Ateistit tuomitaan harhaoppisina kadotukseen

Ateistit sanovat, että Jumalaa ei ole olemassa. Siinä kaikki heidän ajatuksensa. Luulevat vielä, että Jumala ei kosta. Kyllä hän kostaa. Ateistit tuomitaan harhaoppisina kadotukseen.

Psalmit:
53:2 Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän väärä menonsa; ei ole ketään heidän joukostaan, joka tekee sitä, mikä hyvä on.
12149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ateisteihin sopii pedon luvun jae:

Jesaja:
66:6 Metelin ääni kaupungista! Ääni temppelistä! Herran ääni: hän maksaa palkan vihollisillensa!

Jumala maksaa ateisteille heidän pahuutensa monin verroin!

"Minun on kosto, minä olen maksava, sanoo Herra". Room. 12:19

Äänestä

Lakihenkisillä omavanhurskailla sama kohtalo.

Ero vain että ateistit ovat mukavampia ihmisiä ja heillä paremmat jutut.

Äänestä

Eivät ateistit ole harhaoppisia.
Hellareilta on esim. nämä kristinuskon käsitteet, kuten koko uskokin täysin hukassa.

Ateistit ovat ateisteja.
Muslimit muslimeja.

Helluntailaiset itse sen sijaan harhaoppisia.
Valheenisän palvelijoita.

Jos edes joskus voisi lukea jotain totta, hellareiden kirjoittamana. Mutta sehän on mahdotonta, sillä helluntailaisuus jo omana olemuksenaan sulkee ulkopuolelleen kaiken totuuden.

Äänestä
  • Näin kertoili edellä sokea, kuuro ja mykkä palstalainen. Mutta, ei ateisteja pidä syyttää siitä, mitä kansankirkko eksytyksellä on saanut heissä aiheen olla ateisti.
    Eiväthän he usko sellaiseen uskontoon, mikä yleisuskonnoissa maalaa kuvaa - syvästi hapattuneena.
    He voivatkin olla rehellisiä, syvästi rehellisiä, koska he eivät ole löytäneet Raamatullista Jumalaa kansankirkkomme alttareilta. En yhtään sitä ihmettele.

    Kun tutkii järkevästi, vaikka vanhaa Lutherin katekismusta ja on rehellinen sen näkemyksistä, niin todella saa olla luvalla -ateisti.-

    Äänestä

Yp:lle: tarkistakaa laitteenne. En ole botti, joten en voi myöskään siltä "vaikuttaa".

Äänestä

Harhaoppi on se kun ihminen omalla opillaan ja teoillaan ottaa Jumalan paikan ja tekee ne mielestään ne teot, mitkä ovat Jumalan asioita. Siihen liittyy yleensä myös voimakkaasti muiden herjaaminen.

Siksi ateistit ovat fiksumpia kuin harhaoppiset. He kuitenkin enimmäkseen pyrkivät asioita järkeilemään eikä vain herjaamaan päättömästi.

Äänestä

  • "Harhaoppi" on kristillisen / alkuperäisen, jakamattoman Vanhan, eli Apostolisen ja Katolisen kirkon määrittelemän opin vastainen, siitä lähtöinen, mutta vääristelty, tarkoin määritelty oppisuuntaus.

    Mitä tahansa eri mieltä olevaa henkilöä tai asiaa ei voi kutsua harhaopiksi.

    Ateistit eivät ole harhaoppisia, vaan kysymys on täysin eri uskosta. Samaten toiseen uskontoon kuuluvia ei nimitetä harhaoppisiksi, vaan heidän uskontonsa omalla nimellä.

    Esim. helluntailaisuus taas esittää kuuluvansa kristinuskon piiriin, mutta tietoisena kristillisen kirkon oikeasta opista, kuitenkin opettaa niistä toisin. Ja julkisesti on aina hyökännyt kristinoppia vastaan, sitä julkisesti pilkaten. Kaikki helluntailaisten opetukset voi löytää kristinuskon tuomitsemien harhaoppien luettelosta.

    Kristinusko / kristinoppi = kirkolliskokousten jo ensimmäisillä vuosisadoilla määrittelemä Apostolisen ja Katolisen kirkon oppi. Tuota alkuperäistä oppia edustaa tänä päivänä Bysantin eli Idän katolinen kirkko = Kreikkalaiskatolinen / Ortodoksinen kirkko.

    Room. kat. kirkko on eri oppisuuntausta ja syntyi vasta 1100-luvulla ja erkani alkuperäisestä Katolisesta Kirkosta.

    Äänestä

Jumalallinen aloittaja tuomitsi siis minut kadotukseen.
Selvä juttu, minulle ok.
Oletko nyt tyytyväinen?

Äänestä

"Siinä kaikki heidän ajatuksensa. " HAHAHAHAHA! Aika paljon on kuule muitakin ajatuksia. Miksi lässytät aiheesta josta et tiedä yhtään mitään? 😂

Äänestä

Helluntalaisuus on harhaoppi.

Äänestä

Uhkailu ja pelottelu on ne raukkamaiset keinot kun totuus on ohut,,,,niinhän se menee pitää uskoa, saatana, karvat perseestään mutta mitään ei ole silti uhataan ikuisuudella tai millään muullakaan todistamattomalla....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ateistit sanovat, että Jumalaa ei ole olemassa. Siinä kaikki heidän ajatuksensa. Luulevat vielä, että Jumala ei kosta. Kyllä hän kostaa. Ateistit tuomitaan harhaoppisina kadotukseen.

Psalmit:
53:2 Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän väärä menonsa; ei ole ketään heidän joukostaan, joka tekee sitä, mikä hyvä on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu