Oliko ETLAn henkilön kommentti SAK:n tilaama provokaatio?

Anonyymi-ap

ETLAn henkilö on oikeassa siinä, että Satosen kommentti koskien paikallisen sopimisen vaikutuksia ei perustu tutkimukseen. Mihin tutkimukseen se voisi perustua, kun ei ole ollut casea, mitä tutkia? Nyt tulee olemaan. Siinä hyvä tutkimuskohde, jonka voisi jo valmistella. Siitä voi tulla ihan väitöskirja jollekin. On alkutilanne, väittämä ja tulokset, jotka realisoituvat, kun paikallinen sopiminen vapautetaan kaikille yrityksille.

Ennemmin paikallisen sopimisen vapauttamisessa on kysymys perustuslain vastaisen lainsäädännön korjaamisesta. Meillä on Suomessa liittymisen vapaus. Se koskee työntekijöitä ja työnantajia. Ei voi olla niin, että työnantajilta edellytetään työnanatajaliiton jäsenyyttä, että saa tehdä joitain. Tässä tapauksessa paikallista sopimista. Paikallisen sopimisen estävät lainkohdat on poistettava. Se tukee liittymisen vapautta ja poistaa yritysten eriarvoisuutta. Asia koskee yhtälailla näissä yrityksissä olevia tuhansia työntekijöitä. He ovat eriarvoisessa asemassa työntekijöihin, jotka ovat yrityksissä, joissa paikallista sopimista voidaan harjoittaa. Esimerkiksi perheellisten työntekijöiden joustavista työajoista ja käytännöistä ei voida sopia työntekijöiden kanssa.

Työsopimuslaki antaa oikeuden valita kaikkia työntekijöitä edustavan luottamusvaltuutetun yrityksiin, joissa luottamusmiesjärjestelmää ei ole (TSL 13. luku, 3. pykälä). Luottamusvaltuutettu hoitaa kaikkien työntekijöiden etuja paikallisen sopimisen asioissa, kun luottamusmiestä ei ole tai sen sijaan.

Oliko ETLAn miehen kommentti tässä ajassa SAK:n tilaama provokaatio vesittämään hallituksen oikeansuuntaisen hankkeen?

Tässä yhteydessä ei voi olla kommentoimatta Perjantai-ohjelmassa olleen Sixten Korkmanin näkemystä syistä, miksi työmarkkinat ovat pattitilanteessa. Oliko sekin SAK:n tilaama provokaatio? Ainakin keskustelussa tuli esille Korkmanin lapsuuden maisema, jonka voi kuvitella vahvasti vaikuttavan mielipiteeseen asioiden kulusta. Sekään ei ollut tieteellinen, objektiiviseen tutkimukseen nojaava totuus.
Totuus on, että vasemmistovetoiset ammattiliitot ovat aloittaneet poliittiset lakot. Ne voivat ne myös lopettaa. Hallituksella on koko kansan antama mandaatti toimia. Ammattiliitoilla ei sitä ole. Ennemminkin voisi arvioida työmarkkinoiden kärjistymisen ja vastakkainasettelun johtuvat kevään vaalien tuloksesta, jossa vihervasemmisto hävivi vaalit. Eikö ole totta, että poliittisia lakkoja esiintyy vain, kun SDP on oppositiossa. Missä se sylttytehdas ja moraalittoman toiminnan syvin on? Poliittiset lakot ovat tahallista vahingon aiheuttamista yrityksille, lakkoon osallistujille ja koko lakoista kärsivälle kansalle. Viime perjantaina jäi usemmalta ihmiseltä väliin sukulaisen syntymäpäivät ja hautajaiset. Viikonlopun lomareissu peruuntui. Se ei ollut hallituksen syy.

5

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan oli . Venäjälläkin aina mitataan ja vastustetaan Putinin hallinnon tutkimuksia ja gallupeita .

    • Anonyymi

      Luottamus SDP:hen SAK-laiseen ammattiliittoihin on mennyt. Eivät ole isänmaan asialla. Oma napa etukenossa.

    • Anonyymi

      Miten Teollisuusliiton, Pron ja AKT:n lakko-organisaatiot toimivat? MOT voisi selvittää. Kuinka paljon esiintyy epäasiallisuuksia? On taistelun stabi, jossa johtotroikka, on väliporras ja työpaikoilla komppanian päälliöt ja heillä ryhmän johtajat. Entä lakkovahtien toiminta. Käytetäänkö ukailua ja väkivaltaa estämään töihin meno? Entä pelottelua työajan jälkeen? Raiskataanko töissä käyviä naisia, kuten Venäjän armeija raiskaa Ukrainassa? Onko lakkovahdeilla käytössä pippurisumutteita ja kumipamppuja ja käytetäänkö siankusta?

      Lain mukaan liiton jäsenyys on vapaaehtoinen ja ammattiliiton toimintaan osallistuminen on vapaaehtoista, vaikka olisi jäsen. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä.

    • Anonyymi

      On jo aika aloittaa keskustelut vastuuttomien ammattiliittojen lakkojen negatiivisista puolista. Eivät voi olla pelkkä iloinen tapahtuma ilmapalloineen ja humalaisineen, sivistymätön sonnilauma, joka mölisee ministerin puheen aikana.

      Mikä on naisten asema? Miten töihin menijöitä kohdellaan? Millä perustellaan ja miten selvitään taloudellisista tappioista, jotka ovat useita satasia tuloista pois? Naisten seksuaalinen häirintä ja uhkailu? metoo?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7578
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3632
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1090
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      953
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe