Biden ei alistanut hyökkäystä Jemeniin kongressille vaikka olisi pitänyt.
Saisi Bidenin jo haastaa oikeuteen
Saisi Bidenin jo haastaa oikeuteen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 83
Vanhimmat
Biden on dementoitunut HÖHLÄ.
USA on järjestänyt NATOn jäsenille hyökkäyssotareissuja yli 20 vuoden ajan tällä vuosisadalla ja nythän meitäkin voisi onnistaa. Lähetetään laivastomme sinne ja 10 000 sotilasta laittamaan Jemen sellaiseen asentoon kuin USA haluaa.
Tämä voisi olle meille tulikaste ja mahdollisuus näyttää kuinka hyvin me sotisimme USAn puolesta. USA myisi meille parhaat aseensa ja mikäs meidän olisi tappaessa tuon kehitysmaan asukkaita.
Oppisivathan olemaan.
Valitettavasti hallituksemme vain tulee näitä iskuja kuten Gazan kansanmurhaa. Olisi aika toimia eikä jauhaa pelkkää paskaa mihin hallituksemme johon myös Sanna Marin kykeni.
Näin Suomi on saatu uuteen lentoon - uudet ylväät ajat odottavat Suomea lännen etuvartiona. Olemme valmiita kuin partiolaiset vaikka itsemurhatehtäviin mitä harjoittamamme politiikka näyttäisi edeyttävän.
Parempi idea on lähettää sinne pelkästään tiltu, joka on jatkuvasti lähettämässä suomalaisia sotilaita ulkomaille sotimaan.
Äitiskö sano?
Äitiskö sano?
Jemenin asia on tietysti Suomen asia.
Perheellisen on pakko yrittää, vaikka Naton jäsenyys ei velvoita osallistumaan ulkomaisiin sotiin.
Ai Biden on aloittanut sodan ? Mitä nämä musu idiootit on tehneet, kun ilmoittivat että hyökkäävät laivojen kimppuun joilla tekemistä Israelin kanssa ? Siinä mielessä olisi pitänyt kunnolla tuhota kaikki näiden musujen alueet Jemenin roskamaassa ? Eikä vaan muutamia ilmaiskuja ?
Voi tiltu tiltu…. Voi sinua
<kyllä ne terroristit aloitti, kaappasivat laivoja
Pitäähän USAn aseteollisudelle saada työtä!!! Kohta Suomea pyydetään ottamaan osaa siihen.
Tulee työllisyyttä.
Naton nimissä pyydetään Suomesta sotalaiva sinne
Jenkeillä liian vähän sotia menossa. Vielä kun saavat Taiwanin ja Kiinan välille pöhinää.
Onneksi enää on vuosi Bideetä ja sitten alkaa rauhanaika.
Älä marise, nyt olet NATOn jäsen niin ainoa mitä voit tehdä on kannustaa Bideniä
Trumpia jo pelätään euroopassa, patongin purija ja punkun lipittäjä Latrassi jo huolestui
Miten niin? Täällä saa toki vapaasti hölöttää netissä mitä lystää! Venäjällä kun sanot sotaa ’sodaksi’ rapsahtaa 10 vuoden tuomio! Venäjän Tiltu yrittää epätoivoisesti todistella MUKA sensuuria Suomeen vaikkei sellaista ole!
Eipä kauan kestänyt kun jo ollaan menossa kaukomaiden sotiin Setä Samulin kanssa.
Pelkästään Venäjän pelon takia, joudutaan tähän suohon. Pelolle ei ole ollut mitään perusteita ja 80v olemme eläneet rauhassa. Ukrainan sota on seurausta NL hajoamisesta ja meillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa.
Huoltovarmuuskeskus perusti Mediapoolin 2014 heti kun USAn kanssa oli solmittu isäntämaasopimus.
Se isäntä on USA.
Suomen valtamedia on alistettu mediapoolin alaisuuteen, joka harmonisoi uutisoinnit suurvaltasuhteista.
Jos joku on vielä såniin idiootti/sinisilmäinen voi avata arkipäivänä Hesarin ja lukea taas sitä miten Venäjä uhkaa sillä kertaa ja vertaa sitä juttua ihan minkä tahansa maakuntalehden uutisointiin samasta ”uhasta”. Sanasta sanaan sama juttu, vain toimittajan nimi muuttuu.
Alunperin tuo paska on saatu CNNltä.
Joskus Suomen valtamedia käyttää suurvaltapolitiikasta uutisoidessaaan muitakin lähteitä, mutta nekin ovat USAsta. CIAn ohjaamat Radio Free Europe, Radio Liberty, Kyiv Post, Kyiv Independent ja Politico ovat niitä lähteitä mitä isäntä meille antaa.
Valtamedian alustoilla Naton ja USAn arvostelu on kiellettyä. Siitä pitää huolen sensuuri.
Itse sain kommentointikiellon kaikille valtamedian alustoille yli kaksi vuotta sitten.
Syyksi kerrotaan sääntöjen rikkominen. Kyselyihin siitä mitä sääntöjä olen rikkonut en ole saanut vastausta. YLEn kommentointipalsta ei yksinkertaisesti julkaise mitään kirjoituksiani tai huomautuksiani. Talousuutisia olen aiemmin voinut vapaasti kommentoida, mutta nyt saan ilmoituksen, että kirjoitukseni tarkastetaan.
En saa kommentoida edes ruuanlaittoa koskevia reseptejä. Saman määritelmän mukaan olen rikkonut sääntöjä.
Munakasta ei saa tehtyä jos ei riko kananmunia.
Suomessa ei ole demokratiaa eikä sananvapautta. Niitä poliitikoita, jotka rohkenevat olle eri mieltä esim. Natosta media alkaa maalittamaan. Heitä tehdään kansanvihollisia ja näin tuhotaan ihmiselämä. Poliitikon arvokkain pääoma on kansansuosio, jonka maksettu media - Mediapooli - riistää helposti.
Koska muuten olet lukenut objektiivisen uutisen valtamediasta, jossa käsiteltäisiin NATOn jäsenten todellisia aikaansaannoksia EUlle?
Muistatko lukeneesi uutisen, joka käsittelisi esimerkiksi
- NATOn jäsenmaiden sallivan CIAn kidutusvankiloiden toiminnan maaperällään?
- NATOn antaneen NSAn vakoilla EU-parlamenttia päämajastansa käsin Brysselissä USAn eduksi? Miksi yksikään NATOn eurooppalainen jäsen ei edes jälkikäteen ole kritisoinut tätä talousliittomme vastaista toimintaa
- NATOn operaatio Unified Protector toi EU- alueell miljoonia pakolaisia ja terrorismia
Pitää huomauttaa, että Nato sai valtuudet lentokieltoalueen luomiseen Libyaan, mutta Nato ryhtyi sen sijaan sodan osapuoleksi ja aloitti pommitukset. Nato nosti valtaan ihmiskauppaa käyvät islamistit ja uuden Libyan pääministeriksi NATOn isäntä asetti USAn kansalaisen el-Keibin.
Libyan öljyä alettiin rahtaamaan Houstoniin käytännössä ilmaiseksi
Entä milloin Suomen valtamedia on kirjoittanut USAn miehittävän Syyrian öljyntuotantoalueita joita vain USA saa hyödyntää ja on ainoa taho joka saa viedä *varastaa) Syyrian öljyä? Tuota puuhaa tekee Delawareen rekisteröity hämäräyhtiö Delta Crescent Energy LLC USAn armeijan suojeluksessa. Näin NATOn isäntä ryöstää suvereenin valtion luonnonvaroja. Huomattakoon vielä, että USA ei ole edes sodassa Syyrian kanssa.
Näin toimii läntinen arvoyhteisö ja Suomen Mediapooli tekee likaista propagandatyötään demokratian ja ihmisoikeuksien vastaisesti.
Mahtaa Sale olla tyytyväinen presidenttikausiensa aikaansaannoksiin suomalaisen demokratian tukahduttajana. Eikös demokratiaan kuulu vapaa media? Häh?
Ukrainan sodalla on sen verran tekemistä Suomen kanssa, että jos Ukraina häviäisi, Suomikin joutuisi sotaan, kun Venäjää seuraavaksi hyökkää NATO-maihin.
"Se isäntä on USA."
Tiltu valehtelee, Isäntämaasopimuksessa selvästi sanotaan että isäntämaa on Suomi. Eikä Suomessa ole sensuuria.
Hyvä ja tärkeä kommentti. Samankaltaisia kokemuksia itselläkin ollut valtamediasta.
Putini sen aloitti, kun se janukoovitsi saatiin pois vallasta. Ja Putinia alkoi kiukuttaa. Ukraina ei joutunut samaan tilanteeseen missä valko-venäjä on nyt.
Mitä se molo horisee taas? Vuosikausia tyyppi on jankuttanut, että Venäjä ei ole hyökännyt koskaan NATOn jäsenmaahan koska se tietäisi Venäjän täydellistä tuhoa.
Venäjä ei ole uhannut mitenkään Suomea ennen Nato-jäsenyyttämme. Mikäli sota syttyisi Venäjä on ilmoittanut Suomen olevan ensi-iskun kohteena.
Vaikka Venäjä käyttäisi taktisia ydinaseita Suomen puolustuksen ja päätösten tekopaikkojen tuhoamiseen niin länsi ei vastaisi mitenkään. NATOn piirissä tajutaan se fakta, että Suomi on vain eteen työnnetty asema, joka voidaan menettää. Mikäli NATOn piirissä vastattaisiin ydinasein se tietäisi molemminpuolista tuhoa eikä Suomi ole sen arvoinen.
Päättäjämme ovat sekä paskantaneet että kusseet hattuihimme. Moloa se lämmittää.
Miten Suomen osallistuminen Jemenin sotaan tekisi maastamme sotakentän? Sodimme 10v Afganistanissa, kunnes hävisimme, eikä Venäjä tehnyt mitään. Puolueettoman Ruotsin hybridi operaatio vuonna 2015 ei Venäjää myöskään liikuttanut lainkaan.
Enemmän kiinnostaa näkemys, onko NATOn takia meidän jatkossa aina mentävä kaikenlaisiin takabantustanin maihin viemään demokratiaa, jotta emme ärsytä USAta.
Niinpä. Nää NATO hihhulit on erittäin epäloogista väkeä.
Bannin sain minäkin YLEn alustalla arvostellessa ja muistutellessa mihin olemme menneet.
Suomessa ei ole sananvapautta valtamedian palstoilla, eikä erimieltä oleville sallita kuin typerät kommentit. On muistettava, että EU sensuroi Venäjän mediat, emmekä pääse suoraan lukemaan sitä. Mistähän syystä?
"janukoovitsi saatiin pois vallasta."
Presidentti saadaan pois vallasta, jos kansa niin vaaleissa äänestää.
Ukrainassa Janukovitsh saatiin pois vallasta laittomassa lännen sponsoroimassa vallankaappauksessa 2014.
"Se isäntä on USA."
Ei ole. USA on vierailija.
Isäntämaa on Suomi.
Sopimuksessa tosin määritetään velvoitteet myös vieraalle.
Maidanin kansannousussa saatiin putinin järjestämä sätkynukke pois vallasta. Älä vääristele. Samaten oikeus olisi tullut toteen valkovenäjällä os se lukasenkka saataisiin karkotettua isäntänsä luo.
"Mitä se molo horisee taas? Vuosikausia tyyppi on jankuttanut, että Venäjä ei ole hyökännyt koskaan NATOn jäsenmaahan koska se tietäisi Venäjän täydellistä tuhoa."
Aivan. Venäjä häviäsi sotansa NATO:lle.
"Venäjä ei ole uhannut mitenkään Suomea ennen Nato-jäsenyyttämme. Mikäli sota syttyisi Venäjä on ilmoittanut Suomen olevan ensi-iskun kohteena."
Venäjä mm. vaati Suomea etupiirikseen eli vasallivaltion asemaan. Ja Venäjän ja lännen välisessä sodassa suomi olisi aina ensi-iskun kohteena aivan riippumatta siitä, olemmeko NaATO:n jäsenmaa vai emme.
"Vaikka Venäjä käyttäisi taktisia ydinaseita Suomen puolustuksen ja päätösten tekopaikkojen tuhoamiseen niin länsi ei vastaisi mitenkään."
Juuri noin Venäjällä lasketaan. Mutta se ei ole totta. Jos Venäjä käyttää ydinaseita naTO-maata vastaan, venäjä tuhotaan.
"NATOn piirissä tajutaan se fakta, että Suomi on vain eteen työnnetty asema, joka voidaan menettää. Mikäli NATOn piirissä vastattaisiin ydinasein se tietäisi molemminpuolista tuhoa eikä Suomi ole sen arvoinen."
NATO:ssa ymmärretään mainioti, että Venäjän pitää saada niin tuntuva vastaisku, jos se käyttää ydinaseita, että sielläkin tajutaan seuraavaksi tulevan täystuho, jos se jatkaa niitä.
"Päättäjämme ovat sekä paskantaneet että kusseet hattuihimme. Moloa se lämmittää."
Päättäjämme ovat vieneet Suomen parhaaseen mahdolliseen turvaan fasistisen ja imperialistisen terroristi- ja rikollivaltion naapurimaana ja ja se kismittää tiltuja.
"Miten Suomen osallistuminen Jemenin sotaan tekisi maastamme sotakentän?"
Ei mitenkään, mutta Suomi ei osallistu siellä sotatoimiin.
"Sodimme 10v Afganistanissa, kunnes hävisimme, eikä Venäjä tehnyt mitään."
Emme hävinneet. Vetäydyimme sopimuksen mukaisesti.
"Puolueettoman Ruotsin hybridi operaatio vuonna 2015 ei Venäjää myöskään liikuttanut lainkaan."
Ruotsi ei tuolloin tehnyt hybridioperaatiota, mutta Venäjä teki.
"Enemmän kiinnostaa näkemys, onko NATOn takia meidän jatkossa aina mentävä kaikenlaisiin takabantustanin maihin viemään demokratiaa, jotta emme ärsytä USAta."
Ei ole.
Onko parempi, että muslimit saavat ryöstää ja tuhota mielinmäärin ilman, että siitä tehdään loppu. Joidenkin oikeidentaju on täysin hukassa.
Joutaisivat Kiinan krääsän tuomaan Afrikan ympäri, 10 lisäpäivää ei merkkaa mitään, on tosin krääsä hieman kalliimpaa
V 2021 viennin osuus kiinan kansantulosta oli 14%, merkitys vähenee vuosi vuodelta, kiinan sisämarkkinat ovat jo suuremnat kuin EU:n
Mutta ulkomaan valuuttaa se saa EU:sta eikä ”sisämarkkinoista”!
Eniten usasta ja korkotuloja on ,onhan nykyisin maailman suurin lainaaja, ei. EU ole kiinalle niin tärkeä kauppakumppani kuin USA
Voisivat muslimit näitä lännen arvoliberaaleja vähän opettaa
Tiltu on eronnut NATOsta.
Mutta ei sossusta.
Hölynpölyä.
Sodan aloittivat huthikapinalliset Iranin ja muslimien tuella.
Länsimaat suojaavat merenkulun vapautta.
Jemeniin on jo matkalla Usa ta auttamaan suomen 7,2 metriä pitkät ohjusveneet TYRSKY ja MYRSKY. Ettei mitään hätää !
Kunhan taas valehtelet! Muuta ei Venäjän Tiltut osaa!
Jep. Nyt on näiden perään laitettu vielä vahvistuksena. 5,4 metriä pitkä sukellusveneiden torjunta-alus POHJOLAN PUHURI.
Vain pieni erikoisoperastio terroristeja vastaan,,,mitä se tiltu ulvoo...?
Ei tässä niin typeriä olla että vuosisadan sotaan juututaan,,ei tässä mitään putineja olla!
Jos kv. vesialueella liikkuvien kauppa-alusten kimppuun hyökkää, voi ärsyttää jotakuta.
Kyllähän ne huthit vois siellä aavikolla leikkiä hiekkakakkuleikkejä Iranin kanssa. Ei ole pakko tulla sähläämään merelle.
Egypti hyötyy eniten punaisen meren liikenteestä samoin Saudi arabia, molemmilla olisi resursseja puuttua asiaan, mikäli laivat lopettavat Suetzin kanavan käytön, varmasti puuttuvat.
Ei siinä tarvita sotahullu Bideniä
Huthit eivät käyneet vain kauppa-alusten kimppuun, vaan myöhemmin myös niitä saattavien ja suojaavien sota-alusten kimppuun. Se antaa näille maille oikeuden sotilaalliseen puuttumiseen. Houtheja varoitettiin tästä - myös YK:n toimesta.
Tässä on kyse maailman kaupasta ja -taloudesta sekä vapaasta merenkulusta. Afrikan kiertävä reitti on jo nostanut rahtien hintoja 250% ja vakuutukset ovat nousseet houthien vuoksi pilviin. Se vaikuttaa meihin kaikkiin.
Biden ei hyökkää, Biden vaan vapauttaa.
Länsi ei tee sellaista, enää...
Jenkin sotateollisuus palkitsee bide vaarin hyvin tehdystä työstä.
Kohta on jenkillä yllin kyllin valinnanvaraa asemarkkinoilla, kun bide vaari "hoitaa" asioita. Eurooppa ja Lähi-Itä on jo jenkin taskussa. Aasiaan on konflikti vireillä.
Pohjola on toistaiseksi "turhan rauhallinen", mutta eiköhän sinnekin ajan mittaan säpinää jenkki järjestä, mikäli bide vaaria ei äänestetä pressanvaalissa hoitokotiin.
Venäjän Tiltua taas kyrsii, kun ainoa kunnolla sotiva maailmassa on Venäjä yksin!
Kohta rajoilla on taas tp-hakijoita, niin kauan kuin länsi sekaantuu muiden maiden asioihin. Venäjää länsi yrittää väittää syylliseksi omista teoistaan.
länsi sai aikaiseksi turvapaikanhakijoiden virran Irakista, Afganistanista, Libyasta, Syyriasta ja Ukrainasta. Siitä kiittäen Ruotsissa paukkuu pommit ja Pariisissa palaa. Unohtamatta ajoesteitä, jos joku haluaa tutustua paratiisiin rekalla.
Suomi ja Euroopan unioni voisivat ennen ”pommituksia ja muiden valtioiden ryöstämistä” jakaa 5 000 euroa jokaisen näiden maan asukkaalle. Nykyisin Suomi maksaa 5300 e paluurahaa, jos sitä haetaan 30 päivän sisällä ensimmäisestä kielteisestä turvapaikkapäätöksestä.
Turha tästä asiasta on Venäjää syyttää. Syyllinen löytyy peilistä.
” Venäjää länsi yrittää väittää syylliseksi omista teoistaan.”
Länsikö aloitti Ukrainan sodan 24.2.2033? Tiltulla on aina vaikeuksia kohdata tosiasioita?
” länsi sai aikaiseksi turvapaikanhakijoiden virran Irakista, Afganistanista, Libyasta, Syyriasta ja Ukrainasta.”
Venäjä ITSE aiheutti niistä Syyrian ja Ukrainan! Tiltu valehtelee työkseen!
"Länsikö aloitti Ukrainan sodan 24.2.2033?"
Kyllä näin voi sanoa.
Biden ja Boris Johnson torppasivat valmiiksi neuvotellun Minskin rauhansopimuksen, joka olisi taannut turvatakuut sekä Ukrainalle että Venäjälle eikä siten tarvetta Ukrainan sotilasoperaatiolle olisi ollut.
Ai Ukrainalle Venäjän turvatakuut. Buaahahhhaaa. Tuossa kuva Groznyista kolme vuotta sen jälkeen, kun Tsetsenia sai Venäjältä "turvatakuut":
https://www.gettyimages.fi/photos/ruins-of-grozny
Venäjä pettää sopimuksensa.
Johnson toki suositteli luopumaan rauhanneuvotteluista, mikä oli erinomaisen hyvä asia, mutta neuvottelut eivät onnistuneet, koska Venäjä ei kyennyt takaamaan Ukrainalle sen turvallisuutta ja Venäjän armeijan tekemä Butshan joukkomurha pajastui. On täysin selvää, että Venäjä neuvotteli vain siksi, että se oli huomannut hyökkäyksensä Kiovaan epäonnistuneen ja se tarvitsi lisää aikaa kootakseen armeijansa uuteen hyökkäykseen. Venäjä olisi joka tapauksessa pettänyt sopimuksensa kuten muutkin sopimuksensa. Ja siitten se olisi tehnyt koko Ukrainassa samanlaisen massamurhan kuin Butshassa.
"Kyllä näin voi sanoa.
Biden ja Boris Johnson torppasivat valmiiksi neuvotellun Minskin rauhansopimuksen, joka olisi taannut turvatakuut sekä Ukrainalle että Venäjälle eikä siten tarvetta Ukrainan sotilasoperaatiolle olisi ollut."
Naftali Bennet oli neuvotteluiden välittäjä hän kertoi syyn neuvotteluiden nopealle lopulle.
Bennettin mukaan pöydälle olisi kuitenkin jäänyt isoja asioita, kuten Ukrainan vaatimat turvatakuut. Viimeinen tikki neuvottelujen kariutumisessa olivat Bennettin mukaan Venäjän hirmuteot Butšassa.
– Kun Butša tapahtui, sanoin, että se on ohi.
Syyllisen valehteluun löydät omasta peilistäsi.
Butša oli Kiovan nationalistitaistelijoiden ihmiskilpioperaatio.
Näin Ukraina sai syyn lopettaa Turkin rauhanneuvottelut, jota Usa oli heiltä vaatinut ehtona asetoimitusten jatkumiselle.
Tiltu yrittää valehdella Venäjän valheita meille suomalaisille.
Aivotonta paskaa. Älä yritä valehdella informoiduille aikuisille.
Lopeta jo tyhmäpoika. Variksetkin nauravat.
Soppaa hämmensi lisäksi Saksa ja Ranska, eivät aikoneetkaam noudattaa Minskin sopimusta, Merkel tunnusti tämän jälkeen, halusivat ostaa aikaa Ukrainan aseistamiselle, haluttiin puskurivaltio EU n ja Venäjän välille
NYT kirjoitti hyvän kuvauksen Butchan tapahtumista. Tähän osallistui Venäjän laskuvarjo Jääkärirykmentti, joka oli aikaisemmin joutunut väijytykseen siellä ja kärsinyt tappioita.
Valvontakamerat näyttävät, että alueella on siviilivaatteissa aseistettuja Ukrainan kansalliskaartia, kun sama yksikkö hyökkää varovasti kylään. Tällä kertaa ei anneta vastapuolelle tilaisuutta ja NYTn raportti näyttää kuinka siviilivaatteissa olevat miehet pidätetään.
Tähän mennessä kaikki ovat toimineet Venäjän joukoissa ammattimaisesti, mutta tappioita kärsinyt yksikkö alkaa teloittaa siviilivaatteissa olevia miehiä, jättäen ruumiit jälkeensä.
Toveri Eversti on Valvontakameran nauhoituksen mukaan hyväksynyt tapahtumat, eikä palauta kuria. Tässä vaiheessa tapahtuu sotarikos, vaikka sodan sääntöjen mukaan sotilaat on oltava selkeästi erotettavissa siviileistä.
Jonain päivänä tuon yksikön sotilaat joutuvat maksamaan teoistaan. Toivottavasti rangaistus on kovempi, kuin USAn MyLain, Abu Graibin ja Fallujan tapauksessa.
Tässä videota. Uutiseen löytyy myös linkkejä.
Ikäviä katseluhetkiä.
https://youtu.be/IrGZ66uKcl0?si=camlEBw24TewJoY2
Ps. Suomessa reserviläisiä upseereja koulutetaan tilanteisiin, jossa yksikkö on kärsinyt tappioita ja haluaa kostaa vangeille. Osallistuin Maavoimien valmiusyksikkö koulutuksen aikana sellaiseen.
Sota on hullua ja diplomatia ei maksa mitään. Harmi kun B.Johnson ei joudu maksamaan teoistaan.
Imperialistinen, Irakin valloittaja, Irakin öljylähteiden vapauttaja, Libyan hävittäjä, USA on taas kerran sekaantumassa sisällissotaan, jossa ei ole hyviä eikä pahoja erotettavissa toisistaan.
Jos USA olisi voiman sijasta käyttänyt diplomatiaa olisi varmasti saatu aikaan parempi lopputulos. Kertaluonteiset 100 miljoonaa dollaria lahjuksia maahan sopiville heimopäälliköille ja tietysti huvila Californian aurinkoisessa osavaltiossa saa innon hyökätä laivoja vastaan loppumaan. Kaikki on ostettavissa ja kyse on vain summasta. Ja kallista? Tota noin ohjus maksaa lännelle. Eikä se saa muuta aikaan kuin lisää vihaa.
Toinen asia on se, että jos hyökkäykset laivoihin olleet Mainilan laukauksien tapaisia lavastuksia.
"Toinen asia on se, että jos hyökkäykset laivoihin olleet Mainilan laukauksien tapaisia lavastuksia."
Buahahhhaa. Tiltun järkeilyä.
Mitähän se meidänkin vapauden ja tulevaisuuden tuhoaja Marin puuhastelee USAssa nykyisin?
Akka ei ilkiä enää Suomeen tulla koska näkee kuinka paskaseen rakoon sai Suomen tungettua?
Paljonkohan sai voitelurahaa kun on heitellä sitä ympäriinsä ja elelee leveästi USAssa.
Maanpetturi ainesta, joka tulee saattaa edesvastuuseen tekemisistään.
Biden tietää, että muslimien kanssa ei auta neuvotella
Ei terroristien kanssa neuvotella. Ne tottelevat vain voimaa ja luoteja.
-44.Div.-
Hölynpölyä. Rahalla saa ystävyyttä ja rakkautta. Pommilla uusia vihollisia. Vanhaan saksalaisten sanontaan WW2n aikana. Venäläiset ovat kuin täi. Tapat yhden, niin 10 tulee tilalle.
Samoin nyt Jemenissä. Tapat yhden ja 10 vihollista tulee tilalle. Entäpä kun jenkit ottavat hatkat. Mitä sitten tehdään? Lähetetäänkö EUn ilmastopelastusvoimat tilalle?
Suurin sotateollisuuden lobbari on ollut putinin venäjä.
Krimin ja Itä Ukrainan ryöstösota on kasvanut niin suureksi ettei edes putin ole pärjännyt omin asein.
Bussiness meni venäjältä sikäli perseelleen kun tankit ym sotakalusto murskattiin niin pahoin että kysyntä venäläiseen sotakalustoon.
Vertaus Timo Soinin lausahdukseen:
-Missä Islam ja muslimi, siellä sota ja terrori. Islam on jälkeenjääneiden uskonto, eivät ole vielä päässeet edes 1900 luvulle. Vastaavat uskonsodat käytiin euroopassa keskiajalla.
Mistä kalustosta kirjoitat? Niitä Nato ylpeyksiä lojuu Ukrainan pelloilla tuhottuina ja paljon. Ei niistä ollut mihinkään. Kuten muutenkin lännen ihmeaseista. Hyvällä tuurilla saatiin upotettua pari sota-alusta ja rikottua Krimille johtavaa siltaa.
Hieman sivuten aiheesta. Suomen pitäisi saada Kerenzin sillan rakennusmiehet tänne. Silta valmistuu muutamassa vuodessa. Täällä Mannerheimintie Helsingissä korjataan viisi vuotta, ja onhan tien korjaus paljon helpompi kuin kymmenen kilometrin silta ja meren ylitse rakennettu. Ehkäpä uutisemme kertovatkin meille valeuutisia Venäjän kyvyistä ja keskittyvät lällätilällällää Kananmuna on loppu tyylisiin hömppä tarinoihin?
Niin koska se putini näyttää mallia ja vetää rottalaumansa pois toisen maan alueelta?
Biden hyökkää myös Somaliaan. On se jännää miten USA valitsee vastustajansa. Yleensä kehitysmaita joilla ei ole mahdollisuuksia puolustaa itseään.
Unohdiko miten suomalainen "sotalaiva" osallistui merirosvojahtiin muutama vuosi sitten?
Eikö se ollut raukkamainen hyökkäys heikompia vastaan vai oliko se ns. merien vapauden puolustamista?
Entä muistatko miten USA hyökkäsi WW2:ssa heikkoja kehitysmaita vastaan?
Entä hoksaatko ettei USA ole hyökännyt Jemeniin, onpahan vain pommittanut muutamaa Huthi- kapinallisen tukikohtaa, aika iso ero asioilla...
Hutsu-kapinalliset pommittivat siviilialuksia.
"Biden ei alistanut hyökkäystä Jemeniin kongressille vaikka olisi pitänyt."
Niin olisi. Alistihan Herr Putlerkin hyökkäyksensä Ukrainaan duuman hyväksyttäväksi. Vai alistiko?
"Saisi Bidenin jo haastaa oikeuteen."
Kyllä, mutta ei Putleria. Vaan Ukrainan presidentin.
USAlla on huonomuistisia johtajia. Juuri muutama vuosi sitten tuli turpaan Afganistanissa, jossa kansa sai tarpeekseen USAn ja sen liittolaismaiden mm. Suomen demokratian viennistä. Sitten tuli köniin Syyriassa ja nyt haetaan revanssia Ukrainassa, josta viime tietojen mukaan on kans tulossa loparit.
On se huonoa, kun ei osata ottaa oppia entisistä tappioista, ja ollaan luulossa siitä, että ollaan maailman napa.
Dementikko puhuu huonomuistisuudesta.🤣🤣 Afganistanista lähtö tapahtui ennalta sovitussa aikataulussa. Tämä on kerrottu sinulle kymmeniä kertoja.
Itsepuolustukseen ei tarvita kongressin lupaa.😂😂😂 Ammutaanko takaisin .... wait a minute... republikaanit vastustavat.... tuleekohan vastaus ensi kuussa...
Nato puolustaituu Huthikapinallisia vastaan.
Tiltu kuuluu nyt NATOon ja lähtee VAPAAEHTOISESTI sotimaan Jemeniin.
Miekka ja pussihousut on postitettu.