Kuinka moni kristitty joutuu helvettiin koska tukee Israelin tekemiä kymmenien tuhansien lasten tappoja ja vammauttamisia?
Älä tapa on yksi kymmenestä kaskystä.
9
252
Vastaukset
- Anonyymi
Käskyjen noudattaminen on vaikeaa, ellei jopa täysin mahdotonta Mooseksen lakien mukaan. Eihän kukaan pysty eikä edes tiedä miten sapatti vietetään viimeistä piirtoa myöten.
Ja ihminen löytää aina laista porsaan mentävän reiän. Vaikka sanotaan selkeästi, että älä tapa, niin voidaan selittää, että pitäähän ihminen tappaa jos rikkoo sapatin, niin miksi ei muka sitten jos on muutoin vähän katala tyyppi. Viattomat siviilit ja lapset tulevat siinä kuin kaupan päälle. - Anonyymi
"Anonyymi-ap
2023-12-07 00:25:09
Kuinka moni kristitty joutuu helvettiin koska tukee Israelin tekemiä kymmenien tuhansien lasten tappoja ja vammauttamisia"?
,,,,,,,,,,,,,
Heidän itsensä mielestä ei kukaan koska kaikki synnit voi pyytää aina anteeksi.
Tuo " tukee" sana on kyllä mielestäni ehkä liian lievä ?
Toivoo tai vaatii jotkut saattaa jopa nauttia "väärä-uskoisten" eliminoimisesta.- Anonyymi
Väärä-uskoisiin kuuluvat rikollisuuden rahoittajat ja tukijat sekä rikoksia tehneet.
- Anonyymi
Ihmisiä on liikaa, joutaahan niitä tappaakin jos haluttaa. Raamatussakin ihmisiä neutraloidaan surutta. Eikä tappaminen tunnu edes pahalta, paitsi jos se osuu itseen tai läheisiin. Telkkarista sitä nähdään 24/7. Olispa joku jumala olemassa ja järjestäis ihmisten asiat jollakin muulla tavalla ruotuun. Vaan kun ei ole, niin sitten mennään näillä.
- Anonyymi
"Rakasta lähimmäistäsi" ei tarkoita, että hänet pitää tappaa.
- Anonyymi
Pitää paikkansa.
Uskonnon varjolla tapetaan ihmisiä jatkuvasti. - Anonyymi
Tuon tuomiosi laittomuuden rahoittajana olet varmaan tutkinut huolella löytämättä pelastusta sillä kristillisten Kaikkivaltiaat ei rikoksia sovittaneen:
Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
24:23 "Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
((( viitaten mm Apostolien teot:13:6 tekstiin.)))
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
- Anonyymi
Oletko ihan päästäsi vialla? Ainakaan aloittajalla ei ole mitään tervettä järkeä oikeudentajua. Hamas harjoittaa brutaalia väkivaltaa ja teurastaa silmittömän julmasti israelilaisia. Myös lukuisat muut muslimit ovat tappaneet viattomia teurastus- ja teloitustyyliin. Sitä se islam on.
- Anonyymi
Mitä muslimille kuuluu kymmenen käskyä? Oksettavaa kristittyjen syyllistämistä vääristellystä syystä. Islamin jumala on eri kuin oikea Pyhä Raamatun Jumala.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku735389Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel352855Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1222301HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201935Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151869- 1111800
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2791349Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.631281Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531264- 851130