tietoisesti jäseniensä kyykyttämistä ja aiheuttaa meille tulojen menetyksiä, olemme noin kymmenen työkaverini kanssa päättäneet erota liitosta.
On aivan älytöntä että Jouluna ja Jussina ei voisi olla koneet käynissä, vaikka siellä on myös meidänkin väkeä melkein yhtä paljon kuin arkenakin, ne vastustavat viimeisten seisokkien myyntiä jotka perseennuolemisella ovat joka vuosi pääseet keräämään noin 80-90h 200% palkalla, nämä ketkä ovat muutenkin "töissä" Jussina ja Jouluna menettäisivät hyvät rahat eivätkä haluaisi sitä muille jakaa.
On aivan älytöntä että Jouluna ja Jussina ei voisi olla koneet käynissä, vaikka siellä on myös meidänkin väkeä melkein yhtä paljon kuin arkenakin, ne vastustavat viimeisten seisokkien myyntiä jotka perseennuolemisella ovat joka vuosi pääseet keräämään noin 80-90h 200% palkalla, nämä ketkä ovat muutenkin "töissä" Jussina ja Jouluna menettäisivät hyvät rahat eivätkä haluaisi sitä muille jakaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
...
en löytänyt ainakaan minä mitään joka ei pitäisi paikkaansa.
Olen itse yrittänyt päästä esim Juhannuksena ylitöihin mutta kun en ole perseennuolija tyyppiä en ole päässyt.
Pelkästään sen nautinnon takia että nämä tuntien kerääjät jäävät ilman jokavuotista pottiaan olen valmis myymään Jussin sekä Joulun.
Muut suuret muutokset Tessiin ei ole mielestäni tarpeen.
Onhan täällä paperityöläisiä, jotka ajattelevat omilla aivoillaan.
Kun olet eronnut liitosta niin varmista ansiosidonnainen työttömyysturva, joko liiton kassasta tai sitten YTK:sta.
Liiton kassassa on se huono puoli, että liitto käyttää kassojen varoja laittomasti omaan toimintaansa.
Huom! sinulla on laki puolellasi jos eroat liitosta, ja jos teitä on useampi niin ei ne silloin pysty teitä istumaan ulos vaan päinvastoin.
Mutta tavallisena duunarina voin tarjota kahvit henkilöille jotka ovat eronneet paperiliitosta.
Sillä lähes 100 %:in järjestäytymisaste ei ole tervettä, varsinkin kun liiton henkilöt ovat puoluetaustaltaan vielä sosialisteja.
Siinä oli oikea asiaa ihmiset haluais olla toissä mutta liitto estää sen erotaan liitosta ja sovitaan itse. Ei tarvita mielenköyhiä neuvottelijoita
Siinä teoreettisessa mahdollisuudessa, että joku eroaisi paperliitosta oli ideaa. Noin vahvan järjestäytymisen alalla painostus ay-jäärien taholta menisi varmasti työpaikoilla melko pitkälle. Ainakaan minä en ajoittain vaarallisessa työpaikassa haluaisi työskennellä vierekkäin minuun vihamielisesti suhtautuvien kanssa...
Ehkä olis parempi, että lobbaatte liiton johtoon muutoksia. Sellaisia edustajia, jotka ymmärtävät nuorempaa työntekijää. Jolla ei ole punaista taustaa, jolla ei ole vielä kaikki velat maksettu ja jolla ei ole lakkoilun varalle laukullista rahaa. Tulisi reilummin edustetuksi kaikkien paperliittolaisten etu ja mielipiteet.
miettinyt, että ketä tämä "laatuaika" koskettaa, kun omassa kaveripiirissäni paperiliittolaiset ovat olleet aina töissä juhlapyhinä. ilmeisesti ovat noita p...nuolijoita kele!
siinä mielessä tuo asia hyvistä tunneista selittää paljon.
Itsellä on ollut samoja aatoksia myös, mutta eipä taida olla uskallusta itsellä tuommoiseen "temppuun". Taitaapi tulla työpaikalla kuumat oltavat, jos saavat tietää... Rupeaa tympimään jo koko touhu.
jos paperilaiset ovat tähänkin asti olleet töissä juhlapyhinä niin mitä tekemässä jos koneet on pitänyt olla seis. perin kummallinen sopimus että ollaan töissä ja saadaan palkkaa nähtävästi vielä korotettuna mutta tuotanto ei ssa pyöriä. Ja sitten iletään vielä kertoa että ei haluta luopua juhlapyhä seisokeista??? Olisikohan aika vaihtaa liittoa tai liiton johtoa.
vapaasti,niin saat kävellä samalla portista pihalle ja pysyä siellä.Jos olet paperitehtaassa töissä,niin tiedän varmasti,että liittoon kuulumattomien kanssa ei työskennellä.Mutta taidat olla näitä provokirjoittelijoita,kun et raukka kyseistä asiaa tiennyt.
niin SINUN pitää poistua työpaikalta ei minun joka on valmis töihin, voithan tietysti kysyä työnantajaltasi kumpi lähtee sinä joka et tee töitäsi vai minä joka teen.
Peloittelulla ja uhkailemalla nuoret liittyvät liittoihin, mutta jos muutamilla alkaisi olla munaa sanoa ei niin peli voisi muuttua.
Esim joillakin Jenkkien omistamilla kemiantehtailla Suomessa työntekijät eivät kuulu mihinkään amattiliittoon silti heillä paremmat edut ja palkka kuin paperitehtaissa.
missä on säädetty että liittoon on pakko kuulua jos siihen pakotetaan onko kaikki alalla työskentelevät niin nynneröitä etteivät pysty moisia pakottajia saamaan edesvastuuseen työpaikkakiusaamisesta ja laittomasta pakottamisesta.
Mutta miten sopisi sinulle 4-vuoro käynti kesällä ja loman pilkkominen kaupan päälle. Juhannus ja Joulu jo myyty, muut asiat päällimmäisinä kiistoina. Taidat olla ihan muualla töissä ku paperitehtaalla? En tiedä.