Oliko ETLAn henkilön kommentti SAK:n tilaama provokaatio?

Anonyymi-ap

ETLAn henkilö on oikeassa siinä, että Satosen kommentti koskien paikallisen sopimisen vaikutuksia ei perustu tutkimukseen. Mihin tutkimukseen se voisi perustua, kun ei ole ollut casea, mitä tutkia? Nyt tulee olemaan. Siinä hyvä tutkimuskohde, jonka voisi jo valmistella. Siitä voi tulla ihan väitöskirja jollekin. On alkutilanne, väittämä ja tulokset, jotka realisoituvat, kun paikallinen sopiminen vapautetaan kaikille yrityksille.

Ennemmin paikallisen sopimisen vapauttamisessa on kysymys perustuslain vastaisen lainsäädännön korjaamisesta. Meillä on Suomessa liittymisen vapaus. Se koskee työntekijöitä ja työnantajia. Ei voi olla niin, että työnantajilta edellytetään työnanatajaliiton jäsenyyttä, että saa tehdä joitain. Tässä tapauksessa paikallista sopimista. Paikallisen sopimisen estävät lainkohdat on poistettava. Se tukee liittymisen vapautta ja poistaa yritysten eriarvoisuutta. Asia koskee yhtälailla näissä yrityksissä olevia tuhansia työntekijöitä. He ovat eriarvoisessa asemassa työntekijöihin, jotka ovat yrityksissä, joissa paikallista sopimista voidaan harjoittaa. Esimerkiksi perheellisten työntekijöiden joustavista työajoista ja käytännöistä ei voida sopia työntekijöiden kanssa.

Työsopimuslaki antaa oikeuden valita kaikkia työntekijöitä edustavan luottamusvaltuutetun yrityksiin, joissa luottamusmiesjärjestelmää ei ole (TSL 13. luku, 3. pykälä). Luottamusvaltuutettu hoitaa kaikkien työntekijöiden etuja paikallisen sopimisen asioissa, kun luottamusmiestä ei ole tai sen sijaan.

Oliko ETLAn miehen kommentti tässä ajassa SAK:n tilaama provokaatio vesittämään hallituksen oikeansuuntaisen hankkeen?

Tässä yhteydessä ei voi olla kommentoimatta Perjantai-ohjelmassa olleen Sixten Korkmanin näkemystä syistä, miksi työmarkkinat ovat pattitilanteessa. Oliko sekin SAK:n tilaama provokaatio? Ainakin keskustelussa tuli esille Korkmanin lapsuuden maisema, jonka voi kuvitella vahvasti vaikuttavan mielipiteeseen asioiden kulusta. Sekään ei ollut tieteellinen, objektiiviseen tutkimukseen nojaava totuus.
Totuus on, että vasemmistovetoiset ammattiliitot ovat aloittaneet poliittiset lakot. Ne voivat ne myös lopettaa. Hallituksella on koko kansan antama mandaatti toimia. Ammattiliitoilla ei sitä ole. Ennemminkin voisi arvioida työmarkkinoiden kärjistymisen ja vastakkainasettelun johtuvat kevään vaalien tuloksesta, jossa vihervasemmisto hävivi vaalit. Eikö ole totta, että poliittisia lakkoja esiintyy vain, kun SDP on oppositiossa. Missä se sylttytehdas ja moraalittoman toiminnan syvin on? Poliittiset lakot ovat tahallista vahingon aiheuttamista yrityksille, lakkoon osallistujille ja koko lakoista kärsivälle kansalle. Viime perjantaina jäi usemmalta ihmiseltä väliin sukulaisen syntymäpäivät ja hautajaiset. Viikonlopun lomareissu peruuntui. Se ei ollut hallituksen syy.

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan oli . Venäjälläkin aina mitataan ja vastustetaan Putinin hallinnon tutkimuksia ja gallupeita .

    • Anonyymi

      Luottamus SDP:hen SAK-laiseen ammattiliittoihin on mennyt. Eivät ole isänmaan asialla. Oma napa etukenossa.

    • Anonyymi

      Miten Teollisuusliiton, Pron ja AKT:n lakko-organisaatiot toimivat? MOT voisi selvittää. Kuinka paljon esiintyy epäasiallisuuksia? On taistelun stabi, jossa johtotroikka, on väliporras ja työpaikoilla komppanian päälliöt ja heillä ryhmän johtajat. Entä lakkovahtien toiminta. Käytetäänkö ukailua ja väkivaltaa estämään töihin meno? Entä pelottelua työajan jälkeen? Raiskataanko töissä käyviä naisia, kuten Venäjän armeija raiskaa Ukrainassa? Onko lakkovahdeilla käytössä pippurisumutteita ja kumipamppuja ja käytetäänkö siankusta?

      Lain mukaan liiton jäsenyys on vapaaehtoinen ja ammattiliiton toimintaan osallistuminen on vapaaehtoista, vaikka olisi jäsen. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä.

    • Anonyymi

      On jo aika aloittaa keskustelut vastuuttomien ammattiliittojen lakkojen negatiivisista puolista. Eivät voi olla pelkkä iloinen tapahtuma ilmapalloineen ja humalaisineen, sivistymätön sonnilauma, joka mölisee ministerin puheen aikana.

      Mikä on naisten asema? Miten töihin menijöitä kohdellaan? Millä perustellaan ja miten selvitään taloudellisista tappioista, jotka ovat useita satasia tuloista pois? Naisten seksuaalinen häirintä ja uhkailu? metoo?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      223
      18401
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4054
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      67
      2528
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      45
      2139
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      185
      1705
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      132
      1491
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe