Kymmeniä vuosia huomasi jo että ei kannata ostaa autoa joka maksaa enemmän, oli se henkilö tai pakettiauto. Ajaa yhtä laadukkaasti ostamalla auton joka ei vie omaa rahaa.
Ainoastaan silloin jos saa taloudellista voittoa ostamalla ja myymällä.
Muistan kun joku yksityinen yrittäjä osti joskus 3 vuotiaan pakettiauton, sanoi vielä itse ääneen minulle että on paljon maksettavaa ja korkeat kulut kuukaudessa! Näin hölmöjä ihmisiä on suomessa. Minä ajoin pakettiautolla 100 000km enemmän siinä oli 3000e autossa kiinni,kerralla maksoin.
Sitten ihmisiä ja perheitä jotka rakentaa autosta turhaan kiinteät korkeat kulut. Suurimmalla osalla joka joutuu maksamaan korkoja, kallista kaskoa joka päivä, on jo varallisuudessa siinä tilassa että ei kannattaisi mennä autoliikkeeseen katsomaan 15 000e käytettyjä tai uusia.
Se on totta että kannattavin auto ja kaikelta kantilta maksaa 1000-5000e
3
187
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeassa olet , ei ainakaan näitä käytettyjä 15k€ autoja tai kalliimpia kannata ostaa joilla jo ajettu yli 100tkm , käytetyt nyt hinnoissaan kunei uudet mee kaupan , nyt tehdään jopa kauppaa autoista jotka olisi luullut jo olevan lähinnä ongelmajätettä , saati että maksaisivat jtkn.
- Anonyymi
Minun mielestäni tätä ei voi yleistää.
Suomen maasta löytyy koko ajan niitä, joilla on muuta omaisuutta kuin pelkkä palkka- tai eläketulo.
Mikäli tämän omaisuuden vuosituotto on tarpeeksi korkea, autoja voi hyvinkin
vaihtaa kolmen, neljän vuoden välein, ilman että oma talous siitä mitenkään
sakkaa.
Autohan on tunnetusti huono sijoituskohde, mutta se on hyvin monille kuitenkin välttämätön.
Aika moni ajaa lisäksi pitkää matkaa, eikä siihen silloin sellainen kottero sovi,
jonka kanssa joka päivä erikseen on mietittävä, pääseekö sillä tänään perille,
vai jättääkö se syystä tai toisesta kuljettajan tielle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937728
- 403712
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241130
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28963Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703