Lahkolaisten harrastamat kielilläpuhumiset, kaatamiset, ihmeparantamiset, eheyttämiset yms. ovat vielä nykyisinkin niitä aloituksessa mainittuja uskomuksia, taikakonsteja ja noitahommia.

Äänestä
  • Sehän se kauhee asia oliskin jos joku ihmeparantuis. Parempi että sikiöt abortoidaan ja jos joku onnistuu syntymään niin tarjolla on eutanasiaa. Kärsimys vähenee.

    Äänestä

Taikuskoisuus on tätä päivää myös hyvin ikävissä muodoissa. Afrikassa lapsia on syytetty noituudesta, mikä on johtanut siihen että perhe on hylännyt lapsen.

Arvioidaan, että Kongossa 25000 lasta elää kaduilla, näistä 60% on karkotettu kodeistaan noituussyytösten johdosta.

Nigeriassa helluntailaiset ovat valjastaneet asian omiin tarkoitusperiinsä. Pahoiksi syytettyjä lapsia ja vauvoja hylätään, kohdellaan kaltoin ja jopa murhataan . Papit tekevät rahaa tarjoamalla kallista manauspalvelua perheille ja yhteisöille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yki Räikkälän arvostelu Karolina Kouvolan kirjasta Pohjolan noituus.

Noituudesta syyttäminen on paikoin maailmalla edelleen todellisuutta, vaikkei nyt enää niinkään länsimaisessa kulttuurissa.
Noituudesta syytettiin myös miehiä, ja Suomessa pappikin joutui asiasta käräjille 1600-luvulla.
Suomeen levitetty kristinuskokin sai vaikutteita magiasta ja toisin päin.
Taikausko elää edelleen: musta kissa tien yli, pitää koputtaa puuta jne.

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/ammoisia-uskomuksia-taikakonsteja-ja-noitahommia/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu