Heti alkoi ulina palstalla. Persut järkyttyvät aina kun törmäävät kovaan realismiin.
Nykyinen persuhallitus on kaikkien aikojen tuhlarihallitus ja sen aivoton politiikka on saanut verotulot romahtamaan, jolloin velkakriisi vain śyvenee vaikka kansalaisia kuinka kuritetaan heikentämällä terveydenhuoltoa.
Nykyinen persuhallitus on kaikkien aikojen tuhlarihallitus ja sen aivoton politiikka on saanut verotulot romahtamaan, jolloin velkakriisi vain śyvenee vaikka kansalaisia kuinka kuritetaan heikentämällä terveydenhuoltoa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aloittajan kannattaa lopettaa ajatteleminen, se ei sovi hänelle ollenkaan. Muilta se onnistuu paremmin.
Siihenhän persujen, ja koko oikeiston, valta-asema perustuu, että mahdollisimman moni ei ajattele, vaan antaa Teemu Selänteen ja Timo Haapalan tehdä se puolestaan.
Ymmärrän siis toiveesi, ja siksi en aio sitä toteuttaa.
Jäätelön syönti lisää hukkumiskuolemia vai mitä?
Ei lisää. Muutamille persuille tyypillinen humalahakuinen juominen kyllä lisää.
Ymmärrän kyllä, että persu ei tuotakaan tiennyt kysymättä.
Onko sulla persufobia, persupakkomielle?
Onko myös ryssäfobia?
Luulis, että voi olla useampi diaknoosi samalla😅
Ei ole. Olen vain realisti ja pysyn totuudessa.
Ihmetyttää, että hallitus ei nykytilanteessa käytä apuna kaikkea Suomessa olevaa tietämystä. Niinhän se Katainenkin teki, kun oli kriisiä. Hän kutsui koolla entisiä ministereitä. Saarikko on perehtynyt budjetteihin samoin Matti Vanhanen. SDP on ties minkä takia Purralle punainen vaate, ettei voi edes neuvotella yhtään mistään.
Voiko meillä edes olla tuollainen ministeri, joka ei kykene neuvottelemaan. Ylipäänsä koko hallitus on samanlaista sakkia. Satonen ja Orpokin sanovat kaikkeen EI vaikka niinkuin tämä persujen suden suuhun heittämä Miko miekkarissa sanoi, että mitään neuvottelua ei ole se, että sanoo kaikkeen ei.
Kauhukabinetille kuvaavaa on se, että he sanoivat irti kaikki Marinin hallituksen asiantuntijat ja palkkasivat tilalle turvamiehiä.
Sen jälkeen kun hallitusohjelma on tehty ja eduskunnassakin enemmistöllä hyväksytty niin kenen ihmeen kanssa sitä sitten vielä pitäisi neuvotella ja mistä asiasta???
Sdp on ne velat ottanu, eivät voi auttaa, ellei haluta lisää velkaa😅
Ei ole, yli 100 mrd nykyisestä valtion velasta on Ahon ja Vanhasen toisen oikeistohallitusten sekä Kataisin kokoomusvetoisen hallituksen ottamaa. Toki myös Sipilän oikeistohallitus lisäsi velkaa pienen määrän.
Olisit sitten tullut hallitukseen RKP:n tilalle, niin olisi saanut mieluisia kirjauksia hallitusohjelmaan.
Minä en oikeiston kanssa samaan hallitukseen mene kirveelläkään. Enkä kyllä ilman kirvestäkään.
sipilä tuhosi kepun ja saarikko laittaa kepun multiin.
- näin se katosi kepu.
Ja sama meno pres. vaaleissa.
Vaalikarja ohjattiin harhaan.
Ongelmallinen tilanne.
https://youtu.be/Z8PlCWWGHnY?si=Lpi_vfXWkPCOYjJV
Ex hallituksen holtitonta rahankäyttöä paikkailtava vuoskaudet. Ei riitä yksi, eikä kaksi hallituskautta. Niin järkyttävää tuhoa aikaansaivat.
Edellisen hallituksen aikana verotulot kasvoivat. Nyt ne pienenevät ja velkaa otetaan enemmän.
Sitä on se TeemuSelänteiden "talousosaaminen".