https://yle.fi/a/74-20062397
Hehe. Tämä oli ministeri Mari Rantaselta (ps) erinomaisen oikea vastaus vasemmistoliiton Li Anderssonille A-studiossa, joka sai Anderssonin suun heti kerralla tukkoon.
Hehe. Tämä oli ministeri Mari Rantaselta (ps) erinomaisen oikea vastaus vasemmistoliiton Li Anderssonille A-studiossa, joka sai Anderssonin suun heti kerralla tukkoon.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Persu vaan halusi antaa putinille lisää propaganda-aseita, eihän persu mitään järkevää ja Suomelle isänmaallista osaisikaan tehdä.
Oikein raikas loppukaneetti Rantaselta. Periaatteessa totta.
Ministeri Rantanen sai sutkauksellaan Putinista vihervasemmistolaisten suut tukkoon ja sitä ei voinut näin tavallisena kansalaisena kuin vain ilolla katsoa.
Kun Mari pakkoon lähti toimittajia , niin menikö ihan pyhän Putininsa luo asti . Vai mikä kadonnut ??
Li Anderson onneksi korjasi Rantasen antamat väärät tiedot:
Rantasen puheenvuoron väliin huomautettiin, että Kansainvälisen rikostuomioistuin on antanut pidätysmääräyksen Putinista.
– Me voimme laittaa hänet vankilaan sitten ja käynnistää se prosessi, Andersson kommentoi.
Mari olis halunu saada puten kotiinsa putklee antaamaan . No ei suommest tuu Persuputinland .
Jee, hyvä et perseet on hallituksessa ja JOPA ministereinä, suustaan suoltavat aina "välillä" totuuksia aatemaailmastaan, mutta sitkeästi Orpo uskoo näitä ja AINA vakavasti huomauttaa, aika p@ska hallitus meillä, myös ihmetyttää rkpn näkymättömyys, hajuton ja mauton HALLITUKSESSA OLEVA PUOLUE, no porvariĺlisuus ennen solidaarisuutta, ovat sen verran tyhmiä, eivätkä tajua, että tällä kaiken persujen paapomisella ovat se veemäisin p@skaajauhava mitätön osa seuraavissa vaaleissa, nykyisen hallituksen ARVOT olivat pas.. puolueelle vaalipuheissa EHDOTON EI, mutta näin se huono soomi vaihtaa viiriä, kuin putin lakeijoitaan.
Maja, oikaise hampaas.
Oot pihalla enemmän kuin lumiukko.
persulta voi odottaa mitävaan-
mutta tavallisesti ministerit pitää puhua aika harkiten, eikä vitsailla vakavista asioista julkisuuden medialle.
Tuokin voi viitata ihan suunnitelmalliseen piiloviestiin, jolla persut maksoi väärennettyä voittoisaa äänestystulostaan takaisin äänestyksen pilanneen porvariruplakultapossutiltu-armeijan palkanneelle Putinille, mainostamalla Putinia nyt vastineeksi.
itäraja on kultapossu-fasisteille persuille kuin lottovoitto-
tällä puppu-uutisoinnilla pitetään porvarien rikollinen polotiikka-
ja kansa aivopestään porvarien viha-kiihkoon venäjää vastaan-
vaikka Suomen suurin vihollinen on EU, natsihallitus, NATO ja ruotsinvalta- jotka ajaa koko Suomen lopettamis-politiikkaa.
Parasta jutussa on että joka ainut vassari otti Marin sutkauksen tosissaan. Kertoo siitä miten äärimmäisen yksinkertainen otus tuollainen vassari on 🤪🤪
Rantanen oli tosissaan, taidat olla itse yksinkertainen kun persujen valheisiin lankeat.
Rantanen vertasi vasemmiston vaatimusta, että kaikki halukkaat myös Venäjältä saa tulla hakemaan turvapaikkaa. Putini tietenkin oli liioiteltua ja vitsiksi tarkoitettu, mutta vasemmisto ottaa kaiken tosissaan. Kuitenkin vertaus Putiniin oli melko viisasveto.
Vasemmistolle huumori on tuntematon käsite. Vassarille pitäisi aina puhua kuin pienelle lapselle, meinaa vaan joskus meiltä normaaleilta aikuisilta unohtua.
Hmm... "Putini tietenkin oli liioiteltua" mukako? oli, vaan ei, koska perseet vihaa kaikkia, paitsi rahakkaita ketä tahansa, no mites se mikäsenytoli Rantanen, joo noita on 30 tusinassa, hyödytön LISÄBLONDI ELINAN LISÄKSI..., kohta ollaan kusessa, kun nää akat hoitaa "muka" asioita.
Pitäisi ministerin tietää mitä sanoa. Nyt saa hävetä tätä junttimaisuutta ja maahanmuuttovastaisuutta.
Tästä taas nähdään että PERUSSUOMALAISET on venäjämielinen ja haluavat Putinin suomeen turvaan syytteiltä keinolla millä hyvänsä.
Juuup, perseet on mitä on, olkoot ministereitä tai mitä tahansa, syvältä sinne aurinko ei paista.
Veikko HÄPEÄÄ teitä haudan takaa.
Parahimmat Venäjän läsnäolevat edustajat !
Iltasanomista voitte juuri nyt todeta kenen orkesterissa Suomi nykyään soittaa.
Freezing wings on tarkoitettu teitin herrasväen ihasteltavaksi.
Olkaa hyvä vaan vanjat.
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra: "Suomen pakolaiskiintiö on nostettava 3000 pakolaiseen.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Miten tälläinen "kansanedustaja" voi olla Suomen eduskunnassa?
Putin voisi tarjota Persujen oikeistosiivelle turvapaikka.
Keskuspuolue on pettänyt heidät.
Hyvä jos Venäjä otti viestin todesta ja levittää sitä keskuudessaan.
Ajatus siitä, että Putin todellakin saattaisi anoa turvapaikkaa Suomesta, voi alkaa monen venäläisen mielestä hieman asiaa pohdittua tuntua oikein toteutumiskelpoiselta visiolta.
Ajatella: että jonain päivänä Putin ei enää olisikaan Venäjän johdossa?