Osaako joku kertoa kuinka paljon maksaa hammaskiven poisto Helsingissä terveyskeskuksessa?
Hammaskiven poisto
s.s.
6636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Halpaa on! Riippuu ajankäytöstä kauanko kestää. Ei muuta kuin aikaa tilaan, rahasi riittää varmasti.
Mietinkin sitä, kun tk-ajanvarauksessa sanottiin, että yksityisellä käynti tulisi kelakorvuaksen jälkeen hieman edullisemmaksi kuin terveyskeskuksessa käynti.
Vai oliko tuo joku keino saada pienennettyä jonoja, kun ajan olisi saanut melkein puolen vuoden päähän?
Onko tietoa paljonko esim. tunnin aika maksaa terveyskeskuksessa?
Pari vuotta sitten poistatin Espoossa suuhygienistillä hammaskiven, oli tunnin aika ja lasku 48 euroa. Yksityisellä on tullut maksamaan vähän yli 30 euroa, katsele yksityisten tarjouksia.
Jos saat tarjouksessa olevan h-kiven poiston tulee edullisemmaksi.
jos hammaslääkäri poistaa yksityisellä niin kallista on mulla 10 min. 50 euroa eli tuli hintaa ilman fluorausta.
Jos sä meet yksityiselle suuhygienistille poistattaan, sä et saa kelakorvausta, ennen kuin olet käynyt hammaslääkärilläkin.
että siitä edullisuudesta, voit itse vetää johtopäätöksen.
Mutta on sulla mahdollisuus mennä vain suuhygienistillekin, mutta sitten maksat koko homman ilman kelakorvausta.
Kuluttajaviraston hintavertailun mukaan monilla yksityisillä hinta hammaskiven poistosta huomattavan kallis jopa suuhygienistin tekemänä.
Jotkut suuhyg. ovat "laskeneet" tämän vuoksi hintoja eli kannattaa ehdottomasti kysellä tarjouksia¨, js aikoo yksityisellä puhdistaa.