Olen etsinyt tietoa mutta ei vielä ole auennut että pitääkö olla vakituinen työsuhde että voi hakea virkavapaata? Entä miten pitkä työsuhde/ työhistoria pitää olla takana? Voiko virkavapaata hakea vaikka vain kuukaudeksi vai onko jokin minimi maksimi aika?
Olisin tosi iloinen jos joku osaisi vastata:). Kiitos jo etukäteen!
VIRKAVAPAA
3
25471
Vastaukset
- tätikaija
Jotta voi saada virkavapaata, pitää olla virka. Viranhaltija voi olla valtion tai kunnan palveluksessa.
Kunnan viranhaltijalle voidaan hakemuksesta myöntää märäajaksi vapautus virkatehtävien hoitamisesta joko kokonaan tai osittain. Laki kunnallisesta viranhaltijasta nro 304, luku 6.
Valtion virkaan sovelletaan Valtion virkamieslakia nro 750, luku 5 sekä Valtion virkamiesasetusta nro 971, pykälä 21. Kestosta on määritelty oikeastaan vain asetuksessa, ja siinäkin vain sen verran, että virkavapaus kestää enintään nin kauan kuin henkilö on siinä virassa tai virkasuhteessa, josta hänelle on myönnetty virkavapaus. Eli ei voi olla virkavapaalla enää sen jälkeen kun virka tai palvelussuhde lakkaa. - ----
Kyllähän määräaikaiselle virkamiehelle voidaan virkavapaata myöntää. Asia on ihan työpaikan esimiehen/päällikön tms harkittavissa. Mitään pakkoa siihen ei ole jos työtilanne ei sitä salli. Mitään minimiä ei ole mutta meillä ainakin maksimiksi on määritelty yksi vuosi mutta en sitten tiedä perutuuko se mihin työehtosopimukseen vai onko se vain laitoksen oma linjaus.
- tarjapa66
Hei
Olen kiinnostunut samasta asiasta, voinko saada virkavapaata jo esim. puolen vuoden kuluttua työsuhteen alkamisesta. Oisko ketään viisasta joka osaisi vastata.
Tarja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043065Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461294Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121158Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119989Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793