Voidaanko Israel sulkea Euroviisuista Gazan sodan takia?

Anonyymi-ap

YLE:n tuorein uutispodcast kysyy pitääkö/voidaanko Israel sulkea Euroviisuista Gazan sodan takia?

https://areena.yle.fi/podcastit/1-67355259

Itse ihmettelen suuresti näiden "queers for hamas-palestine" tyyppien vaatimuksia ja suoraan sanoen itsetuhoista käytöstä.

14

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivon että suljettaisiin pois kisasta.

      • Anonyymi

        Ja hamasko sinne pitäisi ottaa vai? On se kumma kun ei edes isomman keskustella panttivankien palauttamisesta vaan koohkataan milloin mistäkin hamasin ”luotettavista” lausunnoista. Hei oikeesti! Mihin on kadonnut todellisuuden taju kun terroristijärjestöä uskotaan sumeilematta?
        Onx se vaan niin makeeta olla samaa mieltä terroristien kanssa? On nää terroristit aikuisia lapsia. Ekana hyökätään rinta kaarella ja tulee turpaan niin itketään kuin pikku lapset ja kannattaja säestää ”hyvällä” historian tuntemuksellaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja hamasko sinne pitäisi ottaa vai? On se kumma kun ei edes isomman keskustella panttivankien palauttamisesta vaan koohkataan milloin mistäkin hamasin ”luotettavista” lausunnoista. Hei oikeesti! Mihin on kadonnut todellisuuden taju kun terroristijärjestöä uskotaan sumeilematta?
        Onx se vaan niin makeeta olla samaa mieltä terroristien kanssa? On nää terroristit aikuisia lapsia. Ekana hyökätään rinta kaarella ja tulee turpaan niin itketään kuin pikku lapset ja kannattaja säestää ”hyvällä” historian tuntemuksellaan.

        Näen kommenttisi täydellisen naiivina provona jossa ei ole mitään järkeä joten en edes viitsi vastata sulle kuin vastata tällä tavalla että kommenttis on niin äärimmäisen typerä provo etten muista yhtä typerää provoa nähäneeni pitkiin aikoihin internetin ihmeellises maailmas. Näitä tulee tämänkaltaisia provoja joskus minulle, mut tää on kyl yksi kaikkein röyhkeimmistä ja lapsellisimmista.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        BBC:n jutun mukaan Paleface ja Olavi Uusivirta isoimpina niminä tämän boikottihankkeen takana. Eipä mitenkään yllätä että juutalaisvastaisuutta ja antisemitismia (koska siitähän tästä on pohjimmiltaan kyse) löytyy juurinkin äärivasemmiston suunnalta.


    • Anonyymi

      Miten tämä taideboikotti auttaa palestiinalaisia?

      Israelissa elää yli miljoona palestiinalaista. Joukossa on muusikkoja. Eikö kannattaisi VAATIA ennemminkin heitä ääneen, kuin huitoa boikotilla?
      Jotenkin julman ironista, miten tämä menee (aina) palestiinalaisten kannalta. Sääliksi käy.

      • Anonyymi

        Vassari on semmoinen. Se puukottaa selkään.


      • Anonyymi

        EI yhtään mitenkään. Sanoisin jopa että päinvastoin. Mutta tää on kansan jakoa, riidankylvämistä ja polarisaatiota mistä on ollut paljon puhetta ihan parhaimmillaan.


    • Anonyymi

      Nyt on Yle oikealla asialla , kun ottaa huomioon muusikoiden delegaation , joka vastustaa Israelin osallistumista euroviisuihin.
      Voisiko suomi lähettää AgitProp kuoron vahvistettuna Palefacella euroviisuihin. ?
      Ensin täytyisi tietenkin säveltää Hamas- marssi diskopoljennolla ja sanoitus voisi käsitellä vaikkapa Hamasin Rauhanraketteja.

    • Anonyymi

      Ei tietenkään voi, eihän Ukrainaakaan suljettu pois kun joutuu taistelemaan hyökkääjiä vastaan.

    • Anonyymi

      Israel voittaa Euroviisut 2024!

      • Anonyymi

        Miten lie käsikirjoitettu.


    • Anonyymi

      Israel ei ole Euroopassa, joten turha sitä on Euroviisuihin mukaan ollut ottaakaan! Itselleni tosin koko asia on yhdentekevä, sillä en katsele Euroviisuja vaan tennistä ja/tai futista.

      Jos Euroviisut palaisivat musiikkikilpailuksi, saattaisin ehkä joskus innostua niitä katselemaankin.

      • Anonyymi

        Ketään ei kiinnosta katsotko, mutta miksi ihmeessä kommentoit musiikkia mitä et katso ennen ja jälkeen kilpailun?

        Varmasti musuilla on omia ulinakilpailuja, seuraa nitä tai muuta musumaahan niin saat kuulla niitä jokapäivä ihan ilmaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      156
      5051
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      193
      4040
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      50
      2977
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      41
      2321
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1977
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1478
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe