Professori Jaakko Hämeen-Anttila on kuollut 60-vuotiaana 18. joulukuuta 2023.
Hämeen-Anttila oli Edinburghin yliopiston arabialaisen ja islamilaisen kulttuurin professori ja alallaan kansainvälisesti arvostettu tutkija. Oli tehnyt monien muiden arvokkaiden töiden ohella korkeatasoisen Koraanin suomennoksen.
شكرا šukrān, kiitos! الله أكبر, allāhu ʾakbar, Jumala on suuri!
Hämeen-Anttila oli Edinburghin yliopiston arabialaisen ja islamilaisen kulttuurin professori ja alallaan kansainvälisesti arvostettu tutkija. Oli tehnyt monien muiden arvokkaiden töiden ohella korkeatasoisen Koraanin suomennoksen.
شكرا šukrān, kiitos! الله أكبر, allāhu ʾakbar, Jumala on suuri!
Vastaukset 99
Vanhimmat
Persuilla ja russakeilla taas juhlan paikka, heillä maksat naukuu vielä joulunkin vietosta.
Siionistitkin hyppivät voltteja ilmaan. En edes kehtaa kuunnella, pystyykö Ylen virallinen siionisti Stiller peittelemään iloa äänessään.
Maailmassa on joku perustavanlaatuinen vika, kun pskasakki tunkee palstat täyteen roskaana ja elää valiitettavasti silloin tällöin pidempään kuin ne henkilöt, jotka ovat jotain hyvääkin saaneet aikaiseksi.
Huippututkija sanan varsinaisessa merkityksessä.
Koraanin suomennos on ilmeisen laadukas ja asiantunteva, mutta ikävä kyllä hyvä käännöskään ei pelasta kuivaa kirjaa. Raamattu (erityisesti VT) on usein paikoin jopa viihdyttävä, mutta Koraanila ei ole samanlaista viihdearvoa.
Islamilaiselta kannalta vain arabiankielinen Koraani on aito Koraani. Käännökset ovat selitysteoksia. En pidä Raamattuakaan hauskana, toisten pilkkaaminen AINOA huumorinmuoto.
Ramatun huumori on usein mustaa.
Toisinsanoen mitään oikeaa Koraania ei ole olemassakaan, koska ensimmäinen Koraani koottiin vasta 800-luvulla.
Se selittää islamin takapajuisuuden.
Tieto Koraanin kokoamisesta 800-luvulla ei vastaa 1) historiallista tutkimusta, eikä 2) mitään perinnetietoa. https://fi.wikipedia.org/wiki/Koraani
Tuolla logiikalla raamattu on vielä "takapajuisempi" sillä se on koottu vielä myöhemmin kuin nykyinen koraani. Eli miltäpä sitä hihhulin tuntuu taas kerran ampua itseään jalkaan....
Tein kerran virheen raamattua läpi kahlatessani ja aamukahvithan ne nenän kautta turskahtivat. Kannattaa siis olla kuivin suin raamattua lukiessa.
Näytti ihan kasikymppiseltä. Valehtelu ja terroristien puolustaminen on ilmeisen kuluttavaa hommaa. 🥷
Siis missä kohtaa hän valehteli ja missä kohtaa puolusti terrorismia? Aivan sama jos väittäisit että Suomen nykyinen arkkipiispa Juhani Luoma puolustaa Venäjän hyökkäystä, koska Venäjän kirkko on selvästi asettunut tukemaan hyökkäystä, koska samaa jumalaanhan kumpikin kumartaa
Ei ole asiallista mennä ulkonäköön
Varsinkaan vasta menehtyneen.
Keveät mullat professorille!
KTS
Jos hiukan öeikitään parallelismilla niin sanottaisiin jatkoksi että kuivat hiekat hamasille.
Jumala kuulemma nujersi ylivainion kun oli 61 ikäinen.
Siihenkin sakastissa löydetään raamatunkohta kuinka jumalaton kuolee nuorena tjsp.
Saa miettiä lookisuuksiakin.
Ketjussa ei ole muita papeiksi itseään mainitsevia, joten oletan, että kommentti oli minulle. En ole itse sanonut, että Jumala olisi nujertanut jonkun nuorena, enkä tunne ketään muutakaan pappia, joka olisi näin sanonut.
No eihän 61-v mikään nuori ole, vanha papparainen.
Kun poikani oli vielä 7-vuotias, kysyin millainen hänen opettajansa on. Kertoi, että sellainen vanha mies. Opella oli silloin ikää 27 vuotta.
”Hämeen-Anttila oli Edinburghin yliopiston arabialaisen ja islamilaisen kulttuurin professori ja alallaan kansainvälisesti arvostettu tutkija.”
Hän on todella tehnyt mittavan elämäntyön ja todellakin sivistänyt monia suomalaisia.
Sinä Mummomuori olet todella jumalaton nainen. Hämeen-Anttila oli islamisti, joka teki syntiä eikä hänen työssään ollut mitään ihailtavaa.
Arvosti kuka arvosti. Turhan tutkija. Turhan käännöksen tekijä.
Kulttuuria ymmärtämätön ei voi tulla kulttuuria ymmärtäväksi.
Koraanin suomentaminen ei ole arvokas työ millään tavalla. Aloittaja on luterilainen pappi, joka on pahasti eksynyt.
Hämeen-Anttila oli hienostunut kulttuurihenkilö. Arvostan sekä hienostuneisuutta että kultturellisuutta.
Kirjoittaja arvailee, että Hämeen-Anttilan kuolemaan liittyisi murtuminen. Tällaista tietoa ei ole, eikä hoitohenkilökunta saa sellaista syytä edes paljastaa, jos sellainen olisi.
Parempi näin ...
Yle Areenassa on Hämeen-Anttilan upea 6-osainen dokumentti vuodelta 2003, Islamin vieraana. https://areena.yle.fi/1-4183792
Kiitos linkistä!
>>Kirjoittaja arvailee, että Hämeen-Anttilan kuolemaan liittyisi murtuminen. Tällaista tietoa ei ole, eikä hoitohenkilökunta saa sellaista syytä edes paljastaa, jos sellainen olisi.>>
Elimistö murtuu kun koronapiikkejä ottaa tarpeeksi.
Pieteettisyyt vaativat, että palstalla, jonka aiheena on suruviesti, ei tuotaisi esiin näkemyksiä koronarokotteista.
Islamisti Hämeen-Anttila ei päässyt lepoon. Aloittaja on täysin väärässä, mutta hän onkin luterilainen pappi, joka muutenkin ajaa pimeyden asiaa.
Lausuit kadotustuomion ennen kuin itse tuomarikaan.
Ei islamistit pääse lepoon. Se on täysin itsestään selvä asia ja pääteltävissä Raamatusta.
Sinulla on saatanallinen tarve korottaa islamistin muistoa. Mikä ihmeen pappi sinä oikein olet???
”Islamisti Hämeen-Anttila ei päässyt lepoon.”
Ensinnäkään Hämeen-Anttila ei ollut islamisti. Islamismi on poliittinen liike, joka syntyi protestina ja vastaliikkeenä muslimimaiden nykyaikaistumiselle ja länsimaiselle vaikutukselle.
Hän oli perehtynyt arabistiikkaan että assyriologiaan sekä käänsi melkoisen määrän islamiin liittyvää kirjallisuutta. Hän osasi lukea 20 kieltä, ja oli perehtynyt laajasti islamilaiseen kulttuuriin niin historian kuin nykyhetken asioissa.
Hämeen-Anttila oli maltillinen, ja hän mm, sanonut ”Suomalaisessa keskustelussa toisesssa ääripäässä ”puhutaan paljon hyvin vähän tietäen”, ja toisessa ääripäässä ymmärretään liikaakin eikä myönnetä maahanmuuttoon liittyviä ongelmia…”
Samoin hän on ilmaissut, että suurinta ääntä pitävät ne, jotka vähiten asiaa tuntevat islamin suhteen.
Olen tässä samaa mieltä hänen kanssaan, kun hän sanoi, miten fundamentalistiseen islamin tai kristinuskon tulkintaan liittyy asioita, jotka ovat ristiriidassa länsimaisen yhteiskunnan ja demokratian kanssa. Ovat siis verrannollisia keskenään.
Uskonnoista tekee vaarallisen juuri fundamentalismi. Uskonto on aina tulkintaa eikä ole mitään muottia, jonka mukaan kaikki kristityt, muslimit tai hindulaiset toimisivat.
Uskontojen valuvika on älyn, järjen ja jopa empatian asettaminen toisisijaiseksi dogmeihin nähden. Se avaa tien myös uskontojen hyväksikäyttöön kaikessa pahassa. Luterilaisuuden suurin ansio on sen sekularisoituminen. Käytännössä suomalainen luterilaisuus on enimmäkseen ritualisoitunutta ja "yksityistettyä" ja vain pieni vähemmistö pitää uskonnollisia argumentteja jotenkin varteenotettavina yhteiskunnallisista asioista päätettäessä.
>>>Ensinnäkään Hämeen-Anttila ei ollut islamisti. <<<
Olet väärässä. Hän kannatti monilla eri tavoin islamia, jopa luki Koraania radiossa. Hän myös käänsi Koraanin suomeksi. Tämä on täysin islamilaista touhua ja syntiä kaikki.
>>>Hämeen-Anttila oli maltillinen<<<
Hämeen-Anttila yritti puolustella muslimeja valehtelemalla, ettei Koraani vaikuta nykyajan islamiin. Nykyajan islamissa on radikaaleja lahkoja, jotka soveltavat Koraanissa olevia kauheita kiihotuslauseita tekemällä kauheuksia toisille ihmisille ja erityisesti kristityille sekä juutalaisille. Hämeen-Anttila oli jumalaton mies.
Sinä näemmä taidat tuon valheellisen propaganda tuottamisen.
Sinä Mummomuori et ole uskossa etkä tietenkään kristitty.
Raamattu ei hyväksy epäjumalanpalvelusta, mutta sinä lähet syyttämään toista valheellisen propagandan tuottamisesta, kun toin esille muutaman totuuden Hämeen-Anttilan islamista. Olet todella jumalaton nainen ja osaat myös valehdeslla.
”Sinä Mummomuori et ole uskossa etkä tietenkään kristitty.”
Sinulla on siis valta kieltää ketään uskomasta ja olemasta kristitty? Kuka sinulle tällaisen vallan on antanut?
”Raamattu ei hyväksy epäjumalanpalvelusta, mutta sinä lähet syyttämään toista valheellisen propagandan tuottamisesta, kun toin esille muutaman totuuden Hämeen-Anttilan islamista.”
Eivät ne olleet totuuksia. Islamismi on poliittinen islamilainen liike.
Toisin sanoen liike, missä islamista on erilaisia tulkintoja (usein fundamentalistisia) ja uskontoa käytetään poliittisena aseena. Heitä on pieni osa, joskin valtaa he käyttävät vahvasti. Eli kaikki muslimit eivät ole islamistisia.
Se että kääntää tai lukee jonkin toisen uskonnon pyhiä tekstejä ei ole mitään palvomista. Sekoitat tässä raa’asti asioita keskenään. Sen vuoksi siitä tulee valhe.
Hämeen-Anttila oli kristitty. Hän on mm sanonut:
”Mutta minulla on hyvin positiivinen suhtautuminen uskontoihin yleensäkin. Olen uskontoihminen ja oma viipaleeni siitä on kristinusko. Ymmärrän hyvin niitä, jotka edustavat jotain muuta uskontoa.”
Hänen mukaansa uskonnot eivät tee kellekään pahaa, vaan ihmiset jotka opinkappaleita milloin mitenkin tulkitsevat. Tästä olen hänen kanssaan aivan samaa mieltä.
”Satunnaista ohikulkijaa puukottava muslimi on aivan yhtä väärässä kuin polttopullon aborttiklinikalle heittävä kristitty.”
Tämä kertoo hyvin Hämeen-Anttilan asenteesta. Hän olikin sitä mieltä, että islam-tulkinnat olisi hyvä saada painottumaan liberaalimmalle puolelle. Hän ei siis hyväksynyt sen enempää ääri islamia kuin tuota poliittista islamismia.
”Sinulla on siis valta ..”
Ota Jeesus vastaan, äläkä vain höpöttele ja selittele
Mummomuori on taatusti ottanut vastaan, mutta ei sinun kelpuuttamallasi tavalla.
Asia on täsmälleen näin.
Miten muka tiedät, että taatusti olisi?
Raamatussa se kuvataan mitä on pelastava usko ja mummomuorissa sellainen ei näy, vaan maailmallisuus. Nimikristillisyys, mikä vain jumalusko, uskonnollisuus harrastuksena ja sen sellaiset eivät pelasta
No, mitäs sitten sinun mielestäsi on tuo "pelastava" usko ja miten se eroaa uskosta?
Osan otot omaisten suruun! Lahjakas kaveri oli. Rauha hänelle.
Samoin!
Hämeen-Anttila ei ollut vain lahjakas vaan syvästi sivistynyt humanisti. Hänenlaisiaan ei ole liikaa.
>>Pieteettisyyt vaativat, että palstalla, jonka aiheena on suruviesti, ei tuotaisi esiin näkemyksiä koronarokotteista.>>
Sinulla ei ole oikeutta esittää vaatimuksia.
Ei ole vaatimus, vaan toteutumaton toive, jonka sivistynyt ihminen ymmärtää jo ennestään.
Tuskinpa tarkkaavaiselta lukijalta on jäänyt huomaamatta, vaikka en ole sitä aikaisemmin suoraan sanonut. Arabiankielinen kirjoitus on niin kaunista, etten pidä lainkaan liioittelevana, kun arabit sanovat sitä enkelten kieleksi.
Ehkä tunnetuin arabialainen romaani on Tuhat ja yksi yötä (Tuhat yötä ja yö). Jo sen nimi loistaa kuin timantti ja soljuu kuin meren laineet: 'Älif Lailā wa-Lailā, ألف ليلة وليلة. Kaunista! Enkelten kieltä!
Nykyisin näemme arabiaa yhä useammin vaikka tavaroitten tuotelostuksissa. Jään usein ihailemaan selostusta jo pelkän visuaalisen kauneuden tähden.
Myös dogmatiikan opettajani Seppo A. Teinonen oli silminnähden ihastunut arabian kieleen. Häneen teki liiankin hyvän vaikutuksen, kun kirjallisessa tentissä panin nimien transkriptiossa diakriittiset merkit tarkoin paikoilleen.
osanotto omaisille
Nevö höörd...
No, kaikkia ei sivistys kiinnosta.
No, ovat minullekin monet artistit ja julkkikset tuntemattomia. Kun ei jaksa kiinnostua, ei tietenkään tarvitse seurata. Ja kaikkeen ei aika edes riitä.
Islamilla jotain tekemistä sivistyksen kanssa?
Vielä keskiajalla islamilainen sivistys oli korkeampi kuin länsimainen. Nyt kyllä on toisin päin, mutta ei islamilainen sivistys ole vähentynyt, vaan se on kehittynyt hitaammin kuin länsimainen.
Homot tapetaan, naiset puetaan säkkeihin, naisia kivitetään elävältä ja vaikka mitä ihanaa, on se maailman paras "uskonto", onhan?
Muslimit eivät ole koskaan saaneet mitään merkittävää aikaiseksi, joitain yksittäistapauksia lukuun ottamatta, pari tähtitieteilijää ja muutama muukin. Serkusavioliittojen takia ovat älyllisesti taantuneita. Joskus persialaiset olivat hyvinkin esityksellisiä, mutta sekin oli ennen Islamia. Keskiajalla muslimit lähinnä vain säilyttivät vanhoja tekstejä, kuten Antiikin kreikkalaisten tekstejä. Sufilaiset yrittivät kääntää Islamia oikealle tielle, mutta eivät siinä onnistuneet, heillä oli oikeata tietoa, kuten tieto reinkarnaatiosta.
”No, ovat minullekin monet artistit ja julkkikset tuntemattomia.”
Juu ja saavatkin olla. Islamista vain on ollut niin paljon keskustelua muutaman vuoden, että todella laiska saa olla, että on voinut ohittaa Hämeen-Anttilan kaikin tavoin.
”Brasil” 2024-01-15 13:44:36
”Vielä keskiajalla islamilainen sivistys oli korkeampi kuin länsimainen. Nyt kyllä on toisin päin, mutta ei islamilainen sivistys ole vähentynyt, vaan se on kehittynyt hitaammin kuin länsimainen.”
Totta, ensimmäiset yliopistot olivat islamilaisia 900 luvun lopulta, jolloin ei vielä Euroopassa ollut ainuttakaan.
”Anonyymi” 2024-01-15 14:10:23 höpöttelee ”Homot tapetaan, naiset puetaan säkkeihin, naisia kivitetään elävältä ja vaikka mitä ihanaa, on se maailman paras "uskonto", onhan?¨
Ongelmat alkoivat kun islam alkoi muuttua vahvasti ehdottomiin uskonnon ydinkohtiin. Islamiin syntyi suuntauksia, aivan kuten kristinuskoonkin. Opillisesti ne poikkeavat toisistaan sen mukaan, miten vapaita tai ehdottomia ne ovat – aivan kuten kristinuskokin.
Uskontoon liittyi myös politiikka, jonka valtaa pitävien mukaan sai fundamentalistia muotoja. Oppiin siis lisättiin sen mukaan lisää sellaista, mitä ei varsinaisesti islamiin aina edes kuulu.
Nyt tuossa puhut siis kaikkein äärimmäisistä islamin suunnista. Sillä on yhtymä kohta kristillisiin fundamentalisteihin sekä terrorismiin(kuten Army of God ja Phineaksen papisto Ugandassa Herran vastarinta-armeija, LRA, Intiassa puolestaan toimii Kansallinen Tripuran vapautusrintama jne.)
Yhteistä on siis homovastaisuus, sen rangaistavaksi tekeminen, naisten alistaminen ja heidän seksuaalisuutensa nitistäminen, sekä kuolemantuomioiden kannattaminen.
Joo paljon on yhteistä
Maailman vanhin edelleen toimiva yliopisto on musliminaisen perustama.
Onpa ihmeellistä, ihanko totta, aivan uskomatonta!
Hamasin kaltaiset organisaatiot saavat kuitenkin islamissa helposti ylivallan ja tämä merkitsee ankaraa sharia-lakia ja kansalaisten tiukkaakin tiukempaa valvontaa ja kovia rangaistuksia, kuten esimerkiksi kadulla annettavia kovia pikatuomioita sharia-lain rikkomuksista.
”Hamasin kaltaiset organisaatiot saavat kuitenkin islamissa helposti ylivallan…”
Siis autoritaariset ja vallanhimoiset tahot käyttävät uskontoja hyväkseen, vääntämällä ne hyvin ahdasmielisiksi. Sama ilmiö on näkyvissä Euroopassa, kun halutaan valtaan laitaoikeiston edustajia (Orban, Putin jne.) ja ihmiset innoissaan näitä äänestävät.
Rauha hänen muistolleen
Joo mies jota on syytä kunnioittaa
niin me siis teemme
Jaakko oli mukava mies.
Hän oli paha mies, koska oli islamisti.
Ja mihinkäs sellaiseen poliittiseen tai sotilaalliseen islamistiseen liikkeeseen tämä kristitty tutkija mielestäsi kuului?
Hämeen-Anttila käänsi Koraanin suomeksi ja luki sitä radiossa. Hän on todellakin jumalaton islamin kannattaja, jota sinä jumalaton Mummomuori yrität puolustella.
:D Eli kielen ja kulttuurin opiskeleminen ja tutkiminen jopa niin syvällisesti, että kykenee kääntämään vanhan kirjan, on sinusta väärin?
Ajattele, et voisi edes tietää mitä siellä Koraanissa oikeasti lukee, ellei sitä joku olisi kääntänyt ensin suomeksi!
Ei tuo tee ketään islamin kannattajaksi, joskin auttaa paremmin ymmärtämään uskontoa, joka on meille suomalaisille aika tuntematonta.
Hämeen-Anttila puolusti jatkuvasti sekä islamia että muslimeja. Raamattu kieltää perehtymästä vääriin uskontoihin. Taas kerran täysin jumalaton kommentti Mummomuorilta.
Tosiaan hän yritti tuoda rehellisempää ja totuudenmukaisempaa tietoa siitä, mitä kaikkea islam on. Se ehkä nävertää nyt sinua?
Missä kielletään perehtymästä muihin uskontoihin, tai tuomasta totuudenmukaista tietoa?
Hämeen-Anttila teki kyllä ansiokasta työtä islam-tietoisuuden lisäämiseksi, mutta hän jätti usein kertomasta niistä Islamin ja Muhammedin täysin sairaista opetuksista ja holtittomasta seksuaalikäyttätymisestä. Hänellähän oli 13 vaimoa ja nuorin niistä oli 8-vuotias Aisha. Hän ihastui ottopoikansa vaimoon ja käski tämän erota miehestään ja sai näin itselleen taas uuden vaimon.
Näistä asioista ei uskalleta kerto kun pelätään muslimien loukkaantumista.
"Tosiaan hän yritti tuoda rehellisempää ja totuudenmukaisempaa tietoa siitä, mitä kaikkea islam on."
Mutta hän oli kuitenkin valikoiva mitä kertoa islamista, ei kertonut läheskään kaikkea. Itse uskon että hänelle lopulta paljastui, ehkä lähinnä 7.10 kautta, islamin todellisuus ja tätä hän ei enää kestänyt. Oli liian paljon kaunistellen kertonut ihmisille islamista.
Ei ollut valikoiva vaan täsmällinen. Totta kai hän tiesi mitä poliittinen islam on ja miten se eroaa valtavirran islamin suunnista.
HAHAHAHAHAH
Hämeen-Anttila vääristeli Islamia, koska ko. uskonto muuten käskee vainoamaan juutalaisia ja kristittyjä, minkä Hämeen-Anttila yritti piilottaa.
>>>Missä kielletään perehtymästä muihin uskontoihin<<<
5 Moos 12:30 varokaa, ettette myöhemminkään joudu heidän pauloihinsa jäljittelemällä heidän tapojaan. Älkää ottako selkoa siinä maassa asuvien kansojen jumalista älkääkä kyselkö, miten nuo kansat palvelivat jumaliaan.
Haluat siis vääristellä pelkästä vihasta toista uskontoa?
Siinä tapauksessa sinun pitäisi hyväksyä se, että ”oikeaa” kristinuskoa edustavat ovat terroristit kuten Ugandassa toimiva Lord's Resistance Army, intiassa National Liberation Front of Tripura ja Yhdysvalloissa ”Army of God ("Jumalan armeija")” ,
Näihin lukeutuu myös Christian Identity liike joka haluaa ryhtyä pyhään sotaan muslimeita, juutalaisia ja kaikkia ei-valkoisia vastaan. Liike on hajaantunut useaan eli ryhmään ja toimii edelleen.
Mikäli pidät väkivaltaa, murhia ja muuta tuhoamista ei kristillisenä, niin aivan samoin eivät kaikki muslimit edusta noita ääriliikkeitä, jotka edustavat poliittista islamia.
Tuossa Mooseksen kirjassa varotetaan siis muista uskonnoista tuohon aikaan, eli niihin ei saisi liittyä. Tuolloin tehtiin myös juutalaisuuden sisällä uudistusliikettä, johon tuo kohta myös liittyy.
Ei siis tarkoita tiedon hakemista tai tutkimista.
"Mikäli pidät väkivaltaa, murhia ja muuta tuhoamista ei kristillisenä, niin aivan samoin eivät kaikki muslimit edusta noita ääriliikkeitä, jotka edustavat poliittista islamia."
No tässä mummo on taas väärässä, sillä he muslimit jotka murhaavat, kivittävät, teurastavat vääräuskoisia ovat omasta mielestään niitä oikeita muslimeita ja maallistuneet muslimit heidän mielestään ovat taasen eräänlaisia pettureita.
En ole väärässä. Onhan sinunkin mielestäsi maallistuneet kristityt eräänlaisia pettureita. Taitaa olla jopa nekin Kristy vääränlaisia jotka eivät ole samaa mieltä kanssasi.
Sinä Mummomuori olet jumalaton antikristus, yksi monien joukossa.
"En ole väärässä. Onhan sinunkin mielestäsi maallistuneet kristityt eräänlaisia pettureita. "
Mummo näköjään asemoi itsensä taas kerran jankkaajaksi sillä itseään aidoiksi kutsuvat muslimit käyvät veristä jihadia eli sotaa vääräuskoisia ja juutalaisia vastaan ja maallistuneita muslimeita he pitävät pettureina, jotka heidän mielestään eivät tottele Koraania. Hehän ovat oikeassa sillä Koraani kyllä kertoo mitä vääräuskoisille tulee tehdä.
Mutta tuossa mummo on oikeassa, että maallistuneet nimikristityt ovat eräänlaisia Kristuksen pettureita Juudaksen tyyliin.
"....sillä itseään aidoiksi kutsuvat muslimit..."
:D Niinhän täälläkin on niitä, jotka erottautuvat muista kristityistä muka "aidompina" vaikka näkemykset saattavat olla hyvinkin erilaisia.
Jos siis joku sanoo sinulle, että nuo kristilliset terroristit ovat niitä "aidompia", niin alistutko siihen? Kun itsekin kerran teet niin muille.
Olisi ollut parempi, ettet olisi kirjoittanut tätäkään kommenttia.
No ei kai tutkimuskohteen perusteella voi tuomita. Rooman valtiossa elettiin siveettömästi mutta opiskelen italiaa etkä voi tuomita siitä. Historioitsijat tutkivat stalinismia tai hitlerin touhuja. Itse luen reformoidusta opista muttei näistä voi tuomita.
"Historioitsijat tutkivat stalinismia tai hitlerin touhuja. "
Huomioitava kuitenkin on että ei oikein tahdo löytyä historioitsijaa jotka kertovat stalinismista ja Hitlerin touhuista ns. parhain päin.
He kyllä kertovat asiat kuten ne olivat. Myös niistä puolista, jotka voidaan nähdä hyvinä. Sitä on rehellisyys.
Paljon hyvää sai aikaan
Kyllä, hieno mies oli
Hän oli Saatanan kätyri. Mikään hieno mies hän EI OLLUT.
Islamistit ovatkin jumalattomia ihmisiä, millainen Hämeen-Anttila oli.
Hämeen-Anttila teki mittavan elämäntyön ja todellakin toi myös islamista paljon asiallista tietoa.
Hämeen-Anttila oli jumalaton mies ja islamisti. Sellaiset eivät peri Jumalan valtakuntaa.
Hoet tuota kuin papukaija, ymmärtämättä edes sen sisältöä millään tavalla.
Ketä edes kiinnostaa
Minä kuulin että hän on kuollut mutta ei se kai ollutkaan totta.
Professori Hämeen-Anttilan kuolinilmoitus julkaistiin HS:ssa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/da496131-2cd7-4fbb-8319-86392537c124. R.I.P.
Osanotto omaisille! Iloista tapaamista!
Ei mennyt perille tällä linkillä. Kokeilemme tätä https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010203182.html