Lakkoilevien liittojen logiikka ei toimi. Lakot ovat turhia. Niistä ei ole mitään hyötyä kenellekään

Anonyymi-ap

SAK:n liitot ilmoittivat. että vahingoittamalla yrityksiä ja uhkaamalla vahingoittaa niitä vieläkin enemmän, saadaan yrittäjät vaatimaan hallitusta perumaan uudistukset. Logiikka ontuu, koska ei yritykset halua sotkeentua demokraattisesti valitun Eduskunnan ja sen hallituksen toimintaan. Hallituksella on mandaatti toimia. Sitä pitää kunnioittaa. Joku roti tässä pitää olla. Meillä on kansanvalta.

Mikäs lastentarhat sulkevien liittojen logiikka on? Mitä he odottavat lapsilta, joiden kimppuun lakkoilijat käyvät?

Mikäs veturimiesten logiikka on? Mitä he odottavat eläkeläisiltä, opiskelijoilta ja työmatkoja tekeviltä demareilta? Omalta porukalta, jonka nimissä lakkoillaan?

Miksi SAK lakkoilee aina, kun SDP on oppositiossa? SDP:tä kiukuttaa, kun se hävisi vaalit. Eikä se muuta osaa. Kerrasta toiseen. Samat fraasit, Samat poterot.

Miksi SAK lakkoilee ja STTK ja Akava ei lakkoile? Johtuuko se ammattiliittojen johdosta ja niiden tyhmyydestä tai viisaudesta? Se johtuu jäsenkunnan tyhmyydestä ja viisaudesta. SAK:n liitot ovat vasemmistolaisten täyttämiä. He ovat tottuneet diktatuuriin. Puolueen johto ja tässä tapauksessa liiton johto sanoo, mitä tehdään. Hakaniemessä napsautetaan sormia, ja perseet menee penkkiin. Ylös, alas, ylös, alas, nopeammin tyhmät! Ei oppineet suostu sellaiseen. Esim. TEK teki jäsenkyselyn lakoista. Valtaosa sanoi ei. Sen takia TEK ei lakkoile. Eipä taida Teollisuusliitto tai Pro tai AKT kysellä jäseniltään mitään. Tai jos kyselee, niin vain pääluottamusmiehiltä? Nehän kuuluu etuoikeutettuun voideltuihin. Ei pääluottamusmiehet edusta jäsenkuntaa, oikeasti. Tai mitä sitten, mitä mieltä porukka on, porukka tottelee kuin marionetit käyttäjäänsä. Hakaniemessä päätetään. Niin se toimii Venäjälläkin, tehdään niinkuin Putin sanoo.

Lakkoilijoille tulee takkiin joka päivältä. Oletko laskenut? Jotain 80-100 euroa/lakkopäivä nettona takkiin. Sen näkee siitä, kun tilille tulee palkasta vähemmän rahaa. Lakkoavustus, siis liiton maksama lahjus lakkoilusta korvaa vain osittan. Siitäkin menee vero, 60 euron avustuksesta 35%, 100 euron avustuksesta 40%, 180 euron avustuksesta 50%. Kun palkka jää saamatta, niin lopputulos on jotain 80-100 euroa päivältä. Laske huvikses. Netto suureni helmikuun alusta, kun veronalennukset tuli. SAK vastustaa sitäkin.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka 80% työpaikoista on yksityissektorilla, on yritykset Ay- väelle saatanaakin pahempia vihollisia. Ne eivät sovi kommunistiseen ideologiaan. Komukka työskentelee vain valtiolle. Siksi lakot.

      • Anonyymi

        Työn antaja on työnantaja ja palkanmaksaja. Yritykset ja niissä töissä olevat ja eläkeläiset maksavat julkisen puolen palkat. Elättejä, joiden liian suurten palkankorotusten takia, on vuonna 2008 "siirrytty pysyvästi velkaperusteiseen ylläpitoon." 16 vuotta, aivan suotta.

        Se on loppu nyt. Kiitos vastuullinen hallitus. Hatunnosto, ja toivotan jaksamista ja Jumalan siunausta tärkeälle työllenne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työn antaja on työnantaja ja palkanmaksaja. Yritykset ja niissä töissä olevat ja eläkeläiset maksavat julkisen puolen palkat. Elättejä, joiden liian suurten palkankorotusten takia, on vuonna 2008 "siirrytty pysyvästi velkaperusteiseen ylläpitoon." 16 vuotta, aivan suotta.

        Se on loppu nyt. Kiitos vastuullinen hallitus. Hatunnosto, ja toivotan jaksamista ja Jumalan siunausta tärkeälle työllenne.

        ''...niissä töissä olevat ja eläkeläiset maksavat julkisen puolen palkat.''

        Työssä olevat maksavat nykyisten eläkeläisten eläkkeet. ei muuta.


    • Anonyymi

      Nyt laitetaan herrat kyykistelemään !!!
      Lakot jatkuvat jälleen ja pitenevät ja ruuttaryhmämme ruiskuttelee siankusta ja lietettä rikkurien päälle ja se haju kestää 2 viikkoa !!!

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4916
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2239
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2049
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      202
      1993
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      174
      1610
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      300
      1542
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1304
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1229
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1184
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    Aihe