HS: Ekoautot harvinaisuus Suomen tiellä

Suomi24toimitus

Suomen teillä autot kulkevat pääasiassa bensiinillä tai dieselillä. Ekoautot ovat Suomessa yhä harvinaisuus, kertoo maanantain Helsingin Sanomat.

Maakaasua hyödynnetään liikenteessä jonkin verran. Ensimmäinen kaikille avoin maakaasuautojen tankkausasema avattiin Helsingin Malmilla maanantaina.

Esimerkiksi Ruotsissa ympäristöystävälliset autot ovat yleistymässä, kun valtio ja kunnat tukevat autoilijoita ja huoltoasemaketjut laajentavat jakeluverkkoja.

Lue uutinen Helsingin Sanomista:
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101979803509

Pitäisikö Suomenkin tukea ekoautoja ja ympäristöystävällisiä polttoaineita? Hankkisitko esimerkiksi alkoholilla kulkevan auton, jos auton hinta olisi kilpailukykyinen bensiinikäyttöisten autojen kanssa?

23

2440

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomelta

      Suomen pitäisi olla edelläkävijänä tällaisilla erikoisalueilla eikä yrittää jarruttaa. Mikä tähän maahan on tullut näiden autoasioiden kanssa kun kaikki yritetään kampittaa?

      Suomella olisi kaikki edellytykset olla maailman kärjessä monessa autojen kehitykseen liittyvässä asiassa, mutta verotuksen ja kaiken autoverotukseen liittyvän pykäläkampituksen avulla tämä maa puksuttelee höyryveturilla.

      Saattaa olla, että päättäjät viinafobioissaan luulee suomalaisten viipyvän etanolitankkauksessa täyttäen omaa maksasäiliötään.

      Olisi myös hyvä olla öljysheikeille kilpaileva energiamuoto jolloin voisi öljyn hintakin laskea kun ei olla niin riippuvaisia.

    • ..........

      ne on liian kalliita ostaa halvempi on ostaa pensa tai diisseli

    • Kaasuttelia

      Hyvä vaan kun tollaset eko-mopot ei lisäänny suomen liikenteessä. Mä en ainakaan vois ikinä luopua bensan tai dieselin katkuisista autoistani. Kyllä pellin alta pitää hevosia löytyä eikä mitään ihme suodattimia ja muita eko-hömpötyksiä.

      • Jeppe Niilonpoika

        Tais olla Freudilainen lipsahdus tuo nimimerkkivalintasi, kun hehkut bensan ja dieselin katkuista, mutta kutsut itseäsi -kaasuttelijaksi- :)

        Ei kai nyt tokikaan kaikki autot ole muuttumassa "eko-mopoiksi", mutta on mielestäni äärimmäisen suotavaa antaa vaihtoehtoja kansalaisille käyttää omien intressien mukaista autoa. Itse ostaisin välittömästi ekomopon, jos niitä halvalla saisi ja vähintään joka 300 km jälkeen tankkauspiste. Mieluiten joka 20 km sisään...

        Ja kyllä minäkin siitä vanhasta kunnon katkusta pidän/kunnon murinasta pellin alta, mutta se ei tarkoita, että kaikilla pitää olla 5 litrainen tykki allaan.

        Olen joskus miettinyt, että miltä sekin mahtaisi näyttää jos hiljaisella surinalla (jos sähköautoista puhutaan) vormulat kiihtyisivät 300 km tunnissa ja yleisön mökä voittaisi autojen äännähdykset. Uh, kyllä ekoautoilu kuuluu kaupunkeihin, muttei baanalle.


    • eGoIsti

      TOYOTA Prius HSD 5d
      Hinta 39800 €

      Samaiseen hintaan saapi vaikka erittäin paljon isomman ja uuden bensapohjaisen auton.

      Turha ja toivotonta spekuloida sillä, että noitten ekoautojen verotus ikinä, koskaan, milloinkaan suomessa alenisi. Joten se siitä keskustelusta sitten.

      • J.S.P

        Samaiseen hintaan saapi vaikka erittäin paljon pienemmän ja uuden bensapohjaisen auton, vaikkapa Mercedes C, B tai A-sarjalaisen tai vaikkapa Audi A3:n tai BMW:n 1-/3-sarjalaisen. Vaihtoehtoja on monenlaisia.


    • janne vain niinkun

      minusta nuo ekoautot ovat loistokeksintö, MUTTA mikäli huollot ja rempat tule maksaan normaalia enemmän huomattavasti, niin silloin en kyllä tue niitä. siksi yritän välttää sähkömoottorisia autoja viimeiseen asti, koska tiedän että niiden korjaukset vasta tulevat maksamaan paljon... perinteiset diesel ja bensakoneet ovat asiallisimpia. tosin saastuttamaton auto olisi vielä parempi mutta valtion tuki tälle asialle saisi olla aktiivisempi, PUHUMATTAKAAN POLTTOAINEIDEN HINNOISTA.

    • öljyllä jne...

      olemme näköjään aina RUÅTSIA ja muita jäljessä.

    • Pluffi.

      Hypridiauto ei ole mikään ratkaisu saasteisiin,se vähä mitä kulutuksessa säästetään,palaa kallimpana valmistuksena .Täyttä pluffia.Viherpiipertäjät ja toimittajat voisivat ottaa asioista paremmin selvää ennenkuin aletaan aletaan itkeä tollaisten pluffien perään.

      • sanon minä

        Mistäs repäsit kalliimmat valmistuskustannukset? Tähän olisi kiva kuulla perustelu! Esimerkiksi otettakoon vaikka suomen ensimmäinen "järkevähkö" hybridi eli toyota prius.


    • Kaasua komissario

      On surkuhupaisaa seurata keskusteluja eri polttoainevaihtoehdoista ja varsinkin virkamiesten tietämättömyyden kukkasia. Esimerkiksi Helsingin uuden linja-autoaseman portit suljettiin kaasuautoilta??? Eikö ole tietoa viranomaisilla mitä kaasua autot käyttää. Biokaasu on ilmaa krevyempää joten vuodon sattuessa se poistuu ilmastoinnin kautta välittömästi ja sen pitoisuus ilmassa pitää olla todella suuri että tapahtuisi räjähdys tai edes syttyminen. Kaasu on kaupunkiautoihin todellinen vaihtoehto sen puhtauden ja muiden ominaisuuksien vuoksi vrt. ruotsalaisia kaupunkeja esim. Uppsala, Lindköping, Tukholma jne. Kansanedustajien aloite kaasuautojen hyväksymisen etenemisen vaikeudesta kuvastaa virkamieskunnan jääräpäisyyttä.

      • Jeppe Niilonpoika

        Olipahan ovela käry, kun kaupungin bussi päräytti ohi. Syykin selvisi kylkeä tiiraamalla: "Tämä bussi kulkee etanolilla."

        Vahva kilpailija benziinin ja diisselin hajuhermoja stimuloivaan ryhmään. Kyse on mielikuvista: yleistyessään etanolin käryt tulisivat tutummaksi ja porukka alkaisi suosia sitä perinteisten sijaan. Joten hallitus luomaan mielikuvaa "coolista uudesta kärystä" :) (viitaten kaasuttelijan bensiinin tuoksua ylistävään kommenttiin).

        Suomesta tulee ekomaa liikenteen osalta välittömästi, kun autojen hinnat alennetaan, verojen ohella. Varmistetaan helppous tankkauspisteitä perustamalla tarpeeksi tiuhaan. Helppous ja halpuus kiinoostaa suomalaisia/on aina kiinnostanut. Varsinkin halpuus. Jos Suomessa olisikin ekoautoja paljon ja Ruotsissa halvempaa kaasua, kävisimme todennäköisesti sieltä hamstraamassa. Muistuu mieleen takavuosien voin ja sokerin rahtaaminen Ruotsin maalta "kun kerran on halvempaa".


    • mr.sixty

      Ehdottomasti pitäisi.

      • Ilona

        Valtion voi olla kustannustehokkainta tukea suurteollisuuden päästöjen vähentämistä, mutta ainakin sen verran pitäisi myös yksityisautoilun ekoistumista tukea, että jokainen yksityishenkilö voisi valita samalta viivalta körötteleekö bensakoneella vai ekoautolla. Itse olisin valmis laitamaan vielä hieman lisääkin ekoautoiluun...kuten laitan nyt jo esim tuulisähköön jne...


    • electric

      Miksi Priusta ei saa ladata tolpasta?

      • EKO

        Millä kaavalla "eko" autoista saadaan ympäristöystävällistä? Perkele, heti kun jokin asia on vähemmän haitallista kuin ennen ,se muuttuu mediassa luontoystävälliseksi.


      • Piuha puuttuu

        Kyllä kai sen saa ladata, mutta Suomeen myytävässä mallissa ei ole sähkötöpseliä...

        Vakavasti: Verottaja pelkää, että kaikki lataisivat Priuksensa verottomalla sähköllä. Vaikkapa omasta tuulivoimalasta tai aurinkopaneelista. Kaikkea pitää voida VALVOA ja sitten verottaa. Riittävän raskaasti.


      • Jeppe Niilonpoika
        EKO kirjoitti:

        Millä kaavalla "eko" autoista saadaan ympäristöystävällistä? Perkele, heti kun jokin asia on vähemmän haitallista kuin ennen ,se muuttuu mediassa luontoystävälliseksi.

        Itse juuri vastasit kysymykseesi. Sitä se luontoystävällisyys on: vähemmän haitallista.

        Olet kyllä oikeassa, ettei ekoautoilu ole oikotie onneen. Päästöjä pitäisi ennen kaikkea voida rajoittaa järkevämmällä auton käytöllä etc.

        Meillä ei kai ymmärretä autojen saasteettomuuden (siis käytön aikana, ekoautojen valmistuksessa muodostuvista ympäristöhaitoista en tiedä pätkääkään, saati, miten luontoa verottaa ekopolttoaineiden valmistus) tärkeyttä, kun missään kaupungissa ei ilmanlaatu ylitä koskaan huonoa. Vältävää hengitellään silloin tällöin, mutta siihenkin suurena syynä pöly ja muut ilman epäpuhtaudet.
        Mutta toista on kaupungeissa, joissa auringonvaloa toden teolla saa etsiä saateverhon takaa... Mexico City?


      • Late Lataaja
        Piuha puuttuu kirjoitti:

        Kyllä kai sen saa ladata, mutta Suomeen myytävässä mallissa ei ole sähkötöpseliä...

        Vakavasti: Verottaja pelkää, että kaikki lataisivat Priuksensa verottomalla sähköllä. Vaikkapa omasta tuulivoimalasta tai aurinkopaneelista. Kaikkea pitää voida VALVOA ja sitten verottaa. Riittävän raskaasti.

        Priuksessa on regeneratiivinen energian talteenotto, eli auto ottaa hidastettaessa jarruilla tai moottorijarrutuksessa vapautuvan energian talteen ja varastoi sen akkuun.

        Priusta ei voi ladata erillisellä ulkopuolisella latauslaitteella Suomessa, eikä missään muuallakaan maailmassa. Prius on hybridi (kahta voimalaitetta eli bensiini- ja sähkömoottoria käyttävä auto), joka tuottaa itse osan tarvitsemastaan energiasta. Vain sähköautoja ladataan erillisellä latauslaitteella.

        Tietoa Priuksesta:
        http://www.ajovalo.net/Koeajot/Prius_laaja.html
        http://john1701a.com/


      • t.bone
        Late Lataaja kirjoitti:

        Priuksessa on regeneratiivinen energian talteenotto, eli auto ottaa hidastettaessa jarruilla tai moottorijarrutuksessa vapautuvan energian talteen ja varastoi sen akkuun.

        Priusta ei voi ladata erillisellä ulkopuolisella latauslaitteella Suomessa, eikä missään muuallakaan maailmassa. Prius on hybridi (kahta voimalaitetta eli bensiini- ja sähkömoottoria käyttävä auto), joka tuottaa itse osan tarvitsemastaan energiasta. Vain sähköautoja ladataan erillisellä latauslaitteella.

        Tietoa Priuksesta:
        http://www.ajovalo.net/Koeajot/Prius_laaja.html
        http://john1701a.com/

        Kannattaa tutustua auton tekniikkaan, on muuten hieno laite. Autona keskinkertainen.


    • pihi

      Ekoautoja on jo suomessa vaikka kuinka paljon, mutta polttoainetta ei. Lähes kaikki uudet dieselit kävisivät hyvin biodieselillä. Suomessa riittäisi kesantopeltoa viljemään rypsiä.

    • myös

      Polttoaine lisämaksun (dieselveron)vaikka kulkis pelkällä vedellä.Millään polttoaineella ei saisi ajaa halvemmalla.Sillä se loppukin ekologisuus tapetaan.

    • Aatoilija

      ... on tilanteita joissa hybridiauto on hyvinkin järkevä. Esimerkiksi Kehä I:n ruuhkat ovat joka päivä sellaista köröttelyä 10-20 km/h keskivauhdilla, jossa pysähdyksissä ollaan suurin osa ajasta, tai sitten madellaan hädin tuskin havaittavaa nopeutta.

      Tämä vain kuluttaa auton moottoria, bensiiniä, ja ellei ole automaattivaihteistoa, myös kytkintä ja kuskin hermoja. Näissä ruuhkissa sähkö- ja siten hybridiautokin ovat paljon parempia kuin bensiini- tai dieselautot.

      Lisäksi tietysti suurin osa autoista on yhden hengen työmatkoihin liian isoja. Taajama-alueella pärjäisi hyvin Smartin kokoisella hybridiautolla. Jos sellainen olisi, ja se olisi vielä halpakin, hankkisin epäilemättä sellaisen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1289
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1059
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    4. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      31
      796
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      782
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      724
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe