Keskiviikkona aika kylmä.

Anonyymi-ap

Silloin on ennusteen mukaan täällä -22/-26 ⁰C.

Onneksi ei ole kakko mennä mihinkään.

8

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun on pakko mennä mutta ei haittaa

    • Anonyymi

      Puolet luvatusta miinus viidestä kympistä. Tosi leutoa.

    • Anonyymi

      Tyypillistä sää vouhotusta nykyään. Ensin uhkaillaan ja pelotellaan milloin myrskyillä milloin sateella ja nyt pakkasella ja yleensä puoletkaan uhatusta ei toteudu. Lööpit on ainoa mitä niillä tavoitellaan jos uutiset on vähissä. Talvella nyt on pakkasta ja jos se joillekin on ihmeellistä, niin yleensä luonnosta erkaantuneelle vihervasemmistolle.
      Hyvin tuolla puuhommat onnistuu saati muukin ulkoilu. Pukeutumis kysymys niinkuin Pohjolan vuodenajat aina.

      • Anonyymi

        Ihmetyttää tuollainen lööpityylinen -50 asteen pakkaset tällaisena aikana, kun yli 20 vuotta on pauhattu ilmaston lämpenemisestä ja että lumi ja pakkanen ovat en'' harvinaisia ilmiötä suomessa.
        Syksylläkin toitotettiin, että loppuvuodesta on tulossa ennätyksellisen leuto ja joulukin on lumeton johtuen ilmaston lämpenemisestä.
        Ei ilmaston lämpenemiseen kuulu mitkään -50 asteen pakkaset, ei edes -10 asteen pakkaset, vaan lämpöasteet talvella ja loska/vesisaeet.


    • Anonyymi

      Voi näitä uutisia.

    • Kylmiä päiviä tulossa, jos ennusteet toteutuu. Enemmän kuin kylmät pakkasasteet ihmetyttää se, että saman talven aikana voi olla plussakeliä ja loskaa ja sitten toisena hetkenä kovakin pakkanen ja sitten taas lauhtuu pikkupakkasille tai lähes plussakeliksi. Myös kesällä olevat 30-50 asteen helteet ihmetyttää. Keski-Euroopassakin oli menneenä kesänä 40-50 astetta hellettä ja täällä koti Suomessakin lähes 30 tai jopa yli 30. Suomen leveleille kuuluisi talvella välillä koviakin pakkasia, mutta kesällä ei helteitä helteitä, lämpöä kyllä kesällä, mutta ei 30 asteen helteitä saati 30-40 astetta.

      Mieluiten nautin talvella korkeintaan -10-15 asteen pakkasista, kaikkein mieluiten 0 asteesta -10 asteeseen ja kesälläkin +15-25, max 30, tosin yli 25 alkaa olla jo liian kuuma, jopa jo lähentyessä +25.

      Kuitenkin se otetaan vastaan mitä tulee, koska säätä ei voi ihminen valita.

    • Ehkä oon lämpötilojen puolesta eniten kevät-ja syksyihminen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe