Israel sotii koko maailman puolesta

Iran, Turkki, Quweit, Hizbollah Lebanonisssa ja muut Hamasin tukijat veivät Israelin sotaan.
Israel taistelee Gazassa Hamas äärijärjestöä vastaan , joka levittäytynyt joka maailman kolkkaan.

Länsi tukee sotaa Gazaa vastaan, koska ymmärtää Hamas ja Islam-uhan. Se on valitettavasti päässyt pesiytymään syvälle myös hyvinvointivaltioissa.
40417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Israel sotii tappavammin kuin koko maailma muualla yhteensä.
Hamas on Israelin itsensensä luomus palestiinalaisten yhtenäisyyttä hajottamaan ja PLO:n vastustajaksi.

Äänestä
  • Ranskalaisen lehden "Le Figaron tutkimus käsittelee
    lokakuun 7. päivän joukkomurhan salaisia valmisteluja.
    Sen mukaan ainostaan 3 henkilöä, Gazassa asuvat terroristit tiesivät hyökkäyksen tarkan ajankohdan.

    Ulkomailla lojuville Hamas-pomoille ei kerrottu myöskään.
    Yhteistyössä olleet Hizbollah-johto ja Iran yllättyivät, Lebanonissa oleva Hamas-terroristi kuuli vasta uutisissa.

    Äänestä

  • "Hamas on Israelin itsensensä luomus palestiinalaisten yhtenäisyyttä hajottamaan ja PLO:n vastustajaksi..."

    PLO: n johtaja Arafat varasti gazalaisten rahat, nyt upporikas vaimo kiertelee maailmaa.
    Samoin tekee hamas .
    Molemmat omaa kansaa riistäviä ääriterroristeja.

    Äänestä

  • Paleja ei ole olemassakaan. Arafatin keksintö.
    Gazassa ei ole sotaa, kaikki videot ja kuvat editoitu.

    Se on ns. palejen keksintö.

    Äänestä

  • Israel ei sodi, Israel tekee kansanmurhaa jonka kohteena palestiinalaiset.

    Äänestä

  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    😋 ­N­­y­­­m­­­f­­o­m­­­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18185459W

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Ilman israelia ja usaa suomessakaan ei olisi käytännössä lainkaan matuja lähi-idästä. Ja aloittajakin kieli pitkällä kaipaa vaan lisää.

Äänestä
  • Ei Suomeen maahanmuutto ole Israelin kanssa mitään tekemistä.
    Esim. sisällisota Syyriassa, sota Irakisaa, Afganissa, Pakistanissa ääri-Islam, jolloin ihmsiset lähtee.
    Eikä aina sota ole syynä lähtöön, vaan helpomman elämän haku.
    Ei ole demokraattista Islam-valtiota.
    Kansa pidetään köyhänä ja alistettuna, vaikka kuinka rahaa olisi.

    Saksa ensimmäisenä toi turkkilaiset kun piti saada työvoimaa.
    Saksa jolla niskoilla holikaustin häpeä, yritti näyttää olevansa liberaali, ja sitäpä muslimit osaavat käyttää hyväksi.
    Sitten Saksa ja Ranska, kaksi ökymaata, täynnä mutuja joten piti ongelma jotenkin ratkaista. Niinpä keksittiin EU.

    Ja nyt Suomikin EU:n käskyvallan alla ja mutuja tulee valtamenaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei Suomeen maahanmuutto ole Israelin kanssa mitään tekemistä.
    Esim. sisällisota Syyriassa, sota Irakisaa, Afganissa, Pakistanissa ääri-Islam, jolloin ihmsiset lähtee.
    Eikä aina sota ole syynä lähtöön, vaan helpomman elämän haku.
    Ei ole demokraattista Islam-valtiota.
    Kansa pidetään köyhänä ja alistettuna, vaikka kuinka rahaa olisi.

    Saksa ensimmäisenä toi turkkilaiset kun piti saada työvoimaa.
    Saksa jolla niskoilla holikaustin häpeä, yritti näyttää olevansa liberaali, ja sitäpä muslimit osaavat käyttää hyväksi.
    Sitten Saksa ja Ranska, kaksi ökymaata, täynnä mutuja joten piti ongelma jotenkin ratkaista. Niinpä keksittiin EU.

    Ja nyt Suomikin EU:n käskyvallan alla ja mutuja tulee valtamenaan.

    Demokraattisia Islam valtioita ovat muun muassa: Libanon, Irak, Turkki ja Pakistan

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Demokraattisia Islam valtioita ovat muun muassa: Libanon, Irak, Turkki ja Pakistan

    "Demokraattisia Islam valtioita ovat muun muassa: Lebanon, Irak, Turkki ja Pakistan"

    Hahhaahhaa
    Todella demokrattisia.
    Lebanonissa Hizbollah ottanut maan käsiinsä, pomo maan alla jo vuosikausia .
    Hizbollah miehittää Israelin rajaa ja on rikkonut kansainvälisen sopimuksen rajasta. Nytkin päivittäin pommiittaa Pohjois-Israelia.

    Onko Turkki demokraattinen? Vaalit on mutta aina sama tulos.

    Äänestä

Kuka uskoo, että Israelin tiedustelu ei tiennyt hamasin hyökkäyksestä. Sotarikollinen Netanjahu vähät välitti omista kansalaisitaan. Hän sai hyvän tekosyyn aloittaa palestiinalaisten murhaamisen ennennäkemättömästi. Netanjahun paikka olisi mielestäni Haagin tuomioistuimessa sotarikollisena.

1Äänestä
  • Tosi on että Netanyahu huolehtii kovasti itsestään, mutta en usko että on suunnitellut hyökkäystä.

    Netanyahu on maltillinen johtaja, joka ei mielellään koko hallituskauden aika halunnut sotia.
    Olisi pitänyt laittaa hamas alas ennenkuin kasvoi valtavaksi ja olisi pitänyt Iranin ydinreaktorit tuhota.

    Ei tehnyt kumpaakaan ja luetaan naapurimaissa heikkoudeksi. Lisäksi sisäiset ongelmat Israelissa viime hallituskaudella nähtiin vihreänä valona terroristeille.

    Äänestä

Höpö höpö höpö höpö

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

Se oli minun viesti????????????????????

Äänestä
  • Tuo on näiden hurmoksellisten kiilusilmien tapa. Kun laitat tänne viestin joka ei mielytä heitä ( tai häntä) niin tämä vaatii poistattamaan viestin vetoamalla antisemitismiin tai muuhun vastaavaan roskaan.

    Äänestä

Miks vasurit eivät ole kiinnostuneet Hamasin sotilasjuntan kaatamisesta, niin kuin aikoinaan useissa maissa.
Historia: Euroopan unohdetut diktatuurit
https://areena.yle.fi/1-51010999
+Chile
+Argentiina
+Espanja

Äänestä

Ilman USA/Israelin jatkuvaa Lähi-Idän taisteluttamista meillä olisi kymmeniätuhansia sen alueen maahanmuuttaneita elätettäviä vähemmän
Irakin ja Libyan tuhoaminen aukaisi portit ja loi reitin vaellukselle Eurooppaan ja täysin järjestettynä aina Suomeen asti.
Vai miten on selitettävissä se että Yhdysvallat on toiminut Israelin ja sen naapureiden ja muiden alueen valtioiden välillä yli puolen vuosisadan ajan saamatta aikaan minkäänlaista rauhaa vaan yhä jatkuvaa ja leimahtelevaa vihamielisyyttä ja sotaa?
Eikö olisi jo aika ottaa uudet sovittelijat muualta?
Esimerkiksi Kiinalla olisi riittävästi painoarvoa tehtävään.

Äänestä
  • Lähi-idän muslimit aina sodassa. Jos ei Israelia vastaan, niin keskenään.
    Esim. Hutit Jemenissä tuhansia kilometrejä Israelista ja ovat ruvenneet lähettämään ohjuksia Israeliin.
    Siis mitä ihmettä?

    Äänestä

Eilisen uutisia
Sotahallitus kokoontuu tänä iltana keskustelemaan Egyptin ehdotuksen osasta , joka mahdollisesti vapauttaisi lisää terroristien panttivankeja Gazassa, heprealainen media raportoi.
Egyptin yleinen suunnitelma, jonka Hamas ja Islamilainen Jihad ovat aiemmin hylänneet, lopettaisivat vihollisuudet Gazassa, saisivat Hamasin luopumaan kaistan hallinnasta vastineeksi pysyvästä tulitauosta ja vapauttamaan kaikki jäljellä olevat panttivangit kolmessa vaiheessa.
Egyptin suunnitelman ensimmäinen vaihe olisi kahden viikon keskeytys taisteluissa, ja se voitaisiin pidentää kolmeen tai neljään vastineeksi 40 panttivangin - naisten, alaikäisten ja vanhusten, erityisesti sairaiden - vapauttamisesta.
Vastineeksi Israel vapauttaisi 120 samaan kategoriaan kuuluvaa palestiinalaista turvallisuusvankia. Tänä aikana vihollisuudet loppuisivat, Israelin tankit vetäytyisivät ja humanitaarista apua saapuisi Gazaan.
Toisessa vaiheessa käydään Egyptin tukemaa "palestiinalaisten kansallista keskustelua", jonka tarkoituksena on lopettaa palestiinalaisten ryhmittymien – pääasiassa Fatah-puolueen hallitseman palestiinalaishallinnon ja Hamasin – välinen jako ja johtaa teknokraattisen hallituksen muodostamiseen Länsirannalla ja Gazassa. valvoisi Stripin jälleenrakennusta ja tasoittaisi tietä Palestiinan parlamentti- ja presidentinvaaleille.
Kolmas vaihe sisältää kattavan tulitauon, jäljellä olevien israelilaisten panttivankien, mukaan lukien sotilaiden, vapauttamisen vastineeksi määritettävästä määrästä palestiinalaisia turvallisuusvankeja Israelin vankiloissa, jotka ovat sidoksissa Hamasiin ja Palestiinan Islamic Jihad -terroriryhmään - mukaan lukien pidätettiin 7. lokakuuta jälkeen ja jotkut tuomittiin vakavista terroririkoksista. Tässä vaiheessa Israel vetäisi joukkonsa Gazan kaistan kaupungeista ja sallisi pohjoisesta siirtymään joutuneiden gazalaisten palata koteihinsa.

Äänestä
  • Tuossa on se optimaalinen suunitelma.
    Toivotaan että toteutuu.
    אמן

    Äänestä

Viimeisimpien tietojen mukaan israelilaiset panttivangit ovat kieltäytyneet vapautuksesta ja palutuksesta Israelin puolelle.
He vetovat siihen että heillä on edesjokin mahdollisuus jäädä henkiin vankeudessa kun taas palaaminen Israelin puolelle johtaisi joutumiseen varmuudella sen sotilaiden ampumaksi.

Äänestä

Kasaarijuutalaiset suorittavat lasten etnistä joukkomurhaa Gazassa. Teemu Laajasalo, miksi kirkonkellot ei soi ? Palestiinalaiset, Filistealaiset, kaanaalaiset ja galilealaiset ovat samaa verta ja jeesuksen nykyisiä geenin kuljettajia. Kasarit on keski-aasian murhanhimoinen kabbalaan uskova pakanakansa.

Äänestä

VRT. Eu, Usa, Nato ja Kiovan laiton hallitus veivät Venäjän sotaan.

Äänestä

Egypti ja Saudi-Arabiassa odottaa, että Israel saa ääri-islam hamasin alas, nolla kapasiteetti.

Puheet Gazan jälleen rakentamisesta ovat jo pöydällä. Jos nyt kerrankin kaikki solidaarisuutta Gazan puolesta itkevät Eurooppalaiset olisivat mukana ja huolehdittaisiin että Gazaan ei enää pääse terroristit valtaan. (Paitsi jos niin halutaan, että voidaan taas syyttää Israelia sodasta,)

Silloin jo Israel esim. voisi olla se joka toimii kaupallisesti yhteistyössä Gazan kanssa, esim. tuotanto Gazassa eikä Kiinassa.

Tämä ajatus on tietenkin niille, jotka ymmärtää, mitä lähi-idässä tapahtuu, eivätkä ole Suomen median aivopesemiä Islam- faneja.

Äänestä

Turpiin tulee israelille, höpero Bidenkin löi Netanjahu:lle luurin korvaa

Äänestä

Islam ei ole uhka! piste

Äänestä

Islam on uhka Israelissa ja myös Euroopassa. Se ei ole uskonto, vaan ideologia, joka sisältää valtion johtamisen, rikoslain, yhteiskunnan normit jne.
Ja jokaisessa valtiossa, missä islamilaiset ovat päässeet enemistöksi on tullut sharia laki voimaan. Ei tarvitse katsoa kuin Iranin muutos, missä naiset ajettiin kaapujen piiloon ja neljän seinän sisälle.
Muslimiterroristeja ja rikollisia on pitkin Eurooppaa, esim Saksassa on lähes 700 rikollisryhmää, jotka hallitsevat katuja.
Ihmettelen, miksiköhän nämä wokeimmeiset,, vihervassarit, sateenkaari porukat marssivat näiden tahdissa, kun ovat ensimmäiset vääräuskoisista,jotka heitetään katolta. Jännää on myös se , ettei mikään muslimivaltio halua tätä terroristiporukkaa ,eikä heidän perheitään pelastaa.

Äänestä

Eiköhän se olis,että Palestiinlaisilla olis oma valtio kaikki ois okei (mutta)miksi ei? Onko juutalaisia aikoinaan holokaustisella ajalla ja on kieltämättä rankaistu ja tapettu mutta mitä Palestiniaiset ovat tehneet voi helvetti.

Äänestä
  • Palestiinalaiset ovat pelkkiä pelinappuloita. Heillä on valtio, mutta se on valloitettu monta kertaa ja revitty hajalle. Valloittajia on ympäri lähi-itää ja kaikki naapurimaat ovat osallistuneet touhuun.
    Egypti on hallinnoinut jo pitkään Gazan maa-aluetta.

    Äänestä

  • Palestiinalaiset kutsuvat tuhoa nimellä Nakba. Se tarkoittaa samaa kuin holokausti.

    Samalla tavalla kuin juutalaisten tuhoaminen WWII aikaan oli ylikansallinen ilmiö, niin myös palestiinalaisten tuho tänä päivänä on.
    Saksa ei tehnyt tuhoa yksin, eikä Israel tee tuhoa yksin.

    Äänestä

  • Onhan niillä oma valtio.

    Äänestä

  • 1. Ei ole ollut Palestiinan valtiota.
    2. Ajatuksen kehitti Arafat.
    3. Alueet joista on kysymys, kuuluivat Jordanialle. Rauhansopimuksessa Israelin kanssa, Jordania halusi antaa nuo maat Paleille, että heillä olisi oma valtio, Länsiranta. Israel luopui noista alueista.
    Pieni osa Jordanian entisistä alueista ovat vielä Israelin miehityksen alla. (Muistaa että Jordania ja muut naapurit aloittivat sodan).
    4. Clinton, Rabin ja Arafat tekivät sopimuksen, ja jatkossa tuli olla lisää luovutuksia, mutta Arafat petti sopimuksen aloittamalla veriset terrori-iskut Israeliin.
    Gaza on entistä Egyptiä, kun Saddat ei halunnut liittää gazalasia maahansa. Tieai mitä tekee. Myös nyt pitää rajat tiukasti kiinni, ettei Gazasta päästä Egyptiin. Egypti haluaa, että Israel tuhoaa Hamasin ja sen uhkan myös Egyptille.

    Nykyisessä Israelissa aluetta asutti myös muslimit ja juutalaiset ennen YK:n päätöstä Israelin valtion syntymiseen.

    Jos ja kun "palestiinalaiset" saavat kaikki "heille kuuluvat maat" haltuunsa, luuleko joku että tulee rauha?

    Kun Israelin ja Jordanian valtio perustettiin, nuo alueen muslimit joutuivat Jordanian alaisuuteen. Silloin eivät puhuneet "heidän maista". Vasta kun sodan jälkeen Israelin miehitti alueen, alkoi puhe palestiinasta.

    Äänestä

Israelille koittaa kusiset ajat, Saudi-Arabia on tehnyt ilma iskun Israeliin se tuli kaikille yllätyksenä saudithan on usa:n "kavereita".

No tästä se alkaa uuden maailman järjestyksen luominen, mikä on periaatteessa hyvä asia USA on "päsmäröinyt" joka maailman kolkassa tähän asti.

jep tuntuu hyvältä :)

Äänestä

Heh no nyt nato-maatkin tappelee keskenään.
Turkki on tehnyt ilmaisku amerikkalaisten ilmatukikohtaan.
Ja sellaiseen kerhoon meidänkin piti liittyä.
Hyvä Suomi! Milloinkahan päästään sotimaan...

Äänestä
  • Ja ketä vastaan jos kerran nyt jo käydään jäsentenvälisiä kamppailuja?
    Jos Ruotsi nyt pian pääsisi sisään niin sitä vastaan olisi mukava otta erää.
    Sitä kun ei koskaan ole kokeiltu.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ja ketä vastaan jos kerran nyt jo käydään jäsentenvälisiä kamppailuja?
    Jos Ruotsi nyt pian pääsisi sisään niin sitä vastaan olisi mukava otta erää.
    Sitä kun ei koskaan ole kokeiltu.

    Ensimmäinen erä voitaisiin ottaa vaikka jollain tarpeettomalla alueella vaikkapa Ahvenanmaalla, anaalisuojukset pitäisi tietysti olla.

    Äänestä

Antaa mennä vain...ei kiveä kiven päälle ,ennenkuin hamasin rotat on tapettu...sitten vain yksi ISRAELIN VALTIO.

Äänestä

Israel tekee samaa, mitä Saksa 1940 luvulla. Holokausti käynnissä.

Äänestä

ilmanaseita voi sotia syntiä vastaan olipa valtio mikä hyvänsä🇭🇺🇭🇺🇭🇺🇨🇭🇨🇭🇨🇭räjähdysaineet laukeavat kaivoksissakin joskus väärintaimtulee sortumia niin on syytä olettaa että pelkkiä virheitä tulee aseellisella neuvottelulla paitsi hollywoodin lännen elokuvassa, kunhan aseet ovat starttipistooleita

Äänestä
  • 🇭🇺🇭🇺🇭🇺🇨🇭🇨🇭🇨🇭

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Iran, Turkki, Quweit, Hizbollah Lebanonisssa ja muut Hamasin tukijat veivät Israelin sotaan.
Israel taistelee Gazassa Hamas äärijärjestöä vastaan , joka levittäytynyt joka maailman kolkkaan.

Länsi tukee sotaa Gazaa vastaan, koska ymmärtää Hamas ja Islam-uhan. Se on valitettavasti päässyt pesiytymään syvälle myös hyvinvointivaltioissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu