Ammattiliiton hyvät edut

Kuulun liittoon koska siitä saa hyvät edut.
Joka ikinen vuosi saan liitolta uuden kuukautis kalenterin missä näkyy päivätkin.
35413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Onko miehelläkin kuukautiset,no persulla voi olla.

Äänestä
  • 😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

    🍑 ­­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18188505P

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Olen todella mielissäni liittosi eduista. En enään ihmettele miksi liitoista on pako YTK n leipiin.

Äänestä

Kyllä ammattiyhdistys on hyvä asia. Ajavat hyvin työntekijöiden oikeuksia.

Äänestä
  • Buaaaahhhh…hoho…hoho…!!!

    Äänestä

Työntekijöillä on ainoastaan velvollisuuksia.

Äänestä

Ay-liike tarvitaan mutta ei tällaista, joka on yhden puolueen käsikassara ja joka juonittelee vaaleilla valittua hallitusta vastaan .

Äänestä
  • Näin se on. Ay-liikkeestä on tullut maho, pöhöttynyt, jäsenistölleen ylimielinen demari-kommunismin käsikassara.

    Kansa äänesti väärin ja demari-kommunistien palkkasoturit hoitavat vasemmistodemokraattisesti kansan rangaistuksen, lakkoilemalla, Ylen kompatessa ja muun median taputtaessa käsiään!

    Äänestä

  • Minä liityin liittoon vain sen takia, jos tulee työnantajan kanssa ongelmia tai joudun työttömäksi.
    Poliittisen ideologian takia en ole koskaan kuulunut liittoon.
    Poliittisia lakkoja en hyväksy.
    Äänestin PS. edustajaa, pääsi eduskuntaa. Ja on nykyään, kyllä, VM.
    Hän vain vahvisti sen, mitä olen jo ajat sitten tiennyt.
    Hän puhui ja lupaili, mutta se osottautui muunnelluksi totuudeksi.
    Eli, hänkin on vain, tavallinen tyypillinen politiikko.
    Muuten.
    Hyvää ja iloista reipasta uutta vuotta 2024.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Minä liityin liittoon vain sen takia, jos tulee työnantajan kanssa ongelmia tai joudun työttömäksi.
    Poliittisen ideologian takia en ole koskaan kuulunut liittoon.
    Poliittisia lakkoja en hyväksy.
    Äänestin PS. edustajaa, pääsi eduskuntaa. Ja on nykyään, kyllä, VM.
    Hän vain vahvisti sen, mitä olen jo ajat sitten tiennyt.
    Hän puhui ja lupaili, mutta se osottautui muunnelluksi totuudeksi.
    Eli, hänkin on vain, tavallinen tyypillinen politiikko.
    Muuten.
    Hyvää ja iloista reipasta uutta vuotta 2024.

    Hyvä että sait kuitenkin sen kalenterin, että tiedät milloin ketchuppia pitää käyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Hyvä että sait kuitenkin sen kalenterin, että tiedät milloin ketchuppia pitää käyttää.

    En minä mitään kalenteria saanut. Se pitää tilata liitolta erikseen, ja se maksaa. Eräänä vuonna sen sai 10 euroskalla. Mieti, se piti tilata ja maksaa :O)
    Ennen muinoin sen sai kotiin, ilmaiseksi.
    Tuo ketsupin käyttö ei minulle avautunut ????

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    En minä mitään kalenteria saanut. Se pitää tilata liitolta erikseen, ja se maksaa. Eräänä vuonna sen sai 10 euroskalla. Mieti, se piti tilata ja maksaa :O)
    Ennen muinoin sen sai kotiin, ilmaiseksi.
    Tuo ketsupin käyttö ei minulle avautunut ????

    Juu. Semmonen kalenteri pitää nykyisin erikseen tilata ja sekin on monen mutkan ja klikkauksen takana. Kallis on kalenteri.

    Äänestä

Ei ammattiliittoa tarvita mihinkään sopimiseen. Tehkää oma sopimus työnantajan kanssa, takaan että on parempi kun näiden risupartojen. Kun kumpikin osapuoli joustaa niin hyvä tulee.

Äänestä
  • Olen yrittänyt, ei onnistu. TESin mukaan mennään.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Olen yrittänyt, ei onnistu. TESin mukaan mennään.

    Pikku jose neuvoo jos sattuu saamaan sanan suustaan

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Pikku jose neuvoo jos sattuu saamaan sanan suustaan

    Minkään sortin perustelut ei auttanut.
    En minä sellaisessa tilanteessa tuppisuuna ole.

    Äänestä

Ja pipon.

Äänestä

Näillä teollisuusliiton lakoilla ei ole paskankaan merkitystä, lakkoilu on vain säästöä yrittäjille.

Äänestä
  • Neste alas helmikuussa ja porukka pakkolomalle suurseisokkiin asti! YT:t menossa ja liitot kehtaa lakkoilla! Kohta on enää yksi linja Porvoossa eli 70 % saa muutenkin potkut! Syynä ei ole hallitus vaan vihervasemmiston viherpesu!

    Äänestä

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Äänestä

Teollisuusliitolla on rahaa verottomista bisneksistä, kuten Kojamo, aiemmin VVO, joka ryöväsi kiskurivuokria köyhiltä eläkeläisiltä.
Tuottoprosentti oli 50:n luokkaa, mutta vuokria vain nostettiin ilman mitään häpyä eläkeläisiltä, joilla ei ollut varaa omaan asuntoon.

Teollisuusliiton olisi silloin kannattanut lakkoilla Kojamon (VVO, Lumo-brandi) hallitusta vastaan, jota johti Riku Aalto.

Riku muuten itse tienaa bruttona liki kymmenkertaisesti keskivertopalkansaajaan verrattuna + luontaisedut.

Äänestä

En ole koskaan ymmärtänyt mitä etua on ammattiliitosta. Jos eduksi katsotaan joululahjaksi saatu kalenteri niin sitten olen väärässä. Miksi maksaisin monta sataa euroa vuodessa, kun samat edut saa vaikka loimaan kassasta, eikä tarvi maksaa monia satasia näille suuripalkkaisille liittojen herroille. Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa, ja niitä reppanoita riittää.

Äänestä

Lapsena pitää uskoa joulupukkiin, että se tuo lahjoja. Niitä ei tarvi kenenkään maksaa.
Rahti on porokyytillä muka ilmaista.

Eikä joulupukki mene koskaan lakkoon vaikka on punainen nuttu.

Kun usko joulupukkiin hiipuu ja silmät aukeaa niin sitten YLE-kirkko alkaa saarnaamaan sosialismin pukista!
Usko sosialismiin on niin väkevää, että se siirtyy geneettisesti kromosomeihin ja periutuu tuleville sukupolville. Tästä uskosta ei silmät avaudu koskaan.

Sosialismin vastaava realisaatio on eräs vallankäyttöinstituutio, jonka perimmäinen tarkoitus on ottaa ihmispoloilta rovot pois. Tämä shamanistinen joukkopainostusyhtymä pakottaa uskomaan, että veden pinnalla voi kävellä juhannuksena kun vaan antaa rahansa eikä epäile mitään väärinkäytöksiä!

Ammattiliittouskovaisuus on yksi uskonlahko muiden joukossa, vallankäyttöväline!

Äänestä

Ammattiliiton etuna on maksaa suojelurahaa joka tilistä.

Äänestä

Kallis kalenteri!

Äänestä

On se ihme,että vielä kymmenen vuotta,sitten oli sijaisia joille soittaa toista kymmentä mihin sijaiset on hävinneet. Ei vakinaistettu ja vaihtoi alaa nyt suljetaan. Tää on joka paikassa edessä jos ei ymmärretä ajoissa ,että ei työntekijöitä voi pitää löysässä hirressä vuosi tolkulla

Äänestä

Kertokaa joku mitkä ovat ammattiliittojen hyvät edut. Jos maksat monta sataa euroa vuodessa,ja saat kalenterin joululahjaksi, onko se hyvä etu? Tätä naurettavaa ammattiliittojen touhua kiittää nämä suuripalkkaiset johtajat. Sopikaa työnantajien kanssa palkoista , lomista, sun muista eduista itse, niin minä olen tehnyt eikä ole koskaan tarvinnut lakkoilla, aina on ollut töitä.

Äänestä
  • Sitäkään kalenteria ei niin vaan saada. Pitää tilata, tunnistautua jne. Kallis on almanakka. Ei kiitos!

    Äänestä

Ydin kuulut liittoon on hyvä asia.Itse eläkelläisenä haen joka vuosi ilmaisen seinäkaenterin apiteeksita itselleni.

Äänestä

Liittouskovaiset, nyt lakkoon hopihopi!
Lakkoilevat merikarvialaiset kommunistit saivat sitä mitä tilasivat!

Sahan toiminta lopetetaan!

Pääsee nyt ansiosidonnaiselle ja saa olla lakossa!!!

Äänestä

En vieläkään ymmärrä mitä etua on olla jossakin ammattiliitossa.

Äänestä
  • Saako ammattiliiton jäsen SDP:n rintamerkin ilmaiseksi vaikka on keskustapuolueen jäsen ?

    Äänestä

  • Kokeile joskus palkkatyötä.

    Äänestä

Se on sitten kiva tuo YTK kun saat jopa kalenterin.

Äänestä

Näky saavan turvan vakuutuksesta ehkä alennusta. Ei ihan tarvi niiltä vakuutuksia ottaa. Punikit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuulun liittoon koska siitä saa hyvät edut.
Joka ikinen vuosi saan liitolta uuden kuukautis kalenterin missä näkyy päivätkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu