Huolettaa miten meidät on tietoisesti tai vahingossa jaettu tai jopa ajettu riitautumaan toisiamme vastaan...
Suomalaiset alkaa olla hyvin tasaisesti jaettu esimerkiksi vanhoillisiin, joille homous ei käy missään tilanteessa ja vapaamielisiin, jolle käy jopa mielikuvitus sukupuolet eli käytännössä päästä keksityt uudet sukupuolielimelliset.
Suomalaiset on jaettu myös selkeästi rasismin mukaan tai jotkut ainakin näyttelee hyväksyvänsä kaikki ulkopuoliset kuten rikollisten ulkomaalaisten ilmaisen Kela-elätyksen joka rahoitetaan siis suomalaisilla työssäkäyvillä.
Suomi on jaettu nyt myös lakkolaisiin, osa hyväksyy Kokoomuksen politiikan sellaisenaan, osa haluaa lakkoilla ihan vaan siksi, ettei ole muutakaan tekemistä tai päivä ei kulu. Jotkut vihaa jo vähän kaikkia, eikä hyväksy mitään eikä ketään.
Lopulta sellainen valtio tuhoutuu kokonaan, jossa ei ole enää yhteistä päämäärää. Tulee kansannousu, sota, itsenäisyyden menetys jne...
Suomalaiset alkaa olla hyvin tasaisesti jaettu esimerkiksi vanhoillisiin, joille homous ei käy missään tilanteessa ja vapaamielisiin, jolle käy jopa mielikuvitus sukupuolet eli käytännössä päästä keksityt uudet sukupuolielimelliset.
Suomalaiset on jaettu myös selkeästi rasismin mukaan tai jotkut ainakin näyttelee hyväksyvänsä kaikki ulkopuoliset kuten rikollisten ulkomaalaisten ilmaisen Kela-elätyksen joka rahoitetaan siis suomalaisilla työssäkäyvillä.
Suomi on jaettu nyt myös lakkolaisiin, osa hyväksyy Kokoomuksen politiikan sellaisenaan, osa haluaa lakkoilla ihan vaan siksi, ettei ole muutakaan tekemistä tai päivä ei kulu. Jotkut vihaa jo vähän kaikkia, eikä hyväksy mitään eikä ketään.
Lopulta sellainen valtio tuhoutuu kokonaan, jossa ei ole enää yhteistä päämäärää. Tulee kansannousu, sota, itsenäisyyden menetys jne...
Vastaukset 42
Vanhimmat
Eniten tulevaisuudessa pelottaa, jos joutuu Suomesta lähtemään perheineen pois. Sitten onkin yhtäkkiä itse turvapaikanhakija, eikä löydy kuitenkaan mistään Suomen kaltaisia "hyvinvointivaltion" oloja. Ei ruokaa, ei rahaa. Vain tyhjyys jää jäljelle loppuelämäksi.
Sitten siellä toisessa maassa annetaan suomalaisille pakolaisille jalkapallo...
Ja sanotaan, että menkää te suomalaiset pelaamaan jalkapalloa, se auttaa teitä ja kotoudutte samalla siinä.
Ja mihinköhän tämäkin mielipide taas perustuu.. 🤔
Suomen itsenäisyyden on Sale ja Sanna jo täysin tuhonneet.
Maapallo on litteä.
Ollaanpa tarkkana välilehtien ja ketjujen kanssa..
Onko nyt niin että on tullut Haaviston aika ja että ainoastaan sodomia voi enää pelastaa Suomen tästä fasistien kaappaamasta tulevasta hirviöllisestä kehityksestä?
Vihreät jakavat kansaa sukupuolihumpallaan, eri sukupuolet ja seksuaaliset suuntaukset saadaan so toisiaan vastaan...
Tuo on vain persukonservatiivien ongelma kun eivät kykene hyväksymään tosiasioita.
Mitä "tosiasioita"? USA:sta tuotua sukupuolioppia, jossa kuka tahansa voi olla mitä tahansa sukupuolta häilyvien tuntemustensa mukaan? Sitäkö, joka on vielä pohjimmiltaan naisvastaistakin?
Se on tehty eun toimesta tieten tahtoen koska hajoita ja hallitse. Liittovaltiota sillä tehdään.
Kaikki alkoi pesukarhusta joka leimattiin natsiksi. Kansallinen sovinta vaatisi totuuskomission asettamista joka puhdistaisi pesukarhun maineen.
Nyt on varmasti seuraavaksi muodissa erotaan kirkosta ja erotaan armeijasta !!
Ennen oli kaikki niin paljon paremmin. Jokainen lapsi kasvatettiin lapsena niin, että tottakai kirkkoon mennään joka vuosi laulamaan kauneimmat joululaulut ja isona armeijaan, naimisiin, lapset, talo yms. Ei todellakaan saanut valita tai ei edes kehdattu kapinoida mitään konservatiivista vastaan. Silloin Suomi oli huomattavasti yhtenäisempi. Oli turvallisempaa ja selkeämpää, kun kaikki tiesi vauvasta vaariin, että näin tehdään, koska näin on aina tehty.
Kirkosta vieraantuminen ja vapaamielisyys tuhosi samalla myös normaalin pariutumisen. Tinder on melko säälittävä yritys löytää loppuelämän avioliitto. Moni on yksin ja lapseton eli melko hukassa mikä elämän tarkoitus on.
Ateisteille elämällä ei ole yksilötasolla mitään merkitystä. Evoluutio karsii heikoimmat ja vahvimmat selviytyvät jatkaen elämää.
Ei Suomessa ole tulossa suurta vastakkainasettelua. Valitettavasti Petteri Orpo on ohjaksissa, kykenemättä johtamaan Suomen kokoista maatamme. Hän teki jokseen lakonisen aloituksen ja sitten rykäisi muita kuunnellen. Nyt hänen pitää kehittää tarina, kuinka palata takaisin lähtöruutuun.
Hieman käy sääliksi miestä.
Siirtää vastuun Purralle, siinä on tyyppi jolla on Munaa, en tod ole samaa mieltä mutta kyllä Orpana on nyt kiven takana piilossa kun pitäis ottaa vähän vastuuta..
Orpo on mies paikallaan seniorikahvilassaan,mitä se sitten tarkoittaakin.Marinilla oli siihen aikaan joku tolkku ja torppasi tämän.Sen jälkeen Marinikin iso aalto vei mukanaan.Kiuruhan oli sekaisin koko ajan.
Mariini oli Nainen paikallaan, edustava ja fiksu, siitä tulee vielä presidentti meille👍
Persut käyttävät kirjoitteluissaan sanaa kommunisti. Sellaisia on Suomessa kovin vähän, eikä eduskunnassa yhtään. Voimakas kirjoittelu repii kansaa, ja sen korjaaminen kestää vuosia. Stubb lupaa presidenttinä ollessaan yhdistää kansaa, on siinä vaikea tehtävä.
Ei vuoden 1918 tapahtumissa ole mitään pelättävää. Se on tähtiin kirjoitettu . Se tulee vääjäämättömästi , ellei Putiini hyökkää taas avuttomalla tinasotilas-armejallaan -44 asteen pakkasilla RAATTEENTIELLÄ. ja syntyy TALVISODAN HENKI joka pelastaisi ,,,,,ehkä ,,,,, meidät ?. Mennessäpähän näkyy -----?????
on tietysti hyvä muistaa että suomalaiset itse ampuivat mainilan laukaukset ennenkuin päästään raatteen tielle.
mistä se bättre fjölk vai miten se menikään lause on tullut tänne jäädäkseen.
Valehteleva putinisti. Koko maailma (paitsi sinä) tietää että kyseessä oli Neuvostoliiton tekosyy aloittaa sota.
SDP aloitti 1918 aseellisen kapinan laillista hallitusta vastaan.
SDP johtoinen vasemmistolainen ay-liike aloitti taas lakkokapinan laillista hallitusta vastaan.
Ennen aseellista kapinaa 1918 SDP oli johtava hallituspuolue, mutta hävisi vaaleissa ja joutui oppositioon.
Ennen nykyistä lakkokapinaa SDP oli johtava hallituspuolue, mutta hävisi vaaleissa ja joutui oppositioon.
Ennen kumpaakin rähinää SDP:ssä oli vallankahvassa äärivasemmistolainen siipi, joka joutui kesken vallalla leikkimisensä syrjään vallan kammareista.
1497 Kolumbus löysi Amerikan, jonka viikingit oli löytäneet ja 500 vuotta aiemmin. Jota kukaan ei ollut ees hukannut kun intiaanit asu jo siellä... Mitä? Ai sori, mä luulin että jauhetaan vaan historiasta...
"Anonyymi
2024-02-02 23:29:23
Mitä? Ai sori, mä luulin että jauhetaan vaan historiasta..."
---------------
.............kuten myös Faaraot jotka keksivät jumalat 3000v e.a.
Kuitenkin juutalaiset kirjoittivat raamatun vasta 700v e.a
Eli faaraot voittivat.
KURAHAARAT ei edes tunne sanaa historia ,, joko pääset yksin ylös syöttötuoli Stadi , ?
Ei täällä kovin suurta kahtiajakautumista ole, vaikka palstan mölinöistä voisikin sellaista päätellä. Suurin osa suomalaisista ei kuitenkaan lue tätä palstaa eikä koskaan kirjoita tänne mitään. Esimerkiksi omista työtovereistani ei kukaan koskaan.
Äärioikeistolaiset fasistiset haittapersut toki jakavat kansaa voimakkaasti, mutta persuja on vain vajaat 20 % äänestäjistä ja äänestäjiä on vain 70 % kansasta, joten persuja siis vielä paljon vähemmän kuin tuo 20 %, reilusti sen alle.
Toinen porukka joka yrittää jakaa kansaa vihapuheilla ovat putinistit ja Kremlin kätyrit, mutta he vasta mitättömän pieni porukka ovatkin. Ei mitään kannatusta Suomessa niillä maanpettureilla.
Kansaa jakavat ovat siis noita ääripäitä sekä oikealta että vasemmalta. Suurin osa kansasta on kuitenkin siitä väliltä, eikä kuulu öyhöttäjien porukoihin.
no jos ylen henkilökuntaa lentää viikonloppulomille yksityiskoneilla välimerelle ja maanantaiksi takaisin töihin niin onhan siinä jotakin pielessä jos pää märkänä painat töitä talvipakkasella muutaman tonnin extraa ja joudut lusimaan veropetosta työnteostä.
eipä siinä taida polliisipäällikötkään olla sen kummempia.
ettäkö suomi jakaantuu. onhan se hyvä että pärjäävät ja onhan heillä vastuuta ja perheet elätettävä.
Voisi kuvitella, että aloittajalla on vääristymä mainitsemistaan asioista eikä kykene tai halua käsitellä niitä totuudenmukaisesti.
Hei Napoleon! Oletko suorapuheinen ja kohtelias vai paha ja kiero ihminen? Muuta Espanjaan?! Kun siellä osoitetaan sinua ja sotaan ”Te kiero”, voit kokea hyvää oloa. ))
Eilisessä Ylen presidenttiehdokkaiden väittelyssä korostui yksi perustavaa laatua oleva piirre. Tuo piirre ihastuttaa toisia, mutta vihastuttaa toisia. Olen asunut molemmissa päissä Suomea, tai no, melkein, niin olen tehnyt joitakin premissiluokan havaintoja kommunikaatiomalleista.
Suuri ero Lapin ja etelän ihmisten välillä pitäisi saada tutkituksi kielitutkimuksenkin menetelmin, onko kysymyksessä tilastollisesti merkitsevä ero. Graduiksi ja väitöskirjoiksi.
Ensin on kerrottava, että kun asuin Lapissa, ihmettelin monesti tuota eroa. Nimittäin etelän ihmiset ovat yleensä kokemukseni perusteella arvioiden suorapuheisempia ja sanovat suoraan mitä ajattelevat. Lapissa monesti ensinnäkin puhuttiin vertauksien kautta ja annettiin vastapuolen ja viestitettävälle lanseeratun kuvitellun yleisön ns. ymmärtää asioita, eikä sanottu suoraan. Aina jälkeenpäin voitiin sanoa, että enhän minä niin ole sanonut… Ns. kaksoisviestintä oli tapa. Varsinkin yhdistettynä siirtovaikutuksen keinoina ns, kehyskertomuksiin.
Pohjoisessa oli ”sisäänkirjoitettuja arvoverkkoja ja säätyajattelua ja ikään kuin luokittelevia oletettuja arvokonteksteja”, joiden kautta, ikään kuin yleisön, eli säätykontekstin kautta kuulijan oli ymmärettävä ja asetettiin ymmärtämään oma positionsa ja sitä kautta arvosuhteensa yhteisössä ja asemansa suhteessa keskusteltavaan asiaan tai ilmiöön. Noissa keskusteluissa oli aina tuo oletuskonteksti ja ennakkoarvo keskustelukumppanista; usein stereotyyppinen ihmisten luokittelu, läsnä. Hän, joka ei tuota ilmiötä ymmärtänyt ja sanoi tai puhui suoraan keskittyen vain asiaan tai ilmiöön sinänsä objektiiviselta pohjalta arvioiden, pidettiin hiukan tyhmänä. Ei olekaan vallan ihme, jos tohtori Lapissa tai Savossa tulee lausahtaneeksi: ”Arvaa oma tilasi, anna arvo toisellekin.” -Se on pohjimmaltaan kontekstualisoitu negatiivisen arvoviestinnän luokittelevaksi lähtökohdaksi, jossa sanoja haluaa opastaa oletettamaansa alempiarvoista henkilöä arvoverkoissa ja kommunikaatiotilanteissa.
Pohjoisessa ihmisten suhde ja asema arvoyhteisössä oli kommunikaatiotilanteiden dominanssi kriteeri ja itse asia oli toissijainen. Tuo piirre on paitsi ahdistava, myös erittäin luokitteleva, diskriminoiva ja stereotypisoiva. Mandaatti sanoa oli totuuden ensisijainen kriteeri. Lisäksi Lapissa oli tyypillistä, että kumarrettiin syvään herroille ja koulutuksen kautta määrittyville ihmisten arvoluokituksille. Lähes aina oli jo etukäteen ns. ymmärretty toisen henkilön totuus motivoituneeksi jostakin omista intesseistä ja tilanteesta johtuvaksi ja aina negatiivisten stereotypioiden kautta.
Tässä voi olla dilemma. Nimittäin Lapin ihmiset ovat sisimmässään usein ylpeitä ja kilpailuhenkisiä. Pohjoisen karut olosuhteet ovat muovanneet ihmisistä sellaisia, jotka kukin on oman elämänsä herra. Lapin ihmisissä on kuitenkin myös erittäin mukavia piirteitä ja ihmisläheisyys voi olla hyvinkin syvää ja oivaltavaa sekä parhaimmillaan hyväksyvää ja huomioivaa.
Mutta se ei ollut kuitenkaan samanlainen kuin Savossa usein kuulemani lausahdus: ”Ei se ole kummempi kuin me muutkaan”. -Tuo lausahdus väheksyy paitsi itseään, myös kanssaihmisiä. Entä Jyväskylässä: Ovatko ihmiset maan innokkaimpia pitämään ja luokittelemaan muista ihmisistä stigmatisoituja negatiivisia määrittelyjä ja toimimaan sen mukaan yhteiskunnallisina toimijoina? -Kysyi yksi keskustelija. Hän inhosi tuota piirrettä yli kaiken. Jos tuollaista on, se on vahingollista jopa koko maan kannalta.
Mutta entä Etelässä? Helsingin seudun ihmiset ovat minun kokemukseni mukaan kommunikaatiossaan suorempia ja ns. ”antavat ymmärtää” vähemmän. Siitä piirteestä olen nauttinut ja sitä piirrettä arvostanut. Onko sekin vain stereotypia? Kohteliaisuus ja positiivisuus ovat etelässä aidompia? Ehkä siinä on jotakin samaa pehmeämpää asennetta kuin esimerkiksi vertaamalla Suomen ja Ruotsin, tai eteläisten ja pohjoisten maiden mentaalisia tyypillisiä karaktäärisiä muuttujia. Mitä karummat olot, sitä enemmän myös väestötasoilla tulee esille ”pieni mutta pippurinen” -mentalistiikka. Vauraudessa, lämpimässä ja armollisessa voi piillä pehmoilun siemen? Vihollisuuksien siemenet on kylvetty eriarvoistaviin stereotypioihin ja asenteisiin ihmisten luokitteluissa meihin ja muukalaisiin, arvostettuihin ja väheksyttäviin.
Kumpia on enemmän väestössä, köyhiä vai rikkaita? Miten se vaikuttaa ehdokkaiden puheissa ja äänestyskäyttäytymisessä ja valitun puheissa ennen ja jälkeen vaalien?
Mä en usko että pienituloinen, oikeesti köyhä lakkoilee vaan vapaapäivän vuoksi, tässä on kyse tosi isoista asioista jotka menee syvemmälle kuin pelkästään lakkoiluun, mm ansiopäivärahan porrastuksesta. Esim mä oon maksanut liitolle 30 vuotta siitä, että jos mulle joskus tulis riitoja työnantajan kanssa niin sieltä saisi tukea, koska pienen köyhän ihmisen ei ole niin helppoa palkata asiantuntevaa lakimiestä jos riita menisi niin pitkälle. En ole tarvinnut, mutta satoja(?) muita varmaan on. Toinen, tärkeämpi asia on meidän palkka. Niillekin, jotka ei kuulu liittoon, meidän puolesta neuvotellaan minimipalkat, lomat ym ym. Mikäli ammattiliittoja ei olisi, kuten reilut 100 vuotta sitten oli Suomessa, me tehtäisiin töitä aikalailla vaan työnantajan ehdoilla. Tavallisen köyhän tallaajan mielestä kaikki ei tietenkään ole edelleenkään mennyt niinkuin elokuvissa, palkankorotukset on yleensä prosentuaalisia, eli parampipalkkaiset saavat enemmän kuin pienipalkkaiset. Kuitenkin kaikenkaikkiaan ammattiliitot tuovat jonkinlaisen turvan ja ihmisoikeuden kaikille työläisille, ja tätä nykyinen hallituksemme on nyt purkamassa. Se on syy työtaisteluihin ja lakkoihin.
Ay-liikettä tarvitaan eikä sitä kukaan kielläkään.
Mutta tarvitaanko SDP:n ja Vasemmistoliiton työrukkasena toimivaa ay-liikettä, joka poliittisilla lakoilla pyrkii juuri repimään kansaa kahtia: riistävä kapitalistiluokka ja riistetty työväenluokka?
Presidentin vaaleissa näiden puolueiden ehdokkaat saivat yhteensä alle 10% äänistä.
Vaikka kaikki äänestämättä jättäneetkin olisivat äänestänyt pelkästään SDP:n ja Vasemmistoliiton ehdokkaita, niin silti ne olisivat jääneet reilusti alle puolen.
Loimaan liitto suurimpana kertoo siitä, että Suomeen tarvittaisiin puolueeton ay-like, joka toimisi työntekijöiden eduksi eikä yhteiskuntajärjestelmän muuttamiseksi.
Ei näiden alle 10%:n johtamia.
Akava on lähellä sellaista puolueetonta ay-järjestöä, koska sen jäsenet pääsääntöisesti käyttävät omia aivojaan eivätkä ole siksi kellokkaiden vietävissä mölisemään sonnilauman tavoin toreille.
Anonyymi-ap
2024-02-02 21:41:57
Oletteko huomannut : SUOMI jakaantunut ?!
Huolettaa miten meidät on tietoisesti tai vahingossa jaettu tai jopa ajettu riitautumaan toisiamme vastaan... osa hyväksyy Kokoomuksen politiikan sellaisenaan, osa haluaa lakkoilla ihan vaan siksi, ettei ole muutakaan tekemistä...............
---------------------
Itseppä kuulut hyvä Rouva siihen jako sakkiin.
Olet samalla puolella haalituksen "köyhät kyykkyyn" linjalla.
Sinä kannatat ja vedät Ek`n lippua salkoo.
Mutta se on sun valintas.
Minä kannatan Demokratiaa haalitus toteuttaa kurjistamista.
ON SE NIIN MERKILLISTÄ, MITEN VAIKUTTAA JA NÄKYY HOMOUS PEKKA HAAVISTOSSA. HOMOLLA SE NAAMA NÄYTTÄÄ HOMOLTA, SIIHEN HOMO MUUTTUU.
EI HÄN EDES YMMÄRRÄ, ETTEI HÄNELLÄ OLE MITÄÄN MAHDOLLISUUKSIA PRESIDENTKSI, SIIHEN VAADITAAN SUOMESSA, TERVEJÄRKISTÄ JA SUORAPUHEISTA JA TERÄVÄÄ ÄLYÄ, EIKÄ MISSÄÄN TAPAUKSEESA SAA OLLA HOMO PARI.
Mutta Linnan juhliin kelpaa kyllä kättelemään homopari, siis ainakin jos ovat persuja, kuten Tynkkynen ja Vigelius, jotka kävivät poikapareina miespuolisoidensa kanssa kättelemässä Linnan juhlissa. Mutta tämä on siis sallittua vain persuhomoille?
On suomalaiset ja sitten on mutaloiset, on huomattu.
Olen huomioinut ajattelun laiskuuden.....
Äly saadaan lahjaksi ---- MUTTA VIISAUS ON ITSE HANKITTAVA !
Suomi on täys persläpi valtio, itäeurooppalainen yhteiskunta on porvarin unelma ja sitä nyt haetaan vaikka väkisin leikkauksilla ja köyhät kyykkyyn politiikalla.
Sopisi unelmaksi monelle muullekin kuin porvarille.
Esim. Viron talous nousee ohi Suomen 5 vuodessa. Silloin virolaisen työläisen elintaso on korkeampi kuin täällä demarien luomassa hyvinvointivaltiossa. Työläisten muuttoliike työn perässä tuleekin suuntautumaan Suomesta Viroon kuin ennen Ruotsiin. Silloin Viro saa Suomesta halpaa työvoimaa.
Sanna Marinin huvitteluhallituksen aikana Suomi köyhtyi ulkomaille 40% lisää!
Ilmankos Antti Rinteen mukaan ihan kutkutti ajatus tuloksista, kun nämä tulokset tulevat näkyviin parin vuoden päästä (meni jo).