Hammasimplantti

Anonyymi-ap

Muutama hammas täytyy poistaa,ja se on minulle kova paikka.Onko jollain kokemuksia implanteista,hinnoista ,ja hyvästä hammaslääkäristä Turun seudulla???

6

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi implantti 2000 E. Hyvä on

    • Anonyymi

      Asennettu neljä implanttia. Näistä kolme on jouduttu poistamaan 12 vuotta asennuksen jälkeen. Jäljellä on vielä yksi eli ensimmäisenä asennettu, joka on pysynyt paikallaan yli 20 vuotta ja todennäköisesti pysyy vielä toistaiseksi.

      Ketään tiettyä hammaslääkäriä en uskalla suositella. Minulle implantit asentanut turkulainen hammaslääkäri lienee eläkkeellä tai ainakin niillä rajoilla. Nykyään käytän eri hammaslääkäriä.

    • Anonyymi

      Minulla just kaksi juurta asennettu ja vielä homma kesken mutta käy kyselemässä Aboadent ja Pauli Kossila.

      Vahva suositus aloituksen perusteella ja itsekin menin saamani suosituksen johdosta

    • Anonyymi

      jos ei ole edessä , niin ihan sama , hampaita voi puuttua lukuisia , eikä haittaa .

    • Anonyymi

      Myös purenta vaikuttaa. Itsellä on todettu voimakas purenta ja jos hampaita puuttuu se myös vääntää leukaa. Mahdollinen narskuttelu ym. myös pahentaa asiaa.

      Ihmettelin kun pari kuukautta poistamisen jälkeen alkoi kipeytyä hampaita ja hammaslääkäri sanoi että johtuu juurikin siitä kun hammasta väännetään sivuttain koska yllättävä muutos purennassa. Hioi yhtä paikkaa ja hieman nauratti kun viikkoa myöhemmin kipu siirtyi alapuolelle. Kivun huomaa kun vääntelee hammasta ja muutoksen jälkeen kipu poistuu päivässä parissa. Ei muistuta särkyä mitenkään ja tuntuu enemmän leuassa hampaan kohdalla. Eikä jatkuvaa kipua. Voi ärtyä todella pahaksikin, siis näin sanoi hammaslääkäri.

      Pari viikkoa vielä ja Kruunu päälle. 😎

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe