kun nyt pitäisi kiinnittää huomio siihen, että Suomella menee nyt tosi huonosti. Suomen talouspolitiikasta vastaava valtiovrainministeri ei ymmärrä mistä on kysymys, sen kummemmin kuin persu työministerikään.
Marraskuun lopussa yhteensä 264 300 oli työtöntä työnhakijaa. Se on 29 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi 8 200:lla. Kokoaikaisesti lomautettuja oli marraskuussa 12 200 enemmän. Avoimien työpaikkojen lukumäärä laski 28 700 viime vuodesta.
https://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx
Tarttis tehrä jotain sanoisi tähän ex pressa Koivisto.
Marraskuun lopussa yhteensä 264 300 oli työtöntä työnhakijaa. Se on 29 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi 8 200:lla. Kokoaikaisesti lomautettuja oli marraskuussa 12 200 enemmän. Avoimien työpaikkojen lukumäärä laski 28 700 viime vuodesta.
https://www.temtyollisyyskatsaus.fi/graph/tkat/tkat.aspx
Tarttis tehrä jotain sanoisi tähän ex pressa Koivisto.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Konkursseja 65 jo tänä vuonna
https://konkurssit.com/
Sanna laittoi kovat luvut pöytään.
Nyt on vuosi 2024 jos et ole sattunut huomaamaan. Marinin hallitus lopetti huhtikuussa 2023 vaalien jälkeen. Tuo 85 on tämän vuoden tammikuussa tullut konkurssimäärä.
Onko joku nykyhallituksen päätös jo voimassa? Puhumattakaan siitä , että tämän hallituksen päätökset olisi ehtineet vaikuttaa. Siis kaikki ongelmat ovat täysin Sannasta johtuvia, kuten hyvin tiedät.
Jos et ole seurannut asioita, niin kyllä ne Purran leikkaukset alkoivat vaikuttaa jo viime vuonna, vaikka tulevatkin voimaan tänä vuonna niinkuin ensiasuntojen verotus.
Rakennusalan konkurssit johtuvat nykyhallituksesta, kun ihmiset eivät nyt osta asuntoja. Ensiasunnon verotuksen lisääminen ja työttömyyden lisääntyminen sekä keskituloisen palkansaajan ostovoiman väheneminen nykyhallituksen toimesta aiheuttavat sen ettei kukaan uskalla ostella asuntoja.
Pitäisi sunkin älytä, ettei hallitus voi olla tumput suorana silloin kun Suomen taloudella alkaa mennä huonosti niinkuin nyt on tapahtunut. Marinin hallitus tarttui toimeen enempiä ihmettelemättä kun oli ongelmia. Purran ennätystoimi tähän mennessä on ihmisten tappaminen, kun päästiin koronassa Euroopan kuolintilastojen ykköseksi tekemättömyyden johdosta.
Ja nykyiset vain pahentavat jo valmiiksi huonoa tilannetta.
Rakennusalalla oli täysi katastrofi jo alkuvuodesta -23, ennenkuin nykyhallitusta oli. Hallituksen päätökset alkaa vaikuttaa ehkä 1-2v kuluttua siitä kun ne saadaan voimaan. Tämän takia Sannan aikanakin meni vähän aikaa hyvin, olihan diplomi-insinöörin tekemät pohjat siellä vaikuttamassa.
Mainittakoon vielä, että tällä hallituksella oli ensin hoidettavanaan bolseviikkien vallankumousyritys.
Johtopäätös: kaikki ongelmat johtuu Sannasta.
Juuri hiljan sai Purra huutoa vassareilta siitä kun löi madonluvut pöytään ja littasi vasujen vaihtoehtopudjetin höttönä.
Ihan asian ytimessä ovat. Oikeiden asioiden.
Purra harrastaa talouspornoa. Hän ei ymmärrä suhdanteista, tuotannosta, eikä mistään muustakaan yhtään mitään. Kun hän ei ole ollut koskaan töissä, niin ei tiedä mikä on ay-liike ja luottamusmiehet.
Muita modonlukuja ei ole, kuin ruumiiden lihamadot, mitä Purran talouspolitiikalla saadaan aikaan. Päästiin jo Euroopan kuolintilastojen ykköseksi koronan takia. Ennätys sekin. Nälkääkuolemia taitaa myös tulla "sivistysvaltiossa" ja kuinka paljon kuoli kodittomia pakkaseen. Kotihoidon vanhuksilla ei ole enää ihmisarvoista elämää niinkuin ei laitospaikoissakaan olevilla lapsilla ja vanhuksilla.
Pitää taas keskittyä Ukrainan sotaan ja Zelenskyin toimintaan, niin suomalaiset unohtavat tarpeettomat rahahörinät. Meillä riittää rahaa ulkomaillekin ihan rutkasti, kuten edellisen hallituksenkin aikana.
Kunhan joku nykyinen naisministeri vaan tajuaa, että nyt on vierailtava tuontuostakin Zelenskyin luona halihali-pusipusi matkalla, niin hyvin kaikki sujuu ja rahaa riittää!
Juu ja Dubain ilmastokokouksessakin valtion piikkiin kuljetettiin ennätysmäärä ihmisiä. Mutta mitä voi odottkaan hallitukselta joka söi hallitusneuvottelujen aikana melkein puolella miljoonalla vikka kansanedustajille ei kuulu ruokaetu, Minusta tuollaiset suhteettomat kulut pitäisi pulittaa takaisin valtiolle.
2024 Budjetissa on 4 109 589 euroa/päivä Sunnuntait mukaanlukien, jolle Eu johdosta ei kenelläkään ollut suomessa sananvaltaa.
Se "lisäbudjetti" selitettiin niin taitavasti että Marinkin on kateellinen.
No Ukrainaan tietenkin.
Koko ajan ollaan tekemässä. Mutta vassut ovat poikkiteloin
Missään ei mitään näy, muutakuin lisääntyvässä työttömyydessä!
Suomalaisten ahdinkoon on Syyllisiä ainoastaan ;
SDP:n LaitaVasemmisto ja Punikki-Kommunistit ja MyrkynVihreät !
Noi Paskiaiset On Nostanee Hintoja ja ovat HimoVerottajia !
- Miten Ne Kehtasivatkin ! - Eikö Noita Edes Hävetä mitä on Tehneet !
Mites se työttömyys on nyt huonommassa jamassa, kuin Marinin hallituksen aikana vaikka silloin oli kaikkia kriisejä? Työttömyys koko ajan lisääntyy js ette ole huomanneet. Kauppiaat nostavat hintoja, eivät entiset hallitukset.
Nykyhallitus tosin nostelee hintoja, kun nostavat ALV prosentteja (=vero, joka kaupassa pitää maksaa valtiolle)
Tällä hallituksella on se kaikkein pahin kriisi mikä voi ylipäätään kohdata, se tuli valtaan Vahinko-Sannan katastrofikauden jälkeen.
Marinin hallitusta ei turhaan kutsuttu kriisihallitukseksi. Niin paljon kaikenlaista yllättävää tapahtui ja kaikesta selvittiin niinkuin tässä lehtijutussa Marinin kriisihallituksen saavutuksista kerrotaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009321274.html
Nykyhallituksen suurin kriisi on se, että se ylipäänsä on valittu. Purrallakaan ei ole tekoihinsa äänestäjien mandaattia, koska hän sai valehtelemalla äänet. Tässä videossa hän kertoo sulavasti valheensa perussuomalaisten erosta kokoomukseen verrattuna
https://www.tiktok.com/@laurilinden/video/7247128088671259931
Demari- sanna käänsi suomilaivan suunnan päin seinää. Ja vei ohjausruorin mennessään shamppanjalle limusiiniin.
Persuille on uponnut halpa aivopesu. Ei mikään ihme, kun juovat pissiä ja uskovat salaliittoteorioihin.
En jaksa kirjoittaa kokoajan Marinin hallituksen saavutuksia. Mutta niitä oli. Mun mielestä tärkein oli itärajan sulkemisen salliva lainsäädäntö kesällä 2022 ja sähkökriisin pelastaminen saamalla Suomi omavaraiseksi sähkön tuotannon suhteen. Paljon lisää löytyy lehtileikkeestä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009321274.html
Vieläkään ei yksinkertaiset tajua että kokoomus ja orpo on pääministeri...🤦
Ei tajua, ei! Muistelemme vaan Marinin aikoja lämmöllä. Niin hyviä rentoutusbileitä ei kukaan pääministeri ole järjestänyt, kuin pääministeri Marin! Mutta hän oli oman kertomansa mukaan nuori ja seksikäs, siksi hänen boolibileensä huomioi koko kansa!
Purra veti bileissä pidemmän korren mässäämällä hallitusneuvotteluissa melkein puolella miljoonalla. Miten joku edes saa sellaisen määrän uppoamaan ruokaan? Minusta tuollainen määrä pitäisi maksaa takaisin valtion kassaan kun ruokaetu ei kuulu kansanedustajille.
Suomi maksaa nyt edellisen rupuhallituksen jälkiä hyvin monella tavalla. Viisikko kuppikuntineen otti velkaa velan päälle kun tuolloin lainoissa nollakorkoja.
Koron noston myötä Marinin hallituksen sikailulle tulikin hurja hinta. Velkojen korot nyt miljardiluokkaa, taitavat puhua yli kahdesta miljardista korkomenoina jo ?
Edellisen hallituksen kuppikuntineen olisi kannattanut miettiä hiukan mihin holtittomuus johtaa ennestäänkin ylivelkaantuneessa Suomessa.
Suurin osa Suomen valtion velasta on porvarihallitusten aikaansaamaa. Näkeehän sen porvarien talouden pidon Purran alijäämäbudjetistakin kun valtion velkaa lisätään heti alkuun ennätysmäärä 14 miljardia ja valtion omaisuutta myydään neljällä miljardilla.
Miten ne budjettihommat meni persujen mielestä, kun lainanoton piti loppua ja Purran budjeteilla vaalikauden lopussa velka on jo yli 200 miljardia ?
Kataisen vasurihallitus, VM takuu-Jutta, lisäsi velkaa 25%.
Sipilä 6%.
Marin 40%.
Joten voisit jo palata todellisuuteen että puolet nykyisestä velasta on vihervassujen aikaansaannosta. Ja etenkin se Marinin 40% joka johtuu pelkästään kyvyttömyydestä tehdä mitään muuta kuin siirtää ongelmia pikavipeillä.
Eihän teitä vassuja pitäisi kiinnostaa valtion talous. Tehän hoitaisitte taloutta vettä kaivoon kantaen eli velalla. Tämän toisaalta ymmärtää kun teillä on unelma saada maa konkkaan että saataisiin se kommunistisen eurostoliiton holhouksen alle.
Ja nyt kun hallitus käyttäisi hieman pirteämpiä otteita talouden korjaamiseen, te punaiset höyryätte lakkoja. Mitä tämä tällainen peli oikein on?
Antakaa hallituksen tehdä työtään talouden hyväksi vaikka se hieman nipistää joiltakin ryhmiltä rahaa. Näin niiltäkin joilta hieman nyt säästetään, olisi tulevaisuudessa parempi tilanne. Tätä ei vassut halua myöntää kun tahto ainoastaan on kaataa väärin äänestetty hallitus. Ei ole mitään demokratiaa ellei vaalien tulosta kunnioitetaan.
Kunnioiteta siis
Vaihda tuo vassu sana persuihin, kun osaamaton ja laskutaidoton Purra ylittää velanotossa KAIKKI entiset hallitukset!
Nykyhallituksen pirteillä toimilla ei paranneta muuta kuin yritysten taloutta. Jos nykyhallituksen sanelulait tulevat voimaan valtion talous heikkenee. Esim potkulakia hommataan siksi, että suomalainen duunari saadaan irtisanottua helpommin ja tilalle voidaan palkata ulkomaalainen halpatyöläinen. EK haluaa tänne vähintään 50 000 ulkomaalaista halpatyöläistä (Kun perheet tulee mukana on muuttajien määrä aika iso). Purra on hallituskiimassaan myynyt persujen pääajatuksen mamu vastustuksenkin pois.
Se pois potkittu suomalainen duunari tulee valtiolle kalliiksi, mutta eiväthän yritykset siitä välitä. Heille on ihan sama kuka työt tekee, kunhan se tehdään halvalla.