Olisikos hyviä vihjeitä, mihin levyyn kannattaisi panostaa, olisiko jokin Bobin levyistä sellainen "reggaen kulmakivi", entä jokin muu? Ajattelin monipuolistaa musiikkimakua ja ostaa jonkin reggae-levyn, mitä nyky-reggae-yhtyeitä on, mitkä ovat mielestänne hyviä?
amatööri
4
615
Vastaukset
- punky-funk
Onhan se klisee ja helppo valinta, mutta Bobista on hyvä startata. Kova ukkeli. Hanki esim. Catch a fire.
Jos sulla on ylimääräistä ja reggae kiinnostaa, niin osta Story of Jamaican Music -boksi. Neljän cd:n boksi skata, rocksteadya, raggaeta ja dancehallia. Tsiduu linkki.
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=10:t8m8b5t4bsqg- oli mun eka
reggaelevyni yli 30 vuotta sitten, ja täytyy myöntää, etten sen vertaista - vaikkakin monta hyvää - ole vielä kohdannut. Spirituaalinen levy, sanoisin.
- amatööri
kiitti vaa teille, taidan ostaa tuon atch a fire siinä ensi viikolla, kun ei omien suosikkieni levyjäkään ole juuri tulossa ja rahat riittää. suosittelen teille brant bjorkin viidettä soololevyä saved by magic joka ilmestyy tänä kesänä, ite tykkäsin paljo muista sen levyistä. kaveri on tosi letkeä heppu, vaikkakin on soitellut vähän raskaammankin musiikin puolella, kuten entisessä kyussissa, queens of the stone agessa, fu manchussa yms.
KIITOKSET
- Diodi
Bobin kuuntelusta mäkin aloitin aikoinaan. Mut sitte kannattaa tutustua esim. peter toshiin, Gentelmaniin ja jos suomalainen reggae kiinnostaa ni kannattaa kokeilla jukkapoika, kapteeni a-ni ja pelle miljoona (esim. levy: todistaja)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244722
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333543Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543434Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232940Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282690Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122361Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142175Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774