IS: TESLAN lataaminen Tesloille pyhitetyillä Supercharger-pikalatausasemalla maksaa nyt Suomessa jo paikoitellen jopa yli 70 senttiä kilowattitunnilta.
Taustalla on alkuviikosta tapahtunut hinnannosto, josta Tesla ei ole erikseen tiedottanut.
Kalleimmat lataushinnat koskevat illan ruuhkatunteja kello 16-20 ja niitä asiakkaita, joilla ei ole Tesla-latausjäsenyyttä.
Halvimmillaan Superchargerit ovat yöllä ja päiväsaikaan, jolloin hinta tippuu noin 50 senttiin kilowattitunnilta – olettaen, että asiakkaalla on Tesla-jäsenyys.
Latauksen hinta alkaa olla kohdillaan
25
400
Vastaukset
- Anonyymi
Missä hinnoissa lataus on siomessa yleensä tuolla kentällä
- Anonyymi
Peruslataus AC hidaslataus 30-40 snt/kWh, pikalataus DC alle 50 kW teholla n. 45 snt/kWh ja pikalataus DC yli 50 kW teholla yli 50 snt/kWh.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peruslataus AC hidaslataus 30-40 snt/kWh, pikalataus DC alle 50 kW teholla n. 45 snt/kWh ja pikalataus DC yli 50 kW teholla yli 50 snt/kWh.
Eipä ole vielä tarvinnut tuollaisia hintoja maksaa.
Sinua on nyt huijattu.
- Anonyymi
Eikös kaikilla latausasemilla hinta ole kova "vierailevilla" lataajilla.
- Anonyymi
Latauspisnes ei ole hyväntekeväisyyttä, investoinnille halutaan katetta, joten hinnat tulevat nousemaan.
- Anonyymi
Muutaman vuoden päästä sähköautoilu on 2-3 kertaa kalliimpaa kuin polttoaineella ajelu.
- Anonyymi
Latauspisnes on Suomessa sisäänheittotuote. Kate tehdään sitten latauksen aikana muulla myynnillä. Hyvä niin.
- Anonyymi
Ite maksoin 60 c kwh
- Anonyymi
Juuri katsoin Tesla sovelluksesta, klo 16-20.00 0,38c/kWh, muuna aikana 0,34c/kWh.
- Anonyymi
Siis hinnat euroja, ei senttejä.
- Anonyymi
Eipä ollut ruuhkaa Kärsämäen Juustoportin Tesla kentällä nyt illalla.
- Anonyymi
Ihmisiä on monien eri tahojen suunnalta johdettu harhaan sähköautoilun nolla päästöillä. Kyllä sähköntuottaminen on aina aiheuttanut energia kuluja ja päästöjä. Kaiken tyyppiset voimalaitokset kuin kun on rakennettava ja jotain energiaa niissä käytetään sähkön tuottamiseksi, eli syntyy päästöjä. Sähkön jakeluverkon ja lataus pisteiden rakentaminen on aiheuttanut päästöjä ja kustannuksia. Sähköautoilun päästöt siis aiheutuvat toisaalla kuin liikenteessä.
Tosiasia on myös se että mistä valtio ottaa ne sadat miljardit jotka polttomoottorilla ajavat maksavat veroina jos kaikki ajaisivat verottomilla sähköautoilla.
Polttomoottorilla ajava maksanee n. 2000-3000€ vuodessa käyttövoima veroa, ajoneuvoveroa ja polttoaineessa olevaa veroa. Nämä verot valtio joutunee tulevaisuudessa perimään myös sähköautoilta.- Anonyymi
Sekoitat varmaan tahallasi asiat. Aina puhutaan sähköautojen päästöissä AJON AIKANA TAPAHTUVISTA PÄÄSTÖISTÄ. Sähkön ja polttoaineen tuotannon päästöt ovat sitten eri juttu, siitä voit opiskella tuosta alla olevalta videolta.
https://www.youtube.com/watch?v=-wGO241g52U
- Anonyymi
Kun polttisautot on päästöihin vedoten saatu kurittamalla pois liikenteestä on vuorossa sähköautoilijoiden lypsäminen verottajan toimesta. Kyllä sähköautoistakin tehdään jollakin verukkeella pahiksia, jotka tuhoavat luontoa ja edistävät ilmastonmuutosta. Vähäpäästöisyysväite on hetken hurmaa.
- Anonyymi
Patteriauto ei ole millään mittaustavalla ekologinen valinta, jos alle 100 000km sisällä onnistuu kolhimaan autonsa akkuun lommon minkä seurauksena 500 kiloa ongelmajäte pattereita autoineen lentää siltä istumalta romukoppaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Patteriauto ei ole millään mittaustavalla ekologinen valinta, jos alle 100 000km sisällä onnistuu kolhimaan autonsa akkuun lommon minkä seurauksena 500 kiloa ongelmajäte pattereita autoineen lentää siltä istumalta romukoppaan.
Ei kukaan osta sähköautoa minkään ekoloogisuuden takia.
Se ostetaan puhtaasti taloudellisista syistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan osta sähköautoa minkään ekoloogisuuden takia.
Se ostetaan puhtaasti taloudellisista syistä.Höpöhöpö. Monet yritykset käyttävät sähköautoja puhtaasti julistaakseen vihreää ilosanomaansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Patteriauto ei ole millään mittaustavalla ekologinen valinta, jos alle 100 000km sisällä onnistuu kolhimaan autonsa akkuun lommon minkä seurauksena 500 kiloa ongelmajäte pattereita autoineen lentää siltä istumalta romukoppaan.
Ei se koko akkupaketti ole romua. Ehjät osat otetaan talteen ja käytetään uusien akkujen valmistukseen tai vanhojen korjaukseen.
- Anonyymi
Salli mun nauraa. Kaikki ilmainen ja halpa ajaminen kyllä imetään viellä teidän kukkaroistanne pois. Näin se vaan tulee menemään.
- Anonyymi
Raskaan liikenteen ja teollisuuden energiatuet maksatetaan sähköautoilijoilla.
- Anonyymi
Soul sisters, svengaa!💸💸
- Anonyymi
Vähän taaksepäin ajassa , nyt kannattaa laittaa öljylämmitys taloon.......vähän taas eteenpäin , taloon kannattaa laittaa täys sähkölämmitys , sähkö on halpaa , puhdasta ja luotettavaa....vähän vielä eteenpäin.....kannattaa laittaa maalämpö.....jota pyörittää sähkö josta on tehty jojo 2020 luvulta...
Tosiasiassa varaava takka / omakotitalo ja hyvä polttopuu toimittaja on tätäpäivää.
Sähkö vie taloudet ja firmat konkurssiin 2-7 vuoden sisällä.- Anonyymi
Ostettu polttopuu on kyllä se kaikista kallein tapa lämmittää. No saahan sillä sähkön hintahuippuja leikattua silloin kun ei lämpöpumppu enää pakkasen vuoksi anna lämpöä.
- Anonyymi
Vielä kun joku keksii jätevesimafian ni alkaa olla loppu lähellä.........paskalla voit käydä pörssijäteviemärissä klo 02-04 silloin paskanokare putkessa maksaa vain 7e kikkare.
Eu direktiivi 786668955555 kertoo näin muuten ilmastonmuutos voimistuu ja meret nousee 7 metriä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516483Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?384417HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2972587- 1351888
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311533Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3891486- 141309
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101263Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76972- 115955