autoa missään ollut tuotannossa?
Onko takamoottorista mutta etuvetoista
Anonyymi-ap
72519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Ei tule oikeastaan muuta mieleen kuin se joku afrikka rättisitikka jossa oli moottori sekä etu- että takapuolella...,,
Takaveto NECKARILLA TAISI OLLA TAKANA MOOTTORI-
ja olikos kuiplafolkkarissakin?
Löytyy joitakin prototyyppi autoja esim. Gregory Sedan 1947
https://www.lanemotormuseum.org/collection/cars/item/gregory-sedan-1947/
Katto pirua,,,kummiski oikea kosla..:)
>>The prototype example you see here is a sedan with a rear mounted engine that drives the front wheels. <<
Lasketaanko tähän joustavasti Porsche 911 nelivetomallit?
AWD Porsche Models
You’ve read about the benefits of the Porsche All-Wheel Drive system, so which vehicle is right for your everyday driving needs? The good news is that Porsche AWD is offered as standard or available for many of the models in the lineup. That means you can take your pick of luxury designs and features to find just the right model for you. Take a look at some of the AWD Porsche models available:
Porsche Macan
Porsche Cayenne
Porsche 911 Carrera — 4, 4S, 4 GTS
Porsche 911 Targa — 4, 4S, 4 GTS
Porsche 911 Turbo
Porsche Panamera — 4, 4S, GTS, Turbo
https://www.porschefremont.com/porsche-awd/
Neljä vetävää pyörää,,,
Onpas kerrankin erilainen aloitus.
Ei tule kyl yhtainuttaka mieleen moisii.
Kiihdyttäes paino menee taakke, joten melkone sutijahan moinen tietty ois, eikö?
Entäs toisinpäi? :P
Etumoottorinen takaveto? :P
"Etumoottorinen takaveto? :P"
No niitähän ne "autot" oli pääasiassa 50-60 luvuilla...,,, ja kyllä niillä tietysti pärjäsikin etelä- ja keski-Euroopassa...,,,
mahdollisesti jopa USAssa... en ole varma...
Onhan näitä ollut vaikka kuinka paljon.
Fiateja oli monta mallia. Hyvin suosittuja olivat Fiat 600 ja Fiat 850. Tcastava, Neckar, Jalta ja varmaan monia muita.
Tällaisella autolla ajaminen on hieman erikoista. Aivan kuin yrittäisi heittää silitysrautaa vastatuuleen johto edellä.
Eiku se on Zastava. Kirjoitin väärin. Jugoslavian autotehtaiden luomus Fiat 600 autosta. Halpa kansanauto.
Ne ei olleet etuvetoisia vaan takavetoisia....,,,
Taka moottorisia mutta ei etuvetoisia
Fiatissa oli edessä poikittainen lehtijousi ja takana kolmiotukivarren päissä kierrejouset. Takapyörät eivät oikeastaan koskaan olleet oikeassa asennossa, ehkä hyvin tasaisella tiellä.
Tuo takajousituskonstruktio oli melkein kaikissa takamoottorisissa autoissa huippu-urheiluautoja lukuunottamatta. Chevrolet Corvairiin sai jälkiasennusosana rajoittimen mikä esti takapyöriä tippumasta suora-asennosta alaspäin mikä paransi turvallisuutta.
Mm. BMW ja Datsun 1600 käyttivät 60-luvulta alkaen kolmiotukivarsia kierrejousen alustana takaakselissa, erillisjousitus.
Tarkasti takavetoisten heilurivarsijousitus on eri kuin kolmiotukivarsijousitus joka pitää pyörän oikeassa asennossa toisin kuin heilurivarsi joka muuttaa pyörän asentoa jousituksen toimiessa...,,
Eikös Citroen 2cv:ssä ole semmonen takapyörä ripustus, että pitkittäisen varren päässä on koko takapyörän höskä ja varsi on laakerilla kiinni rungossa. Jousi on sitten välissä?
Se pitää takapyörän oikeassa asennossa. Kumpi se nyt sitten on camber vai caster?
Kun on citroenistä kyse se on aivan oma tapauksensa :D
Tuossa jotain havainnollistamista siitä jousituksesta
Innovation like you've never seen - the Citroen 2CV suspension
https://m.youtube.com/watch?app=desktop&v=j7pFxgDmZXQ
Sitten oli vielä Neckar Jagst 770 noita pikkufiiiatti-look-a-likeja
Zaz Jalta kai vielä lasketaan noihin pikkufiiiatti kopioihin vaikka mikään osa ei sovikaan, venäläiset teki alkuperäisestä poiketen siihen oikean etujousituksen kolmiotukivarsineen...,,,
Luin huonosti tuon. Piti olla etuvetoinen takamoottorinen.
Pitää alkaa suunnittelemaan semmosta.
Entä kori päinvastoin?
ONhan sitä kaikenlaista kummallista kokeiltu, esim. Skoda MB kokeili kääntää testifarmariautossaan tavanomaisen skodan moottorin kyljelleen että siitä saataisiin takamoottorinen farmariversiso, ymmärrettävistä syistä ei tullut koskaan tuotantoon vaan vanhan etumoottorisen Felician farmarin tuotantoa jatkettiin rinnalla...,,,
En oikein ymmärtänyt tuota. Mutta semmosta.
Skoda Felician kanssa värkkäilin. Jossain vaiheessa hän oli rakastettuni. Välillä alla ja päällä räntäsateessa.
No kun siihen takamoottoriseen Skodaan ei olisi saatu tavaratilaa taakse muuten kuin kääntämällä moottori pystyasennosta kyljelleen, mutta se olisi vaatinut käytännössä koko moottorin uudelleensuunnittelun alkaen tiivisteistä ja voitelusta kylkiasennossa ym. Oli sillä kuitenkin ajettu 7000 testikm vuonna 1963...,,,
Niin, se MB. Tosin eihän tavaratilan ole pakko olla takana. Ja ei sitten siinä Skodassa ollutkaan.
Puhummeko aivan samasta mallista?
Siis tämä versio
https://www.apu.fi/artikkelit/lahes-unohdettuja-malleja-skoda-990-hajaja
Samperi, en ole tainnut edes nähdä tuollaista. Farmari.
Onko noita tuotu Suomeen?
Ei niitä ole kuin yksi ainoa kappale valmistettu ja se on Skodan museossa.
Toimivana se olisi ollut ihan cool mutta ei ihan riitä kommunistinen puuliiteri-"suunnittelu" tähän..,,,,
Pete Pasanen rakensi Kahdesta Warburkista leikkasi molemmat keskeltä ja liitti etupäät yhteen ,tuli molemmista päistä ohjattava nelipyöräveto,nelipyörä ohjaus.Ei etes Itäsaksalaiset ja Venäläiset tajunut sitä.
Tuliko siitä spede wartburgista myös kaksinverroin kakstahtisaasteita :D Me kuollaan kaikki häkään
Se ei liene sattumaa miksi Volkswagen kuplassa oli tuotantoon tullessaan ilmajäähdytteinen bokserimoottori eikä nestejäähdytteinen
Sehän on kun vanhalla kuplavolkkarilla pakittaa.
No sillä ainakin pääsee yleensä lumihangesta pois pakittamalla :D
Mutta siinä oli se vaarallinen heilurivarsijousitus takana kuten oli NSU:ssa ja Skodasa
On.
Buckminster Fuller's 1933 Dymaxion ja 1947 Gregory Sedan.
Ole hyvä.
Pöe! Tarkennan
Eteenkin kun kävi virtsalla
Voin juoda tankistas siis
Dymaxion replika video
https://www.youtube.com/watch?v=N1yxFDvqALI
Yksikään takamoottori etuvetoinen ei ole päässyt tuotantoon asti.
Dymaxion on/oli videon mukaan keskimoottorinen. Eipä tuonne takapyörän taakse näyttäisi moottoria mahtuvankaan.
Hemmetin hyvä avaus kesken vaalihurmion! Kiitos!
Ostatko vw Polo Classikin vm 1998, on ajettu 108.000 km, punainen.
Sitäpaitsi voin otsonoida sen sisustan.
Sitäpaitsi voin onanoinda sen sisustan.
Keskimoottorinen on tasapainoinen painojakauman kannalta, mutta se ei ole takamoottorinen.
Tässä on oikeasti keskimoottorinen auto muut ovat leikisti,,,
https://www.drive.com.au/caradvice/meet-the-only-true-mid-engine-car-ever-made/
Persuissa se on takamoottori kuten Vigeliuksesta ja Tynkkysestä tiedämme.
Voihan tässä presidentiksikin tulla takatuuppari
Se on toi kommarien luonnevika jo sellanen, et saa olla ihan vapaasti vaikka pedofiilihomo, kunhan vaan kannattaa kommunismia! :) Kaikki muut homot taas sit pitäis heittää minareetin katolta alas.
Miksei,onhan suurin osa veneistäkin takatuuppareita. eikä kukaan pidä sitä vikana.Miksi ei presidentti.
Skoda 1000MB tais olla, monessakin mielessä oli teknisesti joka tapauksessa merkillinen teelmä. Mm. moottori takana mutta syyläri edessä, ajoviiman puuttuessa keitti ja syylärin vesi piti ilmata ym. Tästä tehtiin vieläpä farmari, jossa moottori jääräpäisesti takana, tässä tapauksessa tavaratilan lattian alla. Varmaan kätevä huoltaa, jolloin suorastaan kannustetaan laiminlyömään......
Se 1000mb skoda jossa syyläri oli jo edessä viittaa siihen että tsekeillä oli jo suunnitelmat etumoottorisesta autosta mutta ei saatu C.C.C.P.:stä lupaa,,,,,,
Takatuuppari toikin.
Miksi ajoviima olisi puuttunut, kun syyläri on edessä - kuten kaikissa nykyautoissa...jokin meni ohi....?
Olihan siinä ajoviima ja 12 litran jäähdytysjärjestelmä...,,,
Hmm Marin käy etanolilla
ja vetää Hmm viinaa päälle
Persut eivät käsitä että se on sama asia käytännössä.
Pontikka tehnyt tuhoa.
Pontikkakin on sama asia käytännössä!
Muttei mikään mahti maailmassa poissulje mahdollisuutta ottaa ensin etanolia, sitten viinaa, ja lopulta huuhdella kurkku pontikalla, braniac.
Eikös armeijan BTR ole mielikuvitusta käyttäen tämmöinen tarvittaessa. Muistaakseni oli kaksi moottoria, edessä ja takana ja kytkee sen takamoottorin käyttämään etupyöriä. Hä. Voin muistaa väärinkin, kävin armeijan ennenkuin joku Jone oli syntynytkään.
uuno turhapurossa warre jossa keula ja moottori molemmissa päissä samoin veto ja ohjaus
Muttei TUOTANNOSSA! Kuten alotuksessa vaadittiin.
Takamoottorinen auto....
On kuin yrittäisi heittää vasaraa varsi edellä.
Takatuuppari oli kai teknisesti kaikkein halvin valmistaa...,, mutta sitten alettiin vaatia kolariturvallisuutta ja ajo-ominaisuuksia...,,,,,
Vanhat takamoottori Porschet varmaan aika arvaamattomia osaamattomien käsissä. Nykyään saaneet ohjattavuutta rauhallisemmaksi, painojakaumaa paremmaksi ja on ajonvakautuksetkin apuna.
Onhan Porsche 911 joidenkin mielestä hankala ajettava. Joidenkin.
Ne takamoottori Porschet on kunnolla suunniteltuja eikä niissä ole mitään alkeellisia heilurivarsijousituksia.
Tesla?
Jos se takamoottori on huono niin miksi sitten kaikki todelliset superautot on "takamoottorisia"???
Termi näille on keskimoottori mutta ei se ole auton keskellä,,,
Takamoottori tarkoittaa, että moottori on taka-akselin takana, keskimoottorisessa akselien välissä.
Vanha armeijan neliveto transportteri jossa motti takana ja siitä kytkee takavedon pois niin on etuveto ja motti takana.
Mutta eikö siinä ole takaveto "pakolla" päällä ei sehän on transpurtterin perusta...,,,