Ostin paketillisen luonnonsuolinakkeja ja rasian perunasalaattia. Mutta taidan siitä huolimatta tehdäkin nakkikastikkeen, johon saa makuakin. Nakit keitettynä eivät maistu oikein miltään.
Keitetyt nakit jotenkin pliisun makusia
20
458
Vastaukset
- Anonyymi
Hiljattain oli lehdessä älä aasi keitä nakkeja vaan kiehautat veden ja nakit pariksi minuutiksi kiehuvaan veteen uimaan.
- Anonyymi
Kivikylän wanhanajan nakit todella maukkaita, hieman savuisia. Paras keitto ja paras soosi sekä sellaisenaan sinapilla ihan parasta. Kivikylän lenkki keittoon myös ihan parasta. Muut onkin juuri mauttomia.
No oikeastaan nakit kannattaisi höyryttää. keitettäessä valuvat nesteeseen ne vähätkin maut ja ravintoarvot. eri asia jos nakkiliemen juo kyytipoikana nakkisten kera. nakin vitamiiniarvot myöskin tuhoutuvat liian kuumassa liemessä keitettynä. se on vähän kuin kovaa peliä bostonissa.
- Anonyymi
Oletko koskaan laittanut maiteita nakkien kanssa kiehumaan?
Minä laitan mustia kokonaisia pippureita, pilkottua sipulia ne riittää mun nakeille. Mutta jokainen voi laittaa vaikka pilkottua paprikaa, inkivääriä, punasipulia, ihan mitä mausteita haluaa.. jauhettuki käy...
Sinne vaan kiehuun nakkien mukana mitä mausteita haluaa niin jo maistuu.- Anonyymi
korjaus..... mausteita
nakki kannattaa myös rei. ittää että maut imeytyvät nakkiin. kuorellisessa nakissa maut eivät pääse imeytymään..
- Anonyymi
Hullujen hommaa keittää. Pitään paistaa ja seuraksi perunoita ja olutta🍺😋
- Anonyymi
Pitää olla jonkun verran kännissä että nakit yleensä maistuvat. Ei ne muuten.
- Anonyymi
Nakkisormilla on kätevä kaivaa nenää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nakkisormilla on kätevä kaivaa nenää.
tai takapuolta
- Anonyymi
Keitän tampereen lihajalosteen makkraa ni maistuu.Joko höyryssä tai keittäen ihme jos et tykkää.
No ei ruuassa tahi nakeissa muuten vikaa mutta kun säästetään leikataan pienennetää ahnehtidaan niin on kyllä täällä suomessa kunnon itämainen slaavimeininki. ja makua puuttuu. eihän suomessa muuta makua tartte ku suolaa ja pippuria suolaa ja pippuria ja vielä enemmän suolaa niin ON Maku suomalaiseen suuhun muuten suomislaavimetsäläisen suuhun poppaa ja pahasti.
- Anonyymi
En koskaan keitä nakkeja enkä makkaroita jos sellaisenaan syön, ainoastaan höyrytän tai paistan kuivalla pannulla. Useimmiten kyllä lämmitän ihan mikrossa. Maut säilyy paremmin kun ei keitä.
- Anonyymi
Kylmänä maistuu paremmalta, keitto tai paisto kadottaa maku elämyksen.
- Anonyymi
Ensin keitetään nakkeja vähän aikaa, otetaan hömpsy.
Sitten höyrytetään niitä hetki, otetaan hömpsy.
Lopuksi kieritellään mausteissa, paistetaan ja otetaan hömpsy.
Viimeiseksi heitetään keitinvesi, nakit ja mausteet pois, ja juodaan koko pullo. - Anonyymi
Laian niiden sisään injenktioruiskulla valkoista majoneesia, antaa makua ja tuntuu kivalta suussa.
t. Roosa - Anonyymi
Nakkeja ei keitetä, vesi kuumennetaan ja nakit sinne.
Nakkeja kannattaa ostaa kalliita, ne napsuu ja ovat maistuvia.
euron paketit ovat juuri niitä mauttomia.
ne pitää paistaa.
Laatunakeista tulee hyviä vedessäkin. - Anonyymi
En koskaan keitä nakkeja , keittoonkin laitan niin että paistan kuivalla pannulla että saavat vähän väriä pintaan ja maku paranee, samalla ne kuumenee niin että saa muuten valmiiseen keittoon sellaisenaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448