Jos haluaisin tutustua tuntemattomaan tyttöön, miten voin ottaa häneen yhteyttä oikein?
Kotimaassani on tapana sanoa: "tyttö, haluaisin tavata sinut"
Millaista Suomessa on?
Neiti? Tyttö? Nainen? Missä raja tytön ja naisen välillä?
Tiedän, että ihmiset sanovat usein Hei toisilleen, mutta mielestäni on kunnioittavaa puhutella henkilöä nimeämällä hänet jollakin tavalla. Jos tietäisin nimen, aloittaisin ehdottomasti lauseen tyyliin " Voi Rita, näytät upealta tänään! Voinko kutsua sinut kahville viileään kahvilaan, jotta voimme jutella ja oppia lisää toisistamme?"
Entä jos en tiedä nimeä?
Kiitos etukäteen
Mikä on oikea tapa puhua tuntemattomalle suomalaiselle tytölle?
12
553
Vastaukset
- Anonyymi
No et voi. Tosi tyhmä tölväisy mennä kommentoimaan / aloittamaan tuttavuus puuttumalla ulkoiseen olemukseen. Mistä voit edes arvata/tietää haluaako kyseinen henkilö edes tutustua sinuun ? Aika röyhkeää ylipäätään mainita ulkonäöstä yhtään mitään. Jokainen itse tietää minkä näköinen on ja tuskin kukaan odottaa omasta ulkonäöstään keneltäkään kommentteja, ei hyviä eikä huonoja. Niillä ei ole mitään merkitystä. Pikemminkin kommentointi kertoo huomauttelijan pinnallisuudesta.
Mutta luit kysymykseni väärin. Kysymys oli siitä, miten Suomessa puhuttelisi naista, ei siitä, miten ulkonäöstään kertoisi
Nähtävästi minun täytyy kai toistaa se.
Jos haluaisin tutustua tuntemattomaan tyttöön, miten voin ottaa häneen yhteyttä oikein?
Mitä Suomessa on?
Neiti? Tyttö? Nainen? Missä raja tytön ja naisen välillä?
Mainitsin esimerkiksi, että kotimaassani aloitan vuoropuhelun edellä kirjoittamallani lauseella. Mutta tällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa. Se oli esimerkki abstraktista lauseesta. Mikä tahansa Abstrakti lause.Kaikki tytöt, jotka omaavat edes vähäsen seksuaalista markkina-arvoa, kaipaavat palavasti kuulla kuinka kauniita he ovat. Ja kuinka heidän kauneutensa ihan runtelee miestä. He kaipaavat myös nähdä/havaita kuinka miehet ihailevat heitä katseillaan.
- Anonyymi
Jalkamies kirjoitti:
Kaikki tytöt, jotka omaavat edes vähäsen seksuaalista markkina-arvoa, kaipaavat palavasti kuulla kuinka kauniita he ovat. Ja kuinka heidän kauneutensa ihan runtelee miestä. He kaipaavat myös nähdä/havaita kuinka miehet ihailevat heitä katseillaan.
Älä kuuntele tätä sovinistia. Se ei saa naista ku rahalla.
Jalkamies kirjoitti:
Kaikki tytöt, jotka omaavat edes vähäsen seksuaalista markkina-arvoa, kaipaavat palavasti kuulla kuinka kauniita he ovat. Ja kuinka heidän kauneutensa ihan runtelee miestä. He kaipaavat myös nähdä/havaita kuinka miehet ihailevat heitä katseillaan.
Kiitos!
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18183189b
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Sano: Hei, mitä sinulle kuuluu? Vastauksen jälkeen kysy: Lähdetkö kanssani kahvilaan?
- Anonyymi
Aloita näin : voi söpöliini saisinko tunkea tumman sormeni pikku pillusi ? Minä niin rakastan sitä .
- Anonyymi
Tamä on oikea tapa: kavele naisen eteen ja ota molemmista kasistä kiinni, ja sano kuuluvalla ja selkeallä aanellä: MINÄ HALUA PANNA SINUA! Sillä saa naisessa reaktion aikaan ja tekea vaikutus haneen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444796Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.572641Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611035Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711014- 122980
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72954- 137855
- 49854
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,52820