tarkoitus on lähteä hakemaan berliinistä autoa, selviääkö englannin kielellä? hoitaako liike kilvet & muut tarvittavat? tarkoitus olisi varmaankin hakea merkkiliikkeestä, mistä linkkejä berliinin alueella oleviin merkkiliikkeisiin?
Pärjääkö englannilla Saksan autokaupoissa?
-hki-
42064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sehän riippuu liikkeestä että pärjääkö englannilla. Yleensä kyllä aktiiviset ostaja ja myyjä löytävät ”yhteisen sävelen” vaikka eivät puhuisi lainkaan samoja kieliä.
Olisi varmasti harvinainen liike ellei kilpiä hoitaisi, kysymys on vain siitä mihin hintaan. Yleensä liike hoitaa (tai auttaa) kilpiasiat ilman eri veloitusta – siis nettohintaan ja joskus ne saa tingatuksi mukaan auton hintaan.
Kun autoliike tai jobbari (siis firma tai ammatinharjoittaja) ilmoittelee mobile.de:ssä tai autoscout24:ssä, jokaisella ilmoitussivulla on linkki kyseisen firman omille sivuille – katso sieltä.
Kannattanee sinun hakea kiinnostuksesi kohteita (siis autoja) em. sivuilta käyttäen PLZ (postinumerona) vaikka 10785 ja Umkreis (säde) vaikka 50 km, niin eiköhän Berliiniläisiä liikkeitäkin ala löytyä.
Ps. Älä pidä viimeiseen asti kiinni tuosta termistä merkkiliike, ellet sitten aio ostaa vain muutaman vuoden käytössä ollutta autoa. Merkkiliikkeistä löytyy yleensä vain tuoretta takuukamaa, mutta varmasti hintansa arvoista tavaraa on tarjolla joka puolella. Tarvitsee vain osata valita.
Lycka till!
Autokauppiaat haluavat tehdä kauppaa ja ei heitä haittaa vaikka siinä ei voi mitään kuulumisia vaihtaa.
Pari helppoa juttua:
Tarkista auto huolella
Kysy myyjältä Exportpreis nach Finnland
Jos hinta ei tyydytä niin kirjoita paperille oma tarjouksesi tai laskimen näytölle.
Näytä rekisterikilven paikka ja sano export niin myyjä vastaa että alles gut ja sitten käsimerkeillä ja paperilla sovitaan milloin rekisteröinti hoidetaan.
Saksalaiset ovat yleisesti ihan rehellistä kansaa.
Saksalaiset ovat kauppakansaa,myyvät kaikilla kielillä,ostavat mieluummin saksaksi
Jos haluaa kauppaa tehdä niin tietenkin puhuu.