... ei meillä olisi äänioikeutta.
Jos äänestämisellä olisi jotain merkitystä...
Anonyymi-ap
28175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tämä on täyttä totta. Kunpa ihmiset sen vain tajuaisivat eivätkä määkisi kuin lampaat.
Huvittavaa että juurikin aina itse lampaat höpisee että muut olisi lampaita.
Tällä palstalla olevat eivät sitä tajua. Eräs italialaista jalkapalloa fanittava totesi minulle parikymmentä vuotta sitten totuuden: "politiikka on perseestä".
Sama kuin sen työnteon kanssa. "Jos työ olisi herkkua, herrat sitä tekisivät."
Minäkin lisäsin taas kerroksen lisää foliota.
Se vaan tuntuu teistä siltä kun teidän ehdokkailla ei ole kannatusta anokin jäi ranalle.
Huomatkaa että aloitus tuli pietarista ja koskee kyseisen maan toimintaa.
Aloitus tuli kylläkin itä-suomen anolasta.
Mutta äänestämisellä on merkitystä. Se yIIäpitää illuusiota demokratiasta.
Kyllä meidän anolainen tietää nää.
Nimenomaan. Määkivät lampaat luulevat että heillä on vaikutusvaltaa kun äänestävät. 😂
Hyvittavaa että juurikin lampaat itse kutusuvat muita aina lampaiksi aika kiimista hahaah.
Jos työn tekeminen olisi kivaa, niin herrathan sen tekisi.
Persut ovat kaikkein pahiten hurahtaneet tähän "äänestämällä voit vaikuttaa" - illuusioon. Tämä on huvittavaa sillä persupoloisia viedään sillä mätää kukkoa eliitin juoksupojiksi ja tytöiksi.
Tämä paljastui myös Halla-ahon haastattelussa. Nyt näkyy selviä todisteita että persut itse ovat eliitin perseennuolijoita.
Miten niin muka? Perustelepa nyt väitteesi.
Onhan Pohjois-Koreassakin äänioikeus, ja jopa sanktioitu se jos jättää äänestämättä.
Saddam aikoinaa valittiin äänestyksen perustella jatkokaudelle, ja siellähän taisi äänestys oli niin suosittua että äänestysprosentti meni yli sadan. Mutta olennaista oli se että äänestettiin.
Ja sitten on tietysti Vovan ikioma Venäjä. Vova on (olevinaan) jopa huolissaan, ettei saakaan riittävästi ääniä seuraavalle kaudelle. Sielläkin siis äänestetään.
Anolaista vaan harmitta kun paavo ei saanut koertteja kasaan.
äänioikeutta ei olekaan itse asiasta
En äänestä. Presidentti-instituutio on jäänne menneisyydestä. Instituutio olisi lakkautettava.
"Demokratia" on myrkkypilleri jota syötetään kansalle.
Meillähän valta vaihtuu vaaleissa. Tykätään tai ei.
Aloittaja ei asu Suomessa. Siellä teidän maassa on 'johdettu demokratia', joka tarkoittaa juuri sitä. Kansalaisten ei ole syytä sekaantua yhteisten asioitten hoitoon tai muuten on henki löysällä.
Ja miten kävi, maata johta entinen KGB-agentti silovikeineen ja mafian kanssa. Maanne on hylkiövaltio. Putinin puheita ei kukaan ota vakavasti. Mutta, maanne on täynnä aseita, tuhovoimaa ja kykyä tappaa. Ja se on se juttu. Rosvojoukko, jolla on mahdollisuus hävittää elämä maapallolta.
Meillä taas on viisas johto. Presidentti sanoi jäähyväis uuden vuoden puheessaan :
Rauhan asian ajaminen ei ole heikkoutta, toisen posken kääntämistä. Rauha on aina voitto.
Hän sanoi vielä:
Venäjä ei ole koskaan niin vahva kuin miltä se näyttää, eikä koskaan niin heikko kuin miltä se vaikuttaa.
Nyt olisi aika koota elämää ja rauhaa rakastavat yhteen ja saattaa sotarikolliset vastuuseen tekemisistään.
Vähän lipsahti tosta äänestämisestä. Sillä on merkitystä ainoastaan demokraattisissa maissa.
Se, että oma hyvä idea ei saa tuulta siipensä alle heti, on vain ajan kysymys. Kun riittävän moni kannattaa sitä, se toteutuu!
Ja näistä presidentinvaaleista.
Useimmat ehdokkaat olisivat kelvollisia johtamaan Suomea.
Se, joka saa enemmistön taakseen , valitaan.
Meillä äänestämisellä on merkitystä, kuten nyt näemme kun hallitus kurittaa köyhää ja vähäosaisia ja antaa rikkaille lisää mammonaa ja mahdollisuuksia verojen kiertoon.
Venäjällä on ihan sama mitä ja miten äänestää, lopputulos on kuitenkin päätetty jo etukäteen ja joskus tulokset on jopa julkaistu ennen kuin ne äänet oli laskettu.
Äänestämällä saatiin myös hallitus joka tuhosi maan talouden ja yritti tuhota koko tulevaisuudenkin nostamalla kaikkien vakaiden energiamuotojen hintaa älyttömästi ja kieltänyt jopa puun polton. Nyt olisi köyhät jäätyneet koteihinsa.
Nyt onneksi saatiin hallitus joka korjaa näitä tyhmyyksiä ja muita virheitä ja katkaisee sen pahan kierteen johon tuhohallitus oli maan vienyt.
On naivia kuvitella että "äänestämällä voit vaikuttaa". Ällistyttäväntä on että persujen äänestäjät uskovat tosissaan että heille annettaisiin valtaa. Nimittäin valta on ja pysyy globalistieliitillä, niin joilla on rahat ja taloudellinen valta. Persut ovat kuin russakan pieru pakkasessa.
Hamilton Usassa 1800-luvulla puhui kansasta "petona, joka on kesytettävä." Hän tarkoitti ettei kansalle saa koskaan antaa päätäntävaltaa mistään asiasta.
Kyllähän äänestämällä voi vaikuttaa demokratiassa. Kysymys kuuluukin, onko Suomi demokraattinen valtio.