Aviomieheni petti minua parhaan ystävättäreni kanssa

Onko yksi syrjähyppy riittävää syy päättää 14 vuoden avioliitto?
Olen tullut siihen lopputulokseen että on, jos syrjähyppy on erityisen törkeä.

Olen ollut mieheni kanssa onnellisesti avioliitossa 14 vuotta. Jokin aika sitten yllätin mieheni itse teosta, sängyssä vieraan naisen kanssa. Tai nainen ei ollut oikeastaan ihan vieras, vaan hän oli yhteinen ystävämme ja minun työkaverini. Kutsutaan häntä nyt vaikka Tiinaksi.

Olen tuntenut Tiinankin jo 10 vuotta ja olemme työskennelleet yhdessä samassa parturi-kampaamossa.
Eräänä kohtalokkaana päivänä kävi niin, että Tiinalla oli vapaapäivä mutta minä olin töissä. Työpäiväni päättyi kuitenkin ennakoitua aiemmin, ja menin kotiin jo klo 14 päivällä. Yllätyksekseni myös mieheni oli kotona, ja löysin hänet makuuhuoneestamme työkaverini Tiinan kanssa.
Kotiinpaluuni oli vieläpä erityisen pahasti ajoitettu, sillä heillä näytti olevan meneillään kanssakäymisessään ns. "huippukohta".

Myös Tiina on naimisissa, eli hän petti myös omaa puolisoaan minun mieheni kanssa. Seurasi paljon kasvojen punotusta, itkua, selittelyä, pahoittelua...
Jätin työpaikkani, sillä en voi olla enää samassa työpaikassa kuin Tiina.
Mieheni kanssa olemme nyt asumuserossa, ja olen päätynyt viedä eron lopulliseksi.

Ehkä minun ei tarvitse olla liian katkera. Olen vasta 37-vuotias ja voin aloittaa uuden elämän. Sitä minä en kyllä tiedä, tietääkö Tiinan aviomies vaimonsa uskottomuudesta. Minä en ole siitä hänelle kertonut vaan se on heidän asiansa. Pitäisiköhän kertoa?

29

3263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan sen lutikan miehellä oikeus tietää mitä hänen selän takana tapahtuu.

      • olet ehkä oikeassa.


      • Anonyymi

        Ajatelkaa lapsia!!!


      • Anonyymi
        evelyn-86 kirjoitti:

        olet ehkä oikeassa.

        Pohdiskelua tällainen vaatii, punnitse miehesi arvot, onko luotettava, tuntuuko yhdessä oleminen tämä jälkeen sellaiselta, että siinä on hyvä sinunkin olla? Pettäjä pettää jatkossakin, tapahtuuko se kuukauden, vuoden päästä, onko sillä merkitystä, tilaisuus tekee varkaan ja jos on aiemmin siitä pettämisestä selvinnyt, uskoo selviävän myöhemminkin?

        Kipukynnys laskee ja ajattelee, että riski jäädä kiinni uudestaan on pienempi, jos tietää niksit joilla kiinnijäämisen riski pienenee? Manipulointi ja valkoiset valheet voivat olla keinoja välttää kiinnijääminen? Ei välttämättämättä ymmärrä sitä, että sinulle on laitettu itämään epäilyn siemen hänestä, ikävät asiat eivät unohdu. Pettäjä on itsekäs ja ylimielinen.


    • Anonyymi

      Huorien kanssa ei ole järkevää olla tekemisissä.

    • Olen joskus nähnyt semmoinen elokuva joskus Älä katso TV paljon

    • Anonyymi

      Totta kai pitäisi kertoa. Etkö sinäkin haluaisi tietää!!

      Miksi ihmeessä peittelisit ja mahdolistat tämän Tiinan pettämisen, ei muuta kuin kertomaan hänen puolisolleen millainen TIina on.

      Ja ilman muuta ero tuollaisesta miehestä, joka kotonaan makaa vaimon ystävän kanssa. Empä oikeastaan pahempaa tapaa pettää tiedäkään.

    • Anonyymi

      Tiedän tuo parturiliikkeen sekä sinut ja Tiinan ,olenhan ollut asiakkaananne jo jonkun aikaa, ilman muuta kerrot Tiinan miehelle ja kuka ties vaikka saisit hänestä kumppanin ainakin miehen tarpeitasi tyydyttämään.

    • Anonyymi

      Onneksesi Tiina ole sun sisko.

      • Anonyymi

        Tai mikä pahinta että Tiina olis sen veli.


    • Anonyymi

      Asetu Tiinan tilanteeseen tai enemmänkin Tiinan miehen asemaan, arvosti sinua ja sun suhdetta noin paljon. En koskaan suosittele kostoa, mut jos ihminen on selkärangallinen ja haluaa pelaa reilua peliä. Siihen ei salailu kuulu, jos toinen on toiminut raukkamaisesti.

      • Anonyymi

        No miehenä haluaisin tietää jos vaimoni pettää. Ei kai se ole mitään kostoa jos joku mulle sen kertoo. Ikävä tietohan se on, mutta haluaisin silti tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miehenä haluaisin tietää jos vaimoni pettää. Ei kai se ole mitään kostoa jos joku mulle sen kertoo. Ikävä tietohan se on, mutta haluaisin silti tietää.

        Totta, kuka haluaa elää valheisessa suhteessa? Jokainen päivä on liikaa. Puhumalla sovitaan tai erotaan,.mut pelin oltava reilua, kun on sitouduttu liittoon. Suurin kärsijä on aina uhri.


    • Anonyymi

      Tottajai kerrot

    • Nyt puoli vuotta tämän kertomani jälkeen, olen asumuserossa pettäjä miehestäni. Avioero on vireillä, joten yksi pettäminen riitti siihen, varsinkin kun petti minua ystäväni kanssa.
      Entistä ystävääni Tiinaa en jaksa vihata, vaan välimme ovat muodollisen ystävälliset mutta viileähköt. Emme ole samassa kampaamossa töissä enää.

      • Anonyymi

        Entäs Tiina? Vaihtoiko sun exään vai pitikö entisen miehensä? Tietääkö Tiinan mies tapahtuneesta??


    • Anonyymi

      Ei ole olemassa mitään säädöstöä, että mikä on riittävä syy päättää parisuhde. Nykyään ei vaadita syytä siihen, että voi saada eron. Erota saa, kun ei enää halua olla naimisissa. Se riittää.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Saako täällä julkaista nimiä.


    • Anonyymi

      Kerro. Jos olisin petetty haluaisin tietää sen. Olisin kiitollinen kertojalle.

    • Anonyymi

      En välttämättä eroaisi vaan kävisi huolella läpi syyt mikä johti pettämiseen.

    • Anonyymi

      Se on kyllä kumma juttu,että naiset ihmettelevät jos mies pettää. Lopettakaa se pihtaaminen parisuhteessa. Silloin kun suhde on uusi niin kyllä se seksi sillon maistuu mutta kun ukko on koukus niin loppuu se kiinnostus. Kaveri naureskeli että nukkuu vaatteet päällä ettei ukko tuu vonkaan. Ei naureskellu kauaa kun ukko jäi kiinni vieraissa käymisestä.Sitten mulle itki kurjuuttaan. En voinu olla nauramatta ja nyt on entinen kaveri .

    • Anonyymi

      Voit pettää sitä mun Kaa jos vaan kerrot osotteen mihin tulla

    • Anonyymi

      Tiina pitää ymmärtää. Olemme wokessa!

      • Anonyymi

        onko se wokea että harrastaa seksiä ystävänsä ja työkaverinsa aviomiehen kanssa?
        No, onhan Tiina kyllä Vihreissä.


    • Anonyymi

      Lukematta koko aloitusta niin ekan kappaleen pohjalta päättäisin ystävyyden tähän naiseen ja ripittäisin miehen.

    • Anonyymi

      Jos minä olisin aloittajan Evelynin eli Eevin aviomies, kyllä minäkin Tiinaa paneskelisin ihan onnessani. On melkonen herkkupakkaus...
      https://aijaa.com/HdAg7q

    • Anonyymi

      Kerro

    • Anonyymi

      Laita kolmen kimppa niin kaikki saa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2415
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      21
      1788
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1319
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1318
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1265
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1151
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe