Luottamus ek-medioihin, loppui jo ennen journalistiliiton pj:n mokaa

Anonyymi-ap

EK-medioissa selitellään nyt, journalistiliiton puheenjohtajan Pettersonin, tutkijoiden plagioimista, kuin se olisi joku täysin poikkeava ja yllättävä tapahtuma, nykyisten ek-medioitten historiassa. Ei ole.

Historian muunteluun ja tosiasioitten vääristelyyn valmis media-ala, on hauras, kuin munankuori. Koko journalistinen ala Suomessa on, täysin poliittisten, verokeitaista puhaltavien tuulten pyörteessä, korruption ja pörssirikollisuuden, käskyvallan alle sovellettua, milloin mitäkin, plagiointi taitaa olla pienimpiä sen virheistä.

Esim. natoon pakottaminen, kansalta kysymättä, ilman minkäänlaisia virallisia vaaleja, demokraattisia äänestyksiä, mainostettiin EK-medioissa mm. Viron tekaistulla itsenäisyyden saamisella, Suomen siivellä, vaikka kaikki historian faktat ja kansalaisten omat havainnot, todistavat Viron olleen osa silloista, sosialistista Neuvostoliittoa, vielä vuonna 1983. - Lähes kaikki ek-mediat, lähtivät tuohon kansan aivojynssäykseen mukaan, kuin historian faktat voisi vaihtaa, pörssirikollis-aatteelle mieluisiin, koska tahansa, miten tahansa. Sellaista Musk-tyyppistä toilailua on ollut ja tulee olemaan.

Aivopesu, manipulointi, harhauttaminen, demokratian vastaisten pakkotekojen markkinointi ja muu kansan sumuttaminen, ovatko ne jotenkin vähempiä rikoksia, kuin plagiointi, eivät tavallisten ek-medioitten lukijoitten mielestä, vaan samaa epäuskottavuuden ja vääristelyn ongelmaa, joka kertoo, että ek-mediat ovat valmiita keinoja kaihtamatta, ihan mihin tahansa, kun käsky verokeitaista kajahtaa.

Luottamus ek-medioihin Suomessa, ei lähtenyt yhden plagiointikohun takia, vaan jo paljon aiemmin, n. 2004, kun AutokratiaUsan hyökkäysliitto-hävittäjä-pörssirikollisuus-hankkeiden, väkisin painostamalla, ilman virallisia, demokraattisia vaaleja, Suomeen ajaminen alkoi. Sori vaan ek-mediat, ette esittämällä säädöistöihin takertujaa, pysty harhauttamis-uutisillanne tärvännyttä mainettanne enää, tuskin koskaan, palauttamaan.

Kansalaisoikeuksien päälle tallominen, on todellakin paljon vakavempi rikos, kuin joku plagiointimoka. Sitä virhettä eivät ek-mediat, voi ottaa takaisin, vaikka kanteet lainvastaisuuksista, voisikin nostaa kansainväliseen oikeuteen.

13

910

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tärväämäännekö se pitäisi olla, no asia tullee selväksi. Luota nyt sitten ek-medioihin, jotka esittävät pilkunviilajaa, valehtelevat täysin holtittomasti, rikkoessaan kaikkia demokratian, kansalaisoikeuksien ja oikeusvaltio-periaatteen lakeja ja sääntöjä vastaan. Ei tietenkään voi enää luottaa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17470104/ex-aarioikeistohallitus-oli-laiton-usan-sotarikosliitto-hanke-on-laiton#comment-114962517

      Vielä tiukemmalle ääri-ääri-oikealle neonazismin, mustaan, veroparatiisi-sota-sote-pörssirikollispäätyyn asti, mennään nyt ek-medioissa, kaivamalla naftaliinista, kaikkein äärifasisti-populistisimmat toimittelijat, liekö EK-HS:ssa uuden johdon suuntausta, kuulunee Hollannin valtapuolueisiin, jotka tunnetusti ovat niin äärioikeistoekstremistisiä kuin vain voivat.

      Pettersonin lipsahdus paljasti sen, mikä on enemmän sääntö, kuin poikkeus ek-media-aloilla, kun tarpeeksi paljon ja kauan, valehdellaan kansalaisille päin näköä, käy säädösten noudattajien esittäminen, koko ajan vaikeammaksi, varsinkin kun niiden puitteissa Virokin itsenäistyi Suomen kansan uhrauksien siivellä, vaikka oikeasti oli osa sosialistista Neuvostoliittoa, tanakasti vielä vuonna 1983.

      Viron NL-ajan kärsimyksistä saa kirjoittaa kirjoja ja niillä niitä kaupata, mutta sitten toisaalta muka samaan aikaan, ollaankin itsenäistytty, jo ennen noita kärsimys-kirjoitelmien aikoja, joten kansalaisilta vaaditaan kyllä aikamoista satuihin uskomista, että ek-medioitten juttuja, enää voisi mitenkään todesta ottaa. Journalistiala on jo pitkään ajellut kaksilla rattailla, ihan turha vedota säädöstöihin, kun faktoilla on heitetty vesilintua jo ajat sitten, ainakin 2004 alkaen. Kyllä tuo Viro-esimerkki kuvaa parhaiten, missä huijari-ek-medioissa mennään.

    • Anonyymi

      Vaikea pitää uskottavana ek-medioita, jotka eivät erota YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄÄ, käsitteestä "yhtenäinen kansa", jota nyt tuota jälkimmäistä, kovasti AutokratiaUsan pörssirikollisten suunnalta, Suomen ennennäkemättömästi kahtia jaetulla väestölle kaupataan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Toimittajat veroparatiisiyrittäjiä, kaiken lisäksi ei voi pitää kovin älykkäinä, kun katsoo sitä aivopesua, propagandaa, harhauttamisen ja sumuttamisen määrää, mitä ek-medioissa tyrkyttävät.

    • Anonyymi

      EK-Ylen "keskustelut" ovat täyttä feikkiä, valetta ja huijausta. Keskustelujenaiheet valitaan, äärioikeistohallitukselle ja muille korruptiopäättäjille, mieluisista, harmittomista pikku-ongelmista ja jos sanoo mitään, mikä vaatiii veroparatiisiyrityksien verotusta, yhteiskunta-luonto-ilmastovastuista ym rakentavia ehdotuksia, kirjoituksia sensuroidaan, estetään näkymästä, ei julkaista.

      Mitä muuta se on, kuin aivan kuin Venäjällä, totaalisensuuria, teipin vetämistä kansalaisten suiden eteen.

    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18352200/vihakulttuuri-ja-aarioikealle-verokeitaisiin-politikointi-normalisoitu-ek-medioissa#comment-127393913

      EK-Ylessä Neonazistisia äärioikeistoekstremismin mainosjuttuja ja niissä valekeskusteluja, joihin saavat osallistua, vain jutun pörssiperillispoikasten kanssa samaa mieltä olevat.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18313896/ek-medioissa-toimittajilla-ei-ole-valmiuksia-tunnistaa-kansanmurhaa-suomessa

      Yleensä nuo EK-Ylen runsastuneet, äärioikeistoekstremistiset, poliittiset mainokset, keskittyvät vkl:hin, mutta kun sekin nykyisin ek-medioissa, alkaa jo ke-iltana, on erittäin vakavasta uhasta kyse.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18001123/miksi-supon-pelttaria-ei-ole-erotettu-porssirikollisuuden-suojelemisen-takia-

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe