Maksetaanko paperimiesten/naisten palkat teidän tilipusseistanne kun olette niin perhanan kateellisia.
Taitaa olla toisinpäin, että paperimiehet maksavat veroillaan teidän palkkanne.
Mitenkä se suu menisi jos itse olisitte lakossa ja teitä rökitettäisiin samalla tavalla. Hymy hyytyisi rääväsuillakin.
Taitaa olla toisinpäin, että paperimiehet maksavat veroillaan teidän palkkanne.
Mitenkä se suu menisi jos itse olisitte lakossa ja teitä rökitettäisiin samalla tavalla. Hymy hyytyisi rääväsuillakin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Paperilaisten ahneus vaikuttaa muuhun metsäalan palkkaukseen sekä puun hintaan..valitettavasti..
Kommentillasi todistit juuri tuota perisuomalaista kateutta.
Suoli 24 rules. Tää kerttoo ikävä kyllä Suomalaisesta kateudesta. Ihmetellä täytyy näin ulkomaalaista alkuperää olevana soumalainen kateus. Meillä kotimaassa on tapana olla iloinen jos jollai toisella ihmisellä menee hyvin.
Se tulee vaikuttamaan koko suomen hyvinvointiin sitten kun paperitehtaita lakkautetaan ja siirretään ulkomaille..mietipä sitä!
ne paperitehtaat viedään muualle. Soittivat ja kysyivät onisko Volvon perässä tilaa parille koneelle. Vai hakivatko OPstä muutaman sata miljardia, että saavat uusia koneita rakennuttaa muualle? Ziisus mitä puupäitä täällä on.
Porukat eivät taida ajatella nenäänsä pidemmälle miten tässäkin jupakassa tulee käymään jos annetaan työnantajille liikaa periksi.
Eihän ihmiset ole koskaan katselleet pitemmälle, kuin naapurin aidan taa. Niin kauan kun henk.koht. menee hyvin, ei kaverista olew väliä. Kaikki kaupan kassat alkavat olla itse kauppiaita, ehkä LIDL on poikkeus, siellä ei kuulemma mene hyvin. Joten mehän kaikki Suomessa omistamme paperitehtaat ja puunjalostusteollisuuden ja olemme huolissamme, kun tehtaat seisovat. Äly ei ole yleistä, mutta luulisi sentään ihan pönttöjenkin tajuavan että koko paperin juttua käytetään ennakkotapauksena ja kun se on saatu läpi riippuu lopputuloksesta se millaisia työehtosopimuksia jatkossa tehdään. Sen voisivat ottaa huomioon nekin, jotka kuvittelevat istuvansa ns. varman duunin ääressä. Joten kelatkaa vähän kateelliset tyhmät. Ja hyvää vappua.
on jo sellainen tilanne työelämässä, että jos paperityöläisen ehtoja sovellettaisiin heidän työssään, edut ja palkka paranisivat huomattavasti. esim. ulkopuolista työvoimaa käytetään yleisesti ja moni esim. kunnossapito on ulkoistettu ja samat ihmiset tekevät nämä työt. jos on epävarma olo omasta osaamisesta/hyödyllisyydestä, vastustetaan varmasti muutosta. moni näkee sen myös mahdollisuutena edetä urallaan.
Jos esim. sairauspäivistä olisi annettu periksi, että kaksi ekaa päivää menee työntekijän piikkiin, niin seuraavissa työtaisteluissa työnantajapuoli olisi vaatinut sen muidenkin liittojen ehtoihin.