Valtion tulee jakaa TÄISHAMPOOT ym syöpäläislääkkeet kansalaisille

Anonyymi-ap

Kun kerran ison, erittäin vakavaksi päästetyn köyhyysongelman korjaaminen, ei seksikkyydellä ja ek-mediajulkisuudella kilpailevia, pörssirikollis-korruptiopoliitikkoja näytä kiinnostavan, on vähintä mitä valtion tulee tehdä, jakaa köyhyyteen pakotetuille kansalaisille, ilmaiset syöpäläislääkkeet.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18137810/rotta-lude-tai-syyhy-torakka-iso-korjaamaton-koyhyysongelma#comment-125301143

Tässä yhtenä päivänä menin pääkirjastoon ja vastaan siellä tuli mieshenkilö, joka raapi päätään niin vimmatusti, että selkeä täiden pesäke siellä hiuksistossa oli. Siellä sitten nojaillaan lehtisalilla, kangasnojatuoleihin, kaikilla hiuksilla, joten kyllä ne sieltä mahdollisten rikkaimpienkin kirjaston kävijöitten hiuksiin tarttuvat.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomen-rikkaimmat-ihmiset-nauttivat-etua-jolla-kerataan-satoja-miljoonia-euroja-ilman-veroa-professori-taysin-omituista/5cf5e68b-025b-4659-beb7-b8ad6ff4d881?ref=iltalehti:5fd4&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi

13

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selkokielellä sanottuna: köyhillä ei ole rahaa, kalliisiin täishampoisiin, varsinkin kun niiden saamiseksi, pitäisi ensin maksaa lääkärissä käynti maksu reseptiä varten. Siten täi-ym syöpäläisongelmia ylläpidetään, ihan valtion toimesta Suomessa.

      • Anonyymi

        Nimenomaan ajatelkaa jos koronarokotteetkin olisi pitänyt itse maksaa satoja euroja per annos ja sitten päättäjät olleet suu auki kun korona vaan leviäisi.

        Kyllä tartuntatautien joksi täiepidemian luen pitäisi ennaltaehkäisy olla maksutonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan ajatelkaa jos koronarokotteetkin olisi pitänyt itse maksaa satoja euroja per annos ja sitten päättäjät olleet suu auki kun korona vaan leviäisi.

        Kyllä tartuntatautien joksi täiepidemian luen pitäisi ennaltaehkäisy olla maksutonta.

        Asunnottomille jaettava armeijan talvivaatteet, teltat , makuupussit, jne selviytymiseen talvella-

        ... vai tappaako Suomi kansaansa kylmyyteen pakkaseen ja vaurioittaa- samaan aikaan kun valtio kustantaa kaikenlaisen avun ulkomailta tulleille?


    • Anonyymi

      No tottahan valtio jakaa kun yksi mielipuolispammari niin Suomi24lla vaatii. Ihan varmasti.

    • Anonyymi

      Kyllä köyhäkin voi olla siisti eikä muistuttaa kävelevää kompostia syöpäläisineen.

      • Anonyymi

        ei tossa niin sanotakaan-

        mutta syyt kuten köyhyys, syrjäytyminen, tai asunnottomuss jne, saattaa aiheuttaa tollasia tilanteita.


    • Anonyymi

      Syrjäyttäminen ja äärimmäiseen köyhyyteen pakottaminen, lopulta vie voimat, ihmiset sairastuvat, eivätkä enää kykene huolehtimaan itsestään. Kallis hinta luokkayhteiskunnalla, kyllä aito demokratia ja oikeusvaltio kansalaisoikeuksineen, tulisi kaikin tavoin kaikille edullisemmaksi, niin inhimillisesti kuin taloudellisestikin.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14453980/porvarihallituksen-jaatavaa-kyytia

    • Anonyymi

      Meko tyhmää nykyisin käydä kirjastossa kotiinviemisiksi on hyvin suuuri mahdollisuus saada mm. luteita, kirjastojen käyttö mielentervyspotilaiden hoitopaikkana on yleistä Pk seudulla, myös kerjäläiset on löytäneet laajalti kirjasto palvelut, äiden torakkakanta on ilmeistä vaikka patjat on vantaallakin melko puhdstettavissa on torakat aina ovelampi ja hyppäävät helposti kyytiin talvivaateisiin, uskoisin jotta globalisaatio kulkutauteineen tuhoaa vähitellen julkiset yhteiskäyttötilat väkisinkin räkivät kehitysmaiden tulokkaat ei osaa hygieniakytäytöstä sitä vähääkään mitä kotimaiset syräjytyneet ja hoitamattomat mielenterveys ja huumepotilaat. Rottien ja torakoiden määrät korreloi globaliaatiota koranavirus on muuntautuu maahan on otettu pajon hiv sairaita myös sotien seurauksena, vaikein terevysturvatilanne on tietenkin köyhällä kantaväellä joka joutuu matkustamaan pk seudulla julkisissa joista torakat tulee vaateissa kotiin ja virustaudit sairaiden eritteistä. Lienee vain ajan kysymys milloin todella muitakin kuin sairaita tappava virus alkaa vähentää väestöä.

    • Anonyymi

      Kyllä köyhyyteen, taloudellisesti oikeusturvattomaksi pakottaminen, tappaa jo ennenaikaisesti Suomessa, vaikka eläkeläisköyhyyteen pahoinpideltyjen, ennenaikaisia kuolemia, lobbaritutkijat koettavatkin selitellä "koronan" syyksi.

      https://demokraatti.fi/joka-toinen-paiva-yli-65-vuotias-suomalainen-tekee-itsemurhan-onko-vanhuksienkin-suomessa-kohtapuoliin-jo-pakko-siirtya-rikollisuuden-pariin

      https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254

      Suomen valtiolle on EU:stakin annettu, jo liian monta vakavaa varoitusta, eläkeläisväestön puuttuvasta, taloudellisesta oikeusturvasta. Mm. oikeusministerinä viime hallituksessa toiminut ja nykyisessä mikälie-ministerinä ÄärifasistiRkp:n KorruptioHenriksson, ei reagoinut annettuihin varoituksiin mitenkään, päinvastoin vale-eläkekorotuksia mainostettiin, jotka todellisuudessa, olivat kipeitä leikkauksia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17855490/aarioikeistorkphenriksson-laiminloi-oikeusministerin-velvollisuudet#comment-120832870

    • Anonyymi

      Kyllähän nuo täi ja syyhypunkki tuotteet maksaa rahaa.

      Esim. Neljälle hengelle ohjeen mukainen määrä rasvoja syyhypunkkiin maksaa noin 250 euroa.

      Jos syyhypunkin lähde on joku perheen ulkopuolinen ja syyhy uusiutuu 4 kertaa, niin on tonni selällään.

      Miksiköhän syyhy on yleistynyt viime aikoina ;)

    • Anonyymi

      Siis näin tehtäisiin automaattisesti hyvinvointi valtiossa mutta Suomi ei ole hyvinvointi valtio vaan pahoinvointi eikö itsemurha tilastot jo osoita sen...

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2549
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2467
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1032
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe