(Toisaalta myöskään "suurvalta" venäjä ei pysty voittamaan Ukrainaa)
"Amerikkalaisasiantuntija Charles Kupchanin mukaan lännen pitäisi taivutella ukrainalaiset neuvottelupöytään venäläisten kanssa. Ukraina ei hänen mukaansa pysty voittamaan Venäjää sodassa.
Hän on sanonut äänen asian, jota on pidetty tabuna. Charles Kupchan on arvostettu ulkopolitiikan tuntija.
Kupchan toteaa, että Ukrainan olisi luovuttava vastahyökkäyksestä ja keskityttävä nykyisten alueidensa puolustamiseen. Kupchan sanoo ja painottaa kuitenkin olevansa täysin Ukrainan puolella sodassa."
Sota on pattitilanteessa.
Amerikkalaisasiantuntija: "Ukraina ei pysty voittamaan Venäjää"
6
153
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi raja tulee Dniepr-joelle. Donbas ja Krimi virallisesti osaksi Venäjää. Ukrainan väkiluku vajoaa jonnekin 30 miljoonaan ja myöhemmin sen alle.
- Anonyymi
Ja venäjälle menee entistä huonommin.
- Anonyymi
Kupchan on työskennellyt Yhdysvaltain entisen presidentin Barack Obaman erityisavustajana ja USA:n kansallisen turvallisuusneuvoston keskeisenä Eurooppa-asiantuntijana Obaman ja Bill Clintonin presidenttikausien aikana. Nykyisin hän toimii kansainvälisten suhteiden professorina Georgetownin yliopistossa ja CFR-ajatushautomon vanhempana tutkijana.
- Anonyymi
Venäjä kuluttaa turhanpäiten miehistöään 300.000 terroristia/ vuosi joten on tuolle laskettava huomattava arvo maailmanrauhan kanalta.
Lännen tulisi pikkuhiljaa aloittaa Ukrainan todellinen tukeminen. Esim. Ranska, Espanja ja Italia ovat keskittyneet täysin omahyväiseen napansa kaiveluun.- Anonyymi
Mahtaako enää auttaa?
- Anonyymi
Ehkä jotain rajasiirtoja on rauhan saamiseksi tehtävä onhan myös veljeskansalla valtava venäläisväestö, mutta rauhaan on vielä matkaa pressa vaihtuneen ensin Usassakin. Asiantuntijat politiikassa ei aina ole sota-asiantuntijoita sota on isoa bisnestäkin kaikkein suurinta sodat käydään yksinomaan rahan vuoksi. Meillä suomessa on parempia asiantuntijoita ihan medioiden käytössä oikein sotaintituutioiden koulimia ja siksiki parempia jotta meillä näillä ole poliittisia vaateita vaan ovat riippumattomia tai virkamiehiä yms. Jäätäviä tarkkoja arvioita meillä on ollut iltapäivälehtitasollakin poikkeukelleien hyviä. Maailmansotaa on toivuttukin joissain piireissä mutta ehkä rauhantahto voittaa ja sotakone siirtyy jonnekin toiselle näyttämölle ,tämähän on kuin olympialaista sodan olympiat joistain tulee sankareita joistain vainaita joistain suunattoman rikkaita .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk557793Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207394Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1756962Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536772Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.445779Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765730Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015486Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243195- 50896
- 59885