Kauankohan tämä OSAAJAPULAVALHE vielä menee niin läpi että lehdet kehtaavat siitä kirjoittaa?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010094850.html
Milloin joku tutkiva djuurnalisti viitsii tehdä vähän tutkivaa journalismia ja ottaa paremmin selvää näiden osaajapulaa ulisevien firmojen osaajapulan todellisesta laidasta. Ja varsinkin siitä, miten he ovat yrittäneet rekrytoida osaajia.
Jos käy ilmi ettei siellä oikeasti mitään osaajapulaa olekaan, sitten djuurnalistit lisäkysymyksiä kehiin, miksi valehtelevat tällaista?
Osaajapulavalhejankutus
9
412
Vastaukset
- Anonyymi
Niin kauan kun media leimaa automaattisesti kaikki työttömät juopoiksi, MT-ongelmaisiksi ja elämänhallinnassa on pahoja ongelmia!
- Anonyymi
Osaako joku selittää mikä työnantajien motiivi on jankuttaa olematonta työvoimapulaansa?
Miksi he väittävät että on työvoimapula kun ei ole? Hyötyvätkö työnantajat tästä valehtelusta jotenkin?- Anonyymi
"Osaaja"pulaan on rivien väliin kirjoitettu väite että ongelma ovat huonot ja osaamattomat työntekijät. Työntekijöiden ja -hakijoiden loukkaaminen on suomalaisen työnantajan bravuurinumero. Kun työnantaja itse on osaamaton tollo tai teettää tahallaan alimiehityksellä töitä säästääkseen palkkakuluissa, vika löytyy aina työntekijöistä jotka ovat muka aina laadullisesti huonoa ainesta.
Osaajapulaulina kuvaa suomalaisen työnantajan hävytöntä asennetta sitä työvoimaa kohtaan joka sitä firmaa työllään pyörittää.
- Anonyymi
Sote-, kasvatus-, opetus- ja pelastusalan ammateissa alkaa irtisanomiset jo tänä vuonna. Rahat ei riitä julkisen sektorin työntekijöiden ylisuuriin määriin ja perusteettomiin palkkoihin. Aloilla tulee olemaan valtava määrä työttömiä ja pulaa työpaikoista.
- Anonyymi
Hallituksen tavoite on 100 000 uutta työtöntä ja yli 1 000 000 köyhyysrajan alle tienaavaa.
- Anonyymi
Hallitus on kansanvihollinen jollaista ei missään siedetä.
Turha on myös jankuttaa mandaatista Hallitukselle skä tälle mielisairaalle leikkaamislinjalle ja samalla rikkaille annetaan lisää rahaa, tuolloin pohja on pudonnut pois toimilta kuten myös köyhien leikkaukset ovat täysin absurdeja eivätkä tuo yhtään työpaikkaa lisää vaan päinvastoin työttömyys kasvaa kun leikkauseurot jäävät pois talouden kierrosta, puhumattakkaan valtavista ongelmista mitä köyhyys tuo tullessaan nyt myös uusille ihmisryhmille
Nyt on Suomessa pysäytettävä fasisitien touhut alkuunsa, kokoomuskin on fasisiti puolue jonka ahneus on saanut aikaan, kaikki mulle heti nyt politiikka on täysin väärin ja rikollista politiikkaa kansaa kohtaan!!!
Yleensä pulaa on osaajista, jotka osaisivat tehdä kannattamattoman taikka huonosti kannattavan yrityksen reilusti voittoa tuottavaksi. Mikäli olet tällainen henkilö, lähetä hakemuksesi palkkatoiveineen rekrytoijalle.
- Anonyymi
sote-, kasvatus-, opetus- ja pelastusalan ammateissa, joissa on kova työvoimapula.
- kasvatusalalla kyse on varhaiskasvattajista - työttömyys lisääntyy, lapsi lyhyemmän päivän hoidossa -> tarve vähenee (myös koska syntyvyys ennätysalhaalla)
- opetusalala ei ole mitään työvoimapulaa, sen sijaan opetusalalla tunnutaan kokevan enemmän kuormitusta ja työhyvinvoinnin heikkenemistä - siitä poissaoloja -> sijaisia ei palkata eli ei vaikuta työllisyyteen
- pelastusalalla töitä on koulutetuille - eli on vain pulaa koulutuspaikoista
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60854
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111803Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla231689- 48677
- 49609
- 57560
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k91540- 22536
- 76533
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai43518