SAK:n lakkoja masinoidaan väärien tietojen ja valheen voimalla:
https://www.verkkouutiset.fi/a/ilma-on-sakeana-vaaria-kasityksia-virheellisia-vaitteita-ja-suoranaisia-valheita/
Ilma sakeana valheesta!
7
269
Vastaukset
- Anonyymi
Jäsenet on pelinappuloita, joita vedätetään iskulauseilla ja valheilla. Jokainen lakkopäivä vie pussista noin 100 euroa. Kannattaako olla Hakaniemen herrojen marionettina?
- Anonyymi
Hakaniemen herrathan ne ovat tämän lakkotsunamin takana. Heitä kun huolettaa jäsenkato niin pitäähän heidän osoittaa tarpeellisuutensa. Herrat itse eivät kärsi taloudellisesti kun istuvat duunarin persiillä tuleen.
- Anonyymi
Hienoa, että tälläkin palstalla vihdoin valheita ja PIMITYKSIÄ paljastetaan:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!#comment-125179587
Palkkioksi mainiosta suorituksesta, tarjoamme me ahkerimmat suomalaiset lopuille eli "maailman onnellisimmalle" kansalle "leikkeleitä", oikein hopeavadilla. - Anonyymi
Varmaan Kremlin oppikirjan mukaan nämäkin valheet sepitetty:
https://www.verkkouutiset.fi/a/yrittajilta-lista-ay-liikkeen-20-vaarasta-vaitteesta/#2ec3bdca
Ja duunari uskoo nämä ja tekee kuten hänen elättinsä (=Ay-pomo) määrää. - Anonyymi
Ammattiliittojen turhat huolet:
1. Palkaton sairaslomapäivä.
Johtuu vapaamatkustajien väärinkäytöksistä, jotka myrkyttävät työpaikkojen ilmapiirin. Kaikki tietävät lusmurin poissaolojen olevan tahallisia ja perustuvan valheisiin. Vähentää väärinkäytöksiä, minkä parantaa työilmapiiriä ja vähentää työkuormitusta. Hyvä asia. Julkisen puolen lähes 20%:n poissaoloprosentit tervehtyvät. Tuottavuus paranee.
2. Lakko-oikeuden rajoittaminen.
Huom! Ei poistaminen! On ihan ok rajoittaa poliittisten lakkojen kesto max. yhteen vuorokauteen. Eiköhän siinä ajassa asia tule selväksi, eikä lakkoon osallistuvienkaan taloudellinen tappio tule niin kovin suureksi.
Esim. AKT maksaa lakkopäivälle 60 euron korvauksen, josta viedään 35%n vero, jää käteen noin 40 euroa lakkopäivältä. Jos ahtaajan palkka on 4000 euroa kuussa, niin se on päivää kohden 200 euroa. Siitä 35%:n vero, niin jää käteen noin 140 euroa. Lakkopäivältä tulee takkiin 100 euroa netto. Mitä vähemmän päiviä on, sitä vähemmän tulee lakkoon osallistuvalle työntekijälle takkiin.
Tulee liitoillekin menetyksiä lakoista, kun palkat pienee, niin liitolle siirrettävä provisio pienenee. Ja pitää maksaa lakkoilijoille osallistumisesta.
Pääsääntö on, että politiikka ei kuulu työpaikalle, eikä työaikaan.
3. Irtisanomisen helpottaminen.
Kysymys on ensimmäisessä kohdassa työpaikan ilmapiiriä myrkyttävästä lusmurista. Kyllä irtisanomiseen pitää riittää "hyvä syy". Se on kaikkien etu. Nykykäytäntö estää rekrytointeja. Pienyrittäjälle on suuri riski palkata huono työntekijä, josta ei pääse eroon.
4. Työttömyysturvan leikkaukset.
Työttömyysturvan porrastamista tukee kaksi kolmasosaa Suomen kansasta. On hyvä asia, että ideologisesti työttömät saadaan ottamaan töitä vastaan. Työikäisten pitää tehdä töitä. Siitä lähdetään. Vapaamatkustajia on liikaa. Työttömyysmenot ovat 5 miljardia euroa vuodessa. Tuolle rahalle on tärkeämpiä kohteita. On kaikkien etu, että työllisyys lisääntyy. Työllistyminen on parasta sosiaaliturvaa.
5. Paikallisen sopimisen laajentaminen.
Suomessa on liittymisen vapaus. Se koskee työntekijöitä ja työnantajia. Ei voi olla niin, että paikallinen sopiminen on mahdollista ainoastaan työnantajaliittoon kuuluvissa yrityksissä. Se on liittymisen vapauden vastaistainen vaatimus. Paikallisen sopimisen salliminen kaikissa yrityksissä on aiheuttanut ammattiyhdistysliikkeelle pelkoja. Työnantajien ja työntekijöiden kokemukset paikallisen sopimisen yrityksissä ovat olleet poikkeuksellisen hyviä.
Monet huolet johtuvat puutteellisista tiedoista. Ei ymmärretä, mistä on kysymys. Liittojen toiminnassa on havaittavissa tahallista väärinymmärrystä ja väärän informaation välittämistä jäsenkunnalle ja lehdistössä. Poliittisilla lakoilla vahingoitetaan tahallaan yrityksiä ja lakkoihin osallistuvien ihmisten kukkaroa. - Anonyymi
Ilma sakeana valheesta, kyllä!
Verkkouutiset on poliittinen verkkolehti, jota tuottaa kokoomuksen omistama kansalliskustannus oy.- Anonyymi
Olkoon kenen omistuksessa hyvänsä, ihan täyttä asiaahan tuo kirjoittaa. Vastapainona SAK:n propagandalle ja valheille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604886Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362219Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582009- 1991961
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1731602Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2991533Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121294- 881219
- 2071182
- 651164