Eteenpäin kokoelmalevyn kansivihkoista löytyy mielenkiintoista pohdintaa

Anonyymi-ap

"sitä oli luonut 60-lukulaiseksi ja kulttuuriradikalismiksi kutsuttu uudistushenkisyys;porvarillisen liberalismin, suvaitsevan vasemmistolaisuuden, kriittisen yhteiskunta-ajattelun,tasa-arvoajattelun, antiautotarisuuden, pasifismin ja taiteellisen avantgarden monitahoinen ja moniarvoinen sekoitus , joka tuuletti kansallista ummehtuneisuutta, kyseenalaista yhteiskunnallisia käytäntöjä ja mursi niin innolla seksuaalisia kuin idelogisia tabuja, hätkähdytti kuten eteenpäin lebvyn MA numminen on todennu"

"vuonna 1940 syntynyt MA Numminen ui kärkkäästi sisään pääkaupungin taiderientoihin ja tutustui nopeasti kaikkiin ajan kulttuuribvaikuttajiin. Hän oli jazz-entusiasti ja korkeakulttuurisen nykymusan lämmin ystävä, .joka oli sittemmin, yleissivistyksen nimissä, ottanut asiakseen nimenomaisesti kiinnostua myös iskelmästä ja pop-musiikista , ei vähiten siksi että ne puhutteli suuria massoja"

"Yliopistossa MA nummisen mielenkiinnon kohteina oli mm tähtitiede,kielitiede, kansanrunous, filosofia, ja sitten pääaineeksi valikoitunut sosiologia"

"hänen omia sävellyksiään opettajansa erik allardtin sosiologisiin teksteihin sekä elokuvakriitikko peter von baghin pienoisnovelliiin perustuva MA nummisen tango hevoset ja minä .,Sosiologia oli tosin ajan muotitiede, mutta tieteellisistä oppikirjoista poimittuja tekstejä saattoi ymmärrettävästi epäille jokseenkin rajatulle yleisölle suunnatuksi huviksi"

"Pekka gronow, MA nummista kolme vuotta nuorempi musiikkitieteilijä ja jazz&bluesharrastaja ,intialaisen musan asiantuntija, äänilevyhistorian ja suomalaisen musiikkisosiologian pioneeri joka veti akat4eemista jazzkerhoa , oli perustamassa suomewn jazzliittoa ja suomen äänitearkistoa ja analysoi ekana suomessa suomalaista populaarimusiikkia vakavasti "

"Musan lisäksi gronow levitti tietoutta myös amerikkalaisista underground-sarjakuvista"

"''äänilevyn tekeminen oli kahden osakkaan yhdistetyillä varoilla mahdollista, mikäli tinki ihan kaikesta. kalleimpia oli matrisointi, puristaminen ja kannet. Gronowin gradussaan esittämän laskelman mukaan esim kolmen sadan kappaleen minimivalmistuskulut ilman koteloita oli 350-380 markkaa: matriisit noin 170 markkaa, etiketit 10 penniä levyltä , puristus 50-60 penniä levyltä. "

"skandaali otsikoi iltsanomat 13.heinäkuuta 1966 kun laulaja MA numminen ja viisi tuntematonta miestä helsingistä oli osallisena jyväskylän kulttuuripäivillä tapahtunbeessa skandaalissa .joukkio oli esiintmässätaideteollisen oppilaitoksen opiskelijoiden järj4estämässä visuaalisessa varieteessa, jonka aihepiiri käsitti kaikkea mahdollista ajankohtaista kuluttajien oikeuksista totalitarismiin ja atomipommiin. numminen ja kumppanit, joukossa badding somerjoki suututtivat
päivien johtajan päivö oksalan seksuaaliaiheisilla lauluilla, jotka oli sävelletty lääketieteellisten opaskirjojen ja suomen asetuskokoelman teksteihin. Esim kappale laki epäsiveellisten julkaisujen levittämisen ehkäisemisestä. Osa lehtireportaaseista antaa kuvan, että laulu olisi ehditty esittää loppuun , mutta niin tai näin, paikalle hälytettiin rikospoliisi joka ilmoitti keskeyttävänsä tilaisuuden.Illalla nummisen esikoislevy kävi tietenkin jyväskylän ravintoloissa kaupaksi kuin häkä"

"nummisen wittgenstein pop herätti kuulemma amerikkalaisissa filosofipiireissä ja folkloristeissa kiinnostusta,joka ei kuitenkaan realisoitunut ulkomaalaiseksi läpimurroksi"

"pyhäinpäivänä perustettu the sperm yhtye lienee eka suomibändi , johon liitettiin termi underground"

"teoreettisen filosofian -assistentti albert j kivinen kiinnitettiin eteenpäin talliin kun numminen kuuli hänen esittävän ujostelemattomasti kärkeviä poliittis-filosofisia pilkkalaulujaan ainejärjestö dilemman yksivuotiskekkereisä vuonna 1968"

"me haluttiin raivata uraa semmoselle musalle, jota ei suomessa ollu, sanoi pekka Gronow"

"kuten Gronow toteaa, vuonna1966 kukaan ei olis voinu uskoa nummisen rakentavan näin omaperäisellä musalla vuosikymmenien mittaisen kansainvälisen karriäärin, joka palkittu mm kahden eri yliopiston kunniatohtoruudella"


Numminen on saanut menestystä mm Saksassa ja Ruotsissa, myös Suomessa.

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😍😋😍😋😍😋😍😋😍

      😍 ­N­y­­­m­f­­o­­­m­­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18165185n

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4442
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1833
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1563
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      40
      1341
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1103
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      939
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      80
      936
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      868
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      831
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe