Se, joka minua eniten häiritsee tässä keskustelussa, on tietty asenteellisuus, jopa russofobia, joka ilmenee muutamissa puheenvuoroissa. Se tulee nimenomaan sitä kautta, että yritetään lietsoa Venäjä-pelkoa energiapoliittiseen ratkaisuun. Tässä kannattaa puhua energiasta energiana, Stubb sanoi tiistaina eduskunnan lähetekeskustelussa.
PS. kertokaa siis suomeksi kenen asiaa Stubbi ajaa?
Äänestä helsinkiläinen
PS. kertokaa siis suomeksi kenen asiaa Stubbi ajaa?
Äänestä helsinkiläinen
Vastaukset 19
Vanhimmat
EUn keskuspankkien.
ahaa-kerro lisää
EU uskovainen Stubb on. Halusi ministerinä ollessaan jopa lakkauttaa kansallisvaltiot ja kaikki yhteisen EU-lipun alle. Nyt kansallisvaltio suomi kelpaakin yhtä-äkkiä ja haluaa presidentiksi.
kerro lisää stubista
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#181806017
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Lahtareitten
Saudiarabian ja Iranin asiaa?
Ihan sama, mut tietää se mitä vehkeillä oikeesti tehjään.
OMAANSA!
T:
SAMULI SUOMEN DUUNARI PUOLUE SDP.
Ei toista kommari pressaa , riittää tuo NATO hullu Niinistö.Naton asiaa se Stubbi ajaa.
Onkohan sinulla pasmat sekaisin, jos pidät Niinistöä ja Stubbia kommareina. Tai et yksinkertaisesti ymmärrä mitään politiikasta.
Suomen. Niinkuin presidentin pitääkin.
Haavisto ajaa terroristien asiaa (esim. Terroristien eukkojen tuonti suomeen), Urpilainen afrikkalaisten asiaa. Ainut ehdokas Stubb ajaa koko Suomen asiaa.
Numero 8 siis vaalilippuun. Kiitos
Antakaa venäjän nyt olla. Oli meille paljon hyötyäkin venäjäyhteistyöstä, mutta ukrainaan hyökkäyssotaa ei olisi tarvittu. Mutta ei suomalaisten. Silti kannata turhaan räkyttää itään päin.
Suomen pitäisi ruveta olemaan yhteistyössä venäjän kanssa, jollette muita tuota rajan pituutta.
Ei kiitos. Stubb!
Ainoat joilla voi olla yhteyksiä Putinin lähipiiriin on kokoomuksen joillain henkilöillä, keskustelussa presidenttiehdokkaat joissa eräs kertoi kokoomuksen presidenttiehdokkaalla on Larlov:in puhelin numero kännykässä. MIKSI? Eikö se pitänyt jo ajat sitten katkaistu kaikki yhteydet Venäjälle? Pyrkiikö Venäjä saamaan kokoomuksen presidenttiehdokkaa seuraavaksi Suomen tasavallan presidentiksi, hyväne aika tehkää jo jotain? Rahoitetaanko Venäjältä kokoomusta, saako kokoomuslaiset veläjällä olevista euroopalaisista yrityksistä osinkotuloja? Eikö se silloin olisi piilorahoitusta, jos rahaa kierretään Venäjällä olevien yritysten kautta jonkun reitinkautta vaikka Naurusaarille suomalaisten tileille jotta kokoomuksen presidenttiehdokaan valinta toteutuisi?
Punavihreä-presidentti on voimakkaasti velkaantuvassa maassa hyvinvointi-valtion tuho, koska köyhille ja heikko-saattoisille välttämättömät tulonsiirrot menevät maapallon rutiköyhistä maista tulevien onnenonkijoiden elättämiseen . Suomen presidenttiehdokkaista suurin osa lupasi pitää rajat auki tulijoille ja maahan tullutta kun ei voi käytännössä poistaaa maasta .
Energia . Se ei voi liittyä mitenkään Venäjään sillä noin petollista yhteiskuntaa ei liene muualla .