Vasta alkamassa, joutuuko paperiliitto yksin taistelemaan metsäteollisuuden ja venäjän mafian
yhteenliittymää vastaan! Metsäteollisuus on ollut
mukana mittavassa verojenkierto-operaatiossa ja
muistakaa: ne rahat olisi voitu käyttää sairaanhoitajien palkkaukseen.
yhteenliittymää vastaan! Metsäteollisuus on ollut
mukana mittavassa verojenkierto-operaatiossa ja
muistakaa: ne rahat olisi voitu käyttää sairaanhoitajien palkkaukseen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Metsäteollisuuden johtoportaassa, alan maine oli
pohjalukemissa ilman tätä viimeisintä skandaaliakin, rikollinen aines on siivottava pois!
Aloitetaan storaenson Pekka Laaksosesta, tämän sotkun pääarkkitehdistä.
Jätähän asiat niille joille ne kuuluvat.
Paperimiehethän ovat paperia, terveys reistailee aina metsästys- ja pilkkikautena enemmän kuin muilla keskimäärin ja aina käydään iltalypsyllä palkkojen sekä etujen suhteen.
Samat hemmot köyhdyttävät lakkoilullaan koko Suomea, rekkayrittäjät ovat pian konkurssissa ja metsäteollisuus saa hyvän syyn sulkea tehtaitaan kun paperin ostajat ovat jo nyt tehneet uudet pitkät sopimukset ulkomaisten tehtaiden kanssa. Täällä ei tunnu kiinnostavan työnteko vaan ainoastaan omien etujen ajaminen eikä nähdä asioita ensi vuotta kauemmaksi. Me kaikki joudumme maksamaan tuhansien työttömäksi jäävien ja konkurssiin joutuneiden urakoitsijoiden velat ennen pitkää. Onko näin hyvä.
Venäjän mafian ja metsäteollisuuden keplottelut rajalla on pieni juttu sen rinnalla eivätkä ne eurot ole poissa, siinä on yritetty vain puristaa puun hintaa rajalla alemmaksi ja kiristää siten metsänomistajia, jotka eivät saa alkutuotteesta kohtuullista hintaa, vaikka metsäteollisuus toisin väittää. Jos alle 20 prosentista kokonaiskuluista puristetaan vaikka 10 % pois se ei ole paljoa loppupeleissä. Metsänomistajan tuntipalkaksi jää tuskin viitostakaan, mutta hän jaksaa silti yrittää, vaikkei pilkille tai metsälle ehtisikään edes sunnuntaina!
On se sitten joidenkin vaikea käsittää, että kyseessä on työnantajan asettama työsulku, johon liittyy ainoastaan pieniä paikallisia Paperiliiton järjestämiä lakkoja.
Paperiliitto nimenomaan korosti, ettei se halua aiheuttaa vaikeuksia ulkopuoliselle, mutta Metsäteollisuus ry. ei paljon piittaa muiden hädästä, oman rahapussin suu on aina tärkein.
joku raja pitä olla muidenkin työntekijöiden kyykyttämisessä kun ajetaan itsekkäästi vai omaa etua kaikki muut alat ja ryhmät tyystin unohtaen.
on aina ollut oma suu ollut lähempänä kuin muiden ja sellainen kuin solidaarinen palkkapolitiikka on kuulunut vain vappupuheisiin
Paperiliittohan on aina korostanut toista mitä oikeasti ajaa. Oman edun häikäilemätön tavoittelu on olut ensi sijalla ja aina on jääty jälkilypsylle sekä lakkoiltu perusteettomasti aiheuttaen siten vahinkoa koko yhteiskunnalle niinkuin nytkin.
Työt on yksilöity melkein mutterin tarkkuudella eikä hommia hoideta kokonaisuuksina, jolloin kaikilla työyhteisössä olisi parempi olla. Kaikilla muilla aloilla työskennellään ympäri vuoden ja ympäri vuorokauden jos tarvis vaatii. Olen ollut töissä useita juhannuksia, jouluja, uusiavuosia, vappuja jne. kaukana kotoa, jopa tuhansien kilometrien päässä, ja olen ne kokenut pelkästään positiivisina asioina. Näkeepähän asioita vähän laajemmalti.
Kohta on työpaikkoja vapaana metsäkonsernien johdossa!
Älähän nyt sentään sekoita poliisiasioita paperiliiton itsekkäisiin pyrkimyksiin!
pyrkimyksiä on,oiskohan kuule työnantajalla? Sinullakaan ei tunnu olevan hajuakaan tästä jupakasta,mutta kuitenkin vaan viittit kommentoida täällä. Ja tiedoksi että hanki tietosi muuta kautta kun pelkästään lehdestä!
joutuu ei se parerikaan muita auta tuki lakoin lakkoilkaa vaan keskenänne
Tullille (suomen venäjän) ilmoitetaan hinta ja määrät alhaisemmaksi niin tullit alv saadaan
pienemmäksi ja hyödyt laitetaan puoliksi!
Jos miettii miten esim. tuontiautot tarkistetaan
ja hinnat määrätään, rikollisten avustajia on luultavasti myös tullissa tai korkeammalla tasolla.