Jatkuva viestittely "ystävän" kanssa (vastakkainen sukupuoli)

Anonyymi-ap

Purkaampa hieman ajatuksia, toivon asiallista keskustelua ilman turhia provoiluja!

Puoliso viestittelee "ystävän" kanssa päivittäin, tätä on nyt jatkunut kohta vuoden, joo olen osan nähnyt viesteistä ja ei niissä mitään sinällään epäilyttävää ole MUTTA jokapäiväinen turhanpäiväinen ja salamyhkäinen viestittely on alkanut ärsyttämään, en koe sitä kovinkaan hyvänä asiana. Yleensä käsittääkseni tämä toinen osapuoli on se joka viestiä laittaa ja siitä seuraa sitten viestittely rypäs ja aiheet yleensä täysin tyhjänpäiväsiä... jos edes viestittely olisi silloin tällöin ja sisältö järkevää niin en ottaisi asiaa tapetille. Tämä "ystävä" on käsittääkseni myös ollut muuta kuin ystävä, asiasta on puhuttu ja vastapuoli pitää minua outona kun edes hermostun moisesta =). Nyt katkesi kamelin selkä kun viestiä pukkasi just "pahaan aikaan". En ole häntä tavannut ja en hänestä juuri mitään tiedä.

Olemme myös keskustelleet kumppanin "somekavereista" joista suurin osa on vastakkaista sukupuolta, ja ei ne ei ole vanhoja ennen suhdettamme tulleita "kavereita" vaan ihan tuoreita... joukossa on myös apinoita jotka tavalla tai toisella ovat yrittäneet tai olleet yhden yön juttuja... mitä pitäisi ajatella ja onko tämä oikein?

Jätän sukupuolet mainitsematta jotta tästä ei tule kohdistuvaa ajattelua miestä tai naista kohtaan vaan aihe täysin yleisellä tasolla!

Aihe on käyty läpi ja vastapuoli ei pidä asiaa mitenkään erityisenä vaan leimaa että minä reagoin turhasta.

14

1395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jätä tollanen.

    • Anonyymi

      Kuulehan ap, sinä arvostelet jonkun viestittelystä turhanpäiväiseksi. Mikä oikeus sinulla on arvostella toisen viestittelyä, ties kuinka merkityksellistä, rakastavaa ja tärkeää se on. Kyllä sinut kantsis jättää.

    • Anonyymi

      Tuo on nimeltään Nettiraplausaddictio.

      Ts. ei kykene jättämään nettiä rauhaan, täytyy jatkuvasti puolella silmällä tuijottaa mitä kukin tekee, mitä kukin vastaa, milloin tulee uusia viestejä, mitä maailmalla tapahtuu just tällähetkellä, mitä bloggaaja tekee just nyt....

      Tuo on niin surullista katsottavaa ja kuultavaa, kallis aika valuu yhä nopeammin sormien välistä turhuuteen ja hölynpölyyn - aika jonka voisi käyttää paljon paremmin aivokapasiteettiaan (uuden oppiminen), kehoaan ( liikunta), ympäristöään ( perhe, koti, avuntarvitsijat) hyödyttäen!

      Mutkunettirapalaaminen on niin helppoa (vaikka se turruttaa mun aivot ja tekee musta typeryksen)

      • Anonyymi

        Joo, menee yli äyräiden. Jos rauhoitettaisiin aika ihan vain teidän väliselle suhteelle. Eli ei kännykän käyttöä lainkaan, ei viestittelyä, ei netin selaamista jne.


    • Anonyymi

      Kyllä kannattaa ottaa puheeksi, paisuu jossain kohtaa yli äyräiden. Ei ihan normisettiä tuo.

    • Anonyymi

      Saattaa olla että olet tiukkapipo mutta olet minun pirtani mukainen tiukkapipo.

    • Anonyymi

      Ompa puolisosi lössykkä - eikö hän voi keskustella kanssasi joutaavan päiväisiä, jos se on hänen intressinsä

      Ei tulisi meillä kuuloonkaan, että mieheni viestittelisi vaikkakin ihan niitänäitä, jonkun naisen kanssa. En tosin tuollaista miestä koskaan huolisikaan!!

    • Anonyymi

      Jos asia vaivaa sinua, se ei ole turhasta sanomista. Sinulla on täysi oikeus tuntemuksiisi ja omiin rajoihisi. Toista et tietenkään voi mihinkään pakottaa, mutta voit ensin tehdä kumppanillesi selväksi, kuinka paljon tuo viestittely sinua häiritsee ja sitten voisitte koittaa keksiä ratkaisun tilanteeseen. Jos ette millään pääse yhteisymmärrykseen, voit miettiä, tyydytkö tilanteeseen vai etsitkö parempaa

    • Anonyymi

      Olisikohan piilohomoseksuaalisuutta jota haluaa peitellä korostetulla viestittelyn tarpeella vastakkaiseen sukupuoleen🤔

    • Anonyymi

      Ennustan onnellista ja pitkää suhdetta, kun toinen haluaa päättää, keiden kanssa toinen saa olla kaveri.

      • Anonyymi

        Joissakin suhteissa hyväksytään vaikka rakastuminen muihinkin, kun joissakin ei hyväksytä minkäänlaista kontaktia vastakkaisen sukupuolen kanssa (usein kyllä jonkin uskonnon vuoksi).

        Jokainen saa siis ihan itse päättää, minkälaiset rajat hän haluaa, millaisessa suhteessa haluaa olla. Ja tämä on sitten sellainen asia, jossa erilaisuudet eivät täydennä toisiaan, vaan olisi hyvä löytää mahdollisimman samoin ajatteleva kumppani. Muutoin ei kummallakaan ole hyvä olla suhteessa eikä suhteen tulevaisuus näytä hyvältä.

        Suhteen rajoista olisi tietenkin hyvä jutella ennen suhteeseen ryhtymistä, jotta varmistutaan, että molemmat haluavat suhteelta samoja asioita. Jotta molemmat tietävät, mihin ovat ryhtymässä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joissakin suhteissa hyväksytään vaikka rakastuminen muihinkin, kun joissakin ei hyväksytä minkäänlaista kontaktia vastakkaisen sukupuolen kanssa (usein kyllä jonkin uskonnon vuoksi).

        Jokainen saa siis ihan itse päättää, minkälaiset rajat hän haluaa, millaisessa suhteessa haluaa olla. Ja tämä on sitten sellainen asia, jossa erilaisuudet eivät täydennä toisiaan, vaan olisi hyvä löytää mahdollisimman samoin ajatteleva kumppani. Muutoin ei kummallakaan ole hyvä olla suhteessa eikä suhteen tulevaisuus näytä hyvältä.

        Suhteen rajoista olisi tietenkin hyvä jutella ennen suhteeseen ryhtymistä, jotta varmistutaan, että molemmat haluavat suhteelta samoja asioita. Jotta molemmat tietävät, mihin ovat ryhtymässä

        Juuri näin, on avoimia suhteita ja sitten niitä päinvastaisia. On myös suhteita, joissa toisella osapuolella on koko ajan salasuhteita eli siis suhteessa petetään koko ajan; tämähän on kaikista tympein suhdemuoto.

        Meidän suhteessamme meillä kummallakaan ei ole tarvetta olla kaverina vastakkaisen sukupuolen kanssa, toki hyvänpäivän tuttuja on mutta esim. mieheni ei hyväksy fb kaveripyyntöjä naispuolilta tutuiltaan, jo ihan sen vuoksi, ettei heidän kuulumisensa kiinnosta häntä; minulla sama eli ei kiinnosta miespuolisten tekemiset jne.

        Emme menetä mitään vaan päinvastoin, olemme hyvin tyytyväisiä ja onnellisia parisuhteessamme, luottamus pelaa puolin ja toisin. Kummallakin on laaja ystäväpiiri eikä tarvetta esim. viestittelyihin ylipäätään kenenkään kanssa ole vaan useimmiten tavataan kasvokkain tai sitten soitellaan, ehkä vanhanaikaista mutta erittäin toimivaa


    • Anonyymi

      No onhan se nyt epäilyttävää jos jo vuoden ajan joka päivä pitää viestitellä "ystävän"kaa. Mitähän siippa tuumais jos itekki viestität hekumaallisella hetkellä "frendille"#vastakkainen sukupuoli, jotain tosi tärkeää. Tuli tästä mieleeni eräs exkamu joka iski miehiä muttei kuitenkaan ollut vakavissaan vaan halusi ihailuja ja ne miehet tietty oli vakavissaan ja pettyivät kun hän ei ollut.Tällä kamulla olikin juuri näitä frendejä mut frendit halusikin enemmän.

      • Anonyymi

        Kyllähän tuo viittaa biseksuaaliseen suuuntaan eli kinnostusta on molempiin suuntiin. Nämä suhteet ovatkin haasteellisia henkilöille jotka edellyttävät 100% sitoutumista koska " vaaratekijöitä" on joka puolella 😄
        Sitten on myös avoimia suhteita toki mutta niissäkin toimivuuden kannalta oleellista on avoimuus, ei salailu.
        Kannattaa ottaa asia esiin ja puhua rehellisesti, joko jatkuva viestittely loppuu, vähenee radikaalisti tai toisen on pakko tehdä joku päätös mikäili viestittely tosiaankin on alkanut häiritsemään suhdetta. Selkeät pelisäännöt.
        Jos taas haluaa jatkaa suhdetta toisen asettamilla ehdoilla yksinomaan, niin ei sitten valitetakaan. Se taas ei kuullosta oikein kivalta tai tasapuoliselta
        . Tai ehdota sinä että jospa sinäkin ryhtyisit etsimään henkistä, läheistä kumppania jonka kanssa viestitellä yötä myöden joka päivä ja jakaen henkilökohtaisimmatkin asiat juuri hänen käsnssaan ja välilä toki huomioiden tuon toisenkin elämänkumppan kuin osoittaen hänelle näin että hänkin on ilmeisesti olemassa jollain tasola, kotona huolehtimassa käytännön asioista, vuokran maksun säännöllisyydestä, jääkaapin sisällöstä, ruoan pöytään ilmaantumisesta jne,


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe