Jokaisesta turhasta sanasta!

Anonyymi-ap

”Mutta minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, minkä ihmiset puhuvat, pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä.”
Matt 12:36

17

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erityisesti Jeesuksen ja hänen apostoliensa rienaamisesta!

      • Anonyymi

        Sentähden he oudoksuvat sitä, ettette juokse heidän mukanansa samaan riettauden lätäkköön, ja herjaavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sentähden he oudoksuvat sitä, ettette juokse heidän mukanansa samaan riettauden lätäkköön, ja herjaavat.

        Se on huomattu.


    • Anonyymi

      Näin käy Jeesuksen ja apostolien herjaajille:

      ”Mutta niinkuin järjettömät, luonnostaan pyydystettäviksi ja häviämään syntyneet eläimet, niin joutuvat myös nämä, kun herjaavat sitä, mitä eivät tunne, häviämään omaan turmelukseensa,”
      2 Piet 2:12

    • Anonyymi

      Mutta kuitenkin heillekin on isosanoma julistettu. Heidänkin vuokseen Jeesus on kärsinyt ristillä kivun, häpeän, voittanut kuoleman ja lain sekä noussut taivaaseen ollen meidän puolustaja syyttäjiä vastaan sekä Jumala tarjoaa armossaan Hengen johdattamaan meitä hyvään ja oikeaan. Kuka voi olla meitä vastaan, kun Jumala on meidä puolustajamme.

      Sillä puolella meidän tulee olla eikä syyttäjän puolella, samalla puolen kuin epäuskoiset eikä taistella samoilla lihallisilla aseilla, vaan hengen aseilla kuolettaa pahan palavat nuolet.

      Juuri siksi syyttäjän ovat, että he pyrkivät houkuttelemaan toimimaan samoin kuin he itse toimivat.

      • Anonyymi

        Heitä pitää varoittaa, etteivät ainakaan tietämättään mene kadotukseen.
        Kuka muu heitä varoittaisi?
        Ei kukaan.


      • Anonyymi

        ”Sillä teidän keskuuteenne on pujahtanut eräitä ihmisiä, joiden jo aikoja sitten on kirjoitettu tulevan tähän tuomioon, jumalattomia, jotka kääntävät meidän Jumalamme armon irstaudeksi ja kieltävät meidän ainoan valtiaamme ja Herramme, Jeesuksen Kristuksen.”
        Juud 1:4


    • Anonyymi

      ”Herra, pane minun suulleni vartija, vartioitse minun huulteni ovea.”
      Psalmi 141:3

    • Anonyymi

      Ette osaa hihhulit muuta kuin uhkailla.

      • Anonyymi

        Se menee niin että uhkailija uhkailee uhkailijaa. Aina löytyy se jolla on varoituksen sana toiselle vielä hänen antaman varoituksen jälkeenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se menee niin että uhkailija uhkailee uhkailijaa. Aina löytyy se jolla on varoituksen sana toiselle vielä hänen antaman varoituksen jälkeenkin.

        Niin tietenkin, aina löytyy jokaiselle hevoselle ohjastaja.

        Joskin parempi vertaus olisi että sokea varoittaa sokeaa.

        Herjaaminen uskossa on vähän samaa kuin huutaisi hukkuvalle, että nyt sinä poloinen hukut kun et ole opetellut uimaan.


    • Anonyymi

      Entententen hissunkissun vaapulavissun.
      Mitenkähän paljon taivaallinen julmuri tästä langettaa?

    • Anonyymi

      Pitää paikkansa. On hyvä miettiä mitä sanoo.

    • Anonyymi

      Ne joilla on hitusenkaan ymmärrystä, miettivät tuota aloituksen sanaa.

    • Anonyymi

      Herjat varsinkin ovat turhia sanoja. Erässään ei saa kyllikseen mm. herjatessaan apostoli Paavalia.

    • Anonyymi

      Se on just noin!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2655
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1866
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      152
      1447
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      367
      1418
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      357
      1356
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1246
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      61
      1213
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1146
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      1006
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      928
    Aihe