Israel on joka puolelta arabien ympäröimä. Kaiken järjen mukaan juutalaisen rodun olisi jo pitänyt pyyhkiytyä pois. Miksei näin ole tapahtunut?
Miksei väestönvaihto ole jo tuhonnut Israelia?
Anonyymi-ap
17242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Yhdysvaltojen sylikoira ei pyyhkiydy mihinkään.
Israel pitää kiinni uskonnostaan, omista laistaan, juutalaisesta identiteettistään . Se suojelee kulttuuriaan ja maatansa tarvittaessa voimakeinoin . Israelin johtajat tietävät että jos annetaan muslimien vaatimuksille periksi, se tietää Israelin loppua ?
Kamala ajatushan se olisi taantua arabimuslimien tasolle. Usa, länsi ja Israel ovat samaa tasoa kehityksessään. Eivät ole jämähtäneet muinaisiin, vaikka juutalaisuus ikivanhaa onkin. Usa tukee jopa noita perseileviä muslimeitakin.
SUOMEA TUHOAA KOKOOMUS JA HEIDÄN OPASTUKSELLA MONIKULTTUURISUUS SIIS SUOMELLE RIKKAUS KUTEN TUPPI TOITOTTI.
Israelin kansalaisista on jo tällä hetkellä noin 20% muita kuin juutalaisia. Nämä ovat suurelta osin arabeja (muslimeita, kristittyjä ja druuseja), ja määrä kasvaa jatkuvasti sillä arabit ja heistä varsinkin beduiinit ovat kovia tekemään lapsia.
Israelin ratkaisu tähän on ennenkaikkea "law of return" paluulaki eli jokainen juutalainen voi vapaasti muuttaa Israeliin ja saada automaattisesti kansalaisuuden. Myöskin ääriuskonnolliset ortodoksijuutalaiset tekevät paljon lapsia joten sitäkin kautta juutalaisten määrä Israelissa kasvaa.
Täällä o
Sitä mitä saarnaavat eivät itse toteuta.
Juutalaiset eivät vieraille mitään saarnaa. Eivät yritä käännyttää. Perintönä ottavat oman uskontonsa enemmän tai vähemmän vakavasti.
ei etnisiä juutalaisia ole olemassa kaikki ovat samaa kansaa 🤣🤣🤣
Juutalaisuus on uskonto. Omanlaisensa, eroaa arabien islamista johon eivät halua alistua, joten muslimit vihaa juutalaisuutta. Ovat alusta asti vihanneet. Etnisyys on sivuseikka, onhan paluumuuttajissa jos mitä etnisyyttä ainakin ripaus. Virhe on että Israel hyväksyy kansalaisikseen muitakin kuin juutalaisia, myös muslimeja. Se on kuin kyy povella, eikä ollut kai tarkoitus että Israelissa olisi muita kuin juutalaisia, koska se oli turvapaikka holokaustin jälkeen?
kaikki voivat olla juutalaisia , kun oikein silmiin katsotaan 🤣
jos on israelin passi niin onko juutalainen vai saako edes israelin passia ?
Se eräs afrikkalainen heilutti R-kioskilta hakemaansa passia , olen suomalainen .
toimitaanko näin myös juutalaisvaltiossa ?
Ainakin siellä toimii jopa puolueita . Eli varsin suvaitsevainen ja demokraattinen maa.
suomesta tulee pohjolan israel kun kansa äänestää oikein...
Kun Israelin valtio perustettiin -48, niin druusit jotka asettuivat avoimesti juutalaisten puolelle, ja myös ne arabit jotka eivät ruvenneet sotimaan Israelin armeijaa vastaan jäivät rauhallisesti maahan ja kyliinsä ja heistä tuli sitten kansalaisia.
Druusit palvelevat puolustusvoimissa, poliisissa ja muissa turvallisuuspalveluissa ja ovat äärimmäisen isänmaallisia. Arabien ei tarvitse palvella mutta voivat liittyä vapaaehtoisina. Kaikilla on täällä samat kansalaisoikeudet muuten, paitsi että juutalaisilla on siis se Law or return, eli jokainen juutalainen voi tulla maahan ja saa automaattisesti kansalaisuuden heti tullessaan.
Kansan vaihtoja on tapahtunut
Esim Kypros Kasmir Palestiina Rinkeby Viron ranta ruotsalaiset
Amerikan ja Australian mantereiden alkuperäiskansoilta, että mitä mieltä ovat väestönvaihdosta, kun valkoiset valtasivat maanosat. Väestönvaihto tapahtui melko vauhdilla. Jos valkoiset eivät olisi purjehtineet mantereille, niin väestönvaihtoa ei olisi tapahtunut. Alkuperäisväestö eläisi varmasti erilaista elämää tällä hetkellä.