Käytännössä samalla vähenee hyvinvointialueiden määrä viiteen. Esityksessä kerrotaan määrän olevan tällä hetkellä 15. Meidän ei tarvitse tapella Vaasan kanssa kumpi loppuu, kun kummatkin loppuu. Ruotsinkielen ansiosta synnytykset ja jotain pientä voi näiltä nurkilta jäädää Vaasaan. Tänne jää terveyskeskus.
Keskussairaaloiden määrä vähenee viiteen
Anonyymi-ap
7413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämä on selvä asia, että ruotsinkieliset vie meistä voiton. Hyvä jos terveyskeskus jää tänne.
Tämä on onnen päivä. Nyt rahaa voi jäädä hoitaviin käsiin!
Sä se jaksat avata samasta aiheesta monta ketjua ja vastata itsellesi. Oet sama tyyppi joka nostaa jatkuvasti ylös pride, provinssi, ynm muita skeida ketjuja.
https://yle.fi/a/74-20068882
Avaajasta en tiedä, mutta jos hallinnossa on enemmän ihmisiä kuin hoitavia käsiä niin hyvin voidaan tiputtaa vaikka yhteen alueeseen. Tampereelle pääsee nopeasti raiteita pitkin.
Koko Sote ja Hyvinvointialueet ovat vihervasurien aikaan saannos, ottakaa nyt siitä se kunnia mikä kuuluu, vai onko siinä otettavaa ?
Suhteellisen hyvin toimiva,ainakin paremmin kuin tämä, edeltävä terveydenhuolto pistettiin romukoppaan kovan hinnan vuoksi ja nyt otettiin sitten vielä kalliimpi tilalle.
Teko oli ihan niin kuin hölmöläisten maton kutominen. Vähennetään kustannuksia hoidosta ja siirretään se raha johtoportaaseen. Kyllä olisi kirveellä töitä.
Suomi sellaisissa veloissa että mikkään toimenpiteet ei enää pelasta tätä konkurssia. AY mafiat senkus pahentavat tilannetta vaikka jäsenistö ei isoilta osin haluaisi edes osallistua vittu johonki POLIITTISEEN lakkoon. Jäsenet ymmärtää että edellisten vassarihallitusten holtiton velanotto pitää nyt pistää maksuun vaikka se kipeää tekeekin ja siksi tulee hallitusta
Ja kaikki tämä Sote kurjuus, talouden velka määrä on van ja yksistään edellisen VIHERSOSIALISTI hallituksen aikaan saamaa ja nyt vielä sossut ajaneet liitot siihen että ne joilla vielä työtä on niin pistävät heidät LAKKOILEKAAN. Kuinka lyhyt näköistä ja edes vastuutonta pukumiesten toimintaa.....pelkäävät omien makkaroiden heiluvan, mistään muusta eivät välitä.
Sen siitä saa kun äänestää sosialistiä.