Kumpaa tuo feminismi ajaa ?

Anonyymi-ap

Tasa-arvoa vai naisten oikeuksia ?

10

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kumpikaan ei kuvaa feminismiä oikein.

      Feminismi on individualistinen liike joka naisasialiikkeenä tietenkin keskittyy naisen oman suvereniteetin toteutumiseen. Samanlainen suvereniteetti kuuluu kaikille muillekin aikuisille. Feminismi pitää nähdä yhtenä osa- alueena individualistista yhteiskuntajärjestystä.

      Naisasialiikkeenä feminismin tietenkin kuuluu kiinnittää tasa- arvokysymyksiin huomiota silloin kun nainen on jollakin tavoin epätasa- arvoisessa asemassa. Tasa- arvon epämääräisyyttä sukupuolten välillä käsiteltiin täällä viestissä 2024- 01-11 11:01:51

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18202077/sopiiko-yhteen-feminismi-ja-islam

      Naisten "oikeuksista" puhuminen taas luo väärän mielikuvan feminismistä joka penää koko ajan jotain etuoikeuksia naisille. Näinhän ei ole.

      Perinteiseen antifeministiseen naiskäsitykseen kuuluu ajatus naisesta joka tarvitsee erityiskohtelua, holhousta ja etuoikeuksia vain sillä perusteella että on nainen. Feminismi valistaa että nainen on (naisena, myös naisellisena naisena) yhtä vakavasti otettava kuin mieskin. Joten mihin kohtaan feminismiä ajatus erityiskohtelusta sopii ja millä perusteella nainen tarvitsisi etuoikeuksia koko ajan kaikkalla? Ajatus vain naiseuden perusteella erityisoikeuksia tarvitsevasta naisesta on feminismin vastaista, ei suinkaan sen mukaista.

      Feminismi on aina ajanut naisen valtaa oman itsensä ja oman elämänsä yli. Tämä on se pointti. Se ei ole koskaan ollut itsestäänselvyys. Se ei ole mikään etuoikeus tai erityiskohtelu vaan jokaiselle aikuiselle kuuluva asia.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🔞 ­N­y­­m­f­­­o­m­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18209003

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Se ajaa naisten etuja.

    • Anonyymi

      Kun femakko puhuu tasa-arvosta hän käyttää sanaa naisten tasa-arvo , suomessa naisjärjestöille myönnetään miljoonien valtionavut paljonko miesjärjestöille .
      Femakko ei tarkoita tasa-arvoa hän tarkoittaa pelkästään naisten "oikeuksia".

      • Anonyymi

        Naisten tasa- arvo tarkoittaa naisten tasa- arvoa miehiin nähden silloin kun tasa- arvon kuppi on perusteettomasti kallellaan naisten turmioksi. Ei se tarkoita mitään erityisiä "etuajo- oikeuksia".

        Kun miesten tasa- arvo vaatii samaa silloin kun tasa- arvon kuppi on kenollaan miesten turmioksi, tarkoittaako sekin miehille "etuajo- oikeuksia"?

        Silloin kun jollakin ryhmällä x on muihin nähden erityisiä oikeuksia, niille oikeuksille pitää tietenkin olla erityiset perusteet. Joskus erityisoikeudet ovat perusteltuja.


    • Anonyymi

      Yksinomaan naisten oikeuksia .

      • Anonyymi

        Suomessa naisilla on kaikki samat oikeudet kuin miehilläkin. Puhe jostain oikeuksien ajamisesta perustuu haluun muodostaa oma minuus romantisoitujen historian virtausten pohjalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa naisilla on kaikki samat oikeudet kuin miehilläkin. Puhe jostain oikeuksien ajamisesta perustuu haluun muodostaa oma minuus romantisoitujen historian virtausten pohjalle.

        Voi olla mutta naisten oikeuksia feminismi ajaa , yhä vaan lisää ja lisää .


    • Anonyymi

      Se ajaa naisten ylivaltaa kaikkea muuta olemassaolevaa vastaan

      • Anonyymi

        Se taitaa olla vain sinun pelkosi, koska tunnet heikkoutta naisten edessä? Seksuaalisen halusi johdosta.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5335
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      196
      5029
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3496
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3018
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2398
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      28
      2243
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      260
      1847
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      11
      1486
    9. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1384
    10. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      84
      1378
    Aihe