Mitä

..työnantaja ilmoittaisi, että työsulku päättyy huomenna klo 06.00? Alkaisiko lakko?
4410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tässä tapauksessa olisi vain mentävä työpaikalle tietyn ajan kuluessa.
Alalla olisi tosin voimassa sopimukseton tila, mutta kyllä työntekijät työpaikoille ilmaantuisivat.
Lakko ei alkaisi koska siitä ei ole tehty asianmukaista ilmoitusta.

Äänestä
  • koneet siis kävisivät jopa 16 tuntia kerrallaan...

    Äänestä

  • ylityökielto? kirjoitti:

    koneet siis kävisivät jopa 16 tuntia kerrallaan...

    Ei. Koneet kävisivät 24 h.

    Äänestä

  • käynti kirjoitti:

    Ei. Koneet kävisivät 24 h.

    Jos ylityökiellon aikana vaan on riittävä miehitys koneilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapahtuisi jos.. kirjoitti:

..työnantaja ilmoittaisi, että työsulku päättyy huomenna klo 06.00? Alkaisiko lakko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu