Ye jotka latattte joka päivä paeikin kertaa kun ajatte muutaman sataa km
Ana Venus
Ana Venus
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Milla mene paei sämpylää kerrakla kun kataan koka pöivä ainakin kerran että pääsen ajan 600km
Läski täti
Sämpylä päivässä kun lataan joka päivä
Taha kuukaudessa latausämpylöihinmuppo 200e ja kiloja tulutnlisää15 sähköauton hankinnan jälken. Ene kerkisin lenkille ilalla mutta nyt tulemmtunninmpaei myöhempää kotiin eiipouen kaunkihengailaanmlayaamssa talbella kolmekin ke+eetaa päivässä
Sanni
Sen verran kirjoitusvirheitä jokaisessa viestissä, eli taas yhden pöljän omia satuja jokainen.
Lafayettessa?
Maha ei kestä niin paljon kahvia kuin pitäisi juoda sähköauton latautumista odotellessa.
Rupea juomaan teetä. Ehdit hyvin hauduttaa latausta odottaessa.
Meillä on tapana nukkua öisin kun auto lataantuu.
Matkalla ehtii juuri pitää tauon ja syödä välipalaa kun auto ehtii latautua.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/f94e2f06-82fa-42a3-8baf-b9ada19cea36
Miten uskallatte nukkua kun EV palopommi on latautumassa...
https://www.cbsnews.com/colorado/news/ev-jaguar-charging-garage-blamed-starting-fire-centennial/
Kannattaa olla ainakin palovaroitin ja häkävaroitin mahdollisimman lähellä autotallia ja etukäteen valmisteltu pakotie asunnosta mahdollisimman kaukaa autotallista ja kauas palopaikalta. Jo pelkästään ne savut ovat hyvin myrkyllisiä.
Kannattaa myös varoa huonosti aurattuja katuja talvella, sentin lommon saa jääpaakusta hyvin helposti aikaiseksi, ja ainoa korjaus siihen on kymmenien tuhansien eurojen hintainen akuston vaihto. Sähköauto ei vissiin mene edes katsastuksesta läpi jos pohjasta löytyy sentin lommo.
Täysin käyttökelvottomia leluja Suomen talviolosuhteisiin.
Huh huh! Jopa pitää pysähtyä tiheään!_
Juu, parikertaa 1000km matkalla oli parhaan suoritus. Onko se liikaa?
Me sivistyneet hankimme auton tarpeen mukaan, ei sitä mihin vähäiset varat sinulla riittää.
Maavaraa en tarvitse, koska ajan hoidetuilla teillä ja Sähköautojen palot ovat todella harvinaisia. On niitä sähköautoja reilullakin maavaralla jos pelkää ja ajelee huonoilla reiteillä. Vakuutus kuitenkin korvaa vahingot.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/f94e2f06-82fa-42a3-8baf-b9ada19cea36
Tuosta voit lukea, että ei juurikaan ehdi lounaita ja sämpylöitä syödä jos valitsee oikeita autoja pitkälle matkalle.
Pari kolme kymppiä menee päivässä sämpylöihin pidemmillä matkoilla. Täytyy pysähtyä vähän väliä. Paino on noussut 28 kiloa.
Naapuri osti Teslan ja lihoi vuodessa 40 kiloa.
Painon nousun myötä Teslan range lyhenee entisestään...
Ladatessa voi nussia muijaansa.